16-12-2017

Επιστροφή στις νίκες για την Κηφισιά, 3-0 την Παναχαϊκή

Επιστροφή στις νίκες για την Κηφισιά η οποία μετά από τρεις ήττες σημείωσε την... τρίτη εντός έδρας νίκη της και πέμπτη συνολικά που την ανέβασε στους 13 βαθμούς.

Με πρώτο σκόρερ τον Τέιλορ Χάντ που σημείωσε 19 πόντους και ποσοστό αποτελεσματικότητας 69% η Κηφισιά νίκησε 3-0 την Παναχαϊκή ωστόσο στο τρίτο σετ έπαιξε τον αγώνα κορώνα - γράμματα. Η Παναχαϊκή πάλεψε να πάρει το 3ο σετ, προηγήθηκε 23-22 αλλά έκανε συνολικά 30 λάθη, είχε μέτρια υποδοχή και επίθεση (δεν ξεπέρασε το 48%) και είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη μετά την 9η αγωνιστική.

Ο ΑΟΠ προηγήθηκε 5-2 πιέζοντας στο σερβίς. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν 7-6. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από τους Σουλτανόπουλο και Εφραιμίδη πάνω στον Ρουμελιώτη η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε σερί 4-0 και πήρε προβάδισμα 5 πόντων 11-6. Με κόντρα επίθεση του Εφραιμίδη η Κηφισιά πήγε στο +6 (15-9). Στη συνέχεια η Παναχαϊκή με άσο του Οράμας μείωσαν 16-13. Η Κηφισιά με επίθεση του Εφραιμίδη πήρε σαφές προβάδισμα στο σετ 20-14. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με δύο συνεχόμενους άσους του Γιάννη Παπαδόπουλου έφτασαν στην κατάκτηση του με 25-16.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με την ομάδα της Πάτρας να παίρνει το προβάδισμα με 6-3 μετά από κόντρα επίθεση του Παναγιώτη Σαλαβασίδη. Με το προβάδισμα στο +3 (8-5) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της, χάλασε την υποδοχή της Παναχαϊκής και με άουτ επίθεση του Ρουμελιώτη ισοφάρισε 10-10. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Σουλτανόπουλου πάνω στον διαγώνιο της Παναχαϊκής και στη συνέχεια με κόντρα επίθεση του Ντε Σόουζα πήραν προβάδισμα τριών πόντων 14-11. Με μπλοκ του Βραζιλιάνου πάνω στον Ρουμελιώτη η Κηφισιά προηγήθηκε 16-12. Η Παναχαϊκή αντέδρασε και με μπλοκ του Οράμας μείωσε 18-17 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Με άσσο του Νικήτα Εφραιμίδη η Κηφισιά πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 22-18. Με άσο του Τέιλορ Χαντ η Κηφισιά κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-20.

Οι κοκκινόμαυροι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά στο τρίτο σετ. Με «όπλο» το καλό σερβίς που δημιούργησε προβλήματα στην Κηφισιά προηγήθηκαν 7-4. Η Κηφισιά έτρεξε σερί 3-0 και ισοφάρισε 7-7. Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σετ με μπλοκ του Σουλτανόπουλου 10-9. Με άσσο του Νικήτα Εφραιμίδη ο ΑΟΠ Κηφισιάς προηγήθηκε 14-11 αλλά οι πατρινοί με σερί 3-0 ισοφάρισε 14-14 και προσπέρασε 17-16. Οι γηπεδούχοι με άσο του αρχηγού τους Δημήτρη Νικολάκη πήραν ξανά το προβάδισμα με 20-19. Η Παναχαϊκή με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Σαλαβασίδη πέρασε μπροστά 23-22 και έδειξε ικανή να πάρει το σετ που θα την κρατούσε στον αγώνα αλλά στην πραγματικότητα προηγήθηκε για τελευταία φορά. Ο Χαντ ισοφάρισε 23-23 και με μπλοκ του Σουλτανόπουλου πάνω στον Ρουμελιώτη η Κηφισιά έφτασε σε ματς μπολ. Στην επόμενη φάση με έξυπνο πλασέ του Nικολάκη έδωσε τη νίκη στην Κηφισιά με 25-23.

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Φραγκάκης

1ο σετ:  8-6, 16-11, 21-15, 25-16
2ο σετ: 5-8, 16-12, 21-18, 25-20
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-13

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λαθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ 3-0 (25-16, 25-20, 25-23) σε 79'

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χάντ 19 (18/26 επ, 1 άσσος), Ντε Σόουζα 9 (7/16 επ, 2 μπλοκ, 40% υπ - 20% άριστες), Σουλτανόπουλος 7 (4/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σονάρι 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (4/10 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 48% υπ 20% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (άσσοι)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Σαλαβασίδης 8 (7/11 επ, 1 άσσος, 58% υπ - 13% άριστες), Πόλχλοπεκ 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Νιέβες 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης 12 (11/27 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 3 (3/7 επ, 44% υπ - 28% άριστες), Οράμας 3 (0/2 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μενιος (λ, 44% υπ 28% άριστες), Κοτσιλιάνος 5 (5/9 επ, 46% υπ 23% άριστες).

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Στα πρώτα δύο σετ είμασταν πολύ καλοί. Στο τρίτο σετ αυτό που είδα δεν μου άρεσε γιατί κάναμε πολλά λάθη. Η ομάδας μας εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον περιορισμό των λαθών. Στα πρώτα δύο σετ αν και είχαμε τις αδυναμίες μας, δεν δώσαμε εύκολους πόντους. Στο τρίτο σετ πήγαμε να τα κάνουμε όλα λάθος. Πρέπει να αντέχουμε στην πίεση και να μην υποτιμάμε αυτό που μπορούμε να παίξουμε. Στο τρίτο σετ από τους δέκα πρώτους πόντους της Παναχαϊκής οι 8 προήλθαν από λάθη μας. Μία κοντή ομάδας όπως η Κηφισιά πρέπει να παίζει με ελάχιστα λάθη. Με τα σκαμπανευάσματα και τα λάθη μας θεωρώ ότι υποτιμάμε τις δυνατότητες που έχουμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Είναι σημαντικό ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς της νίκης».

Ο προπονητής της Παναχαϊκή Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Στα δύο πρώτα σετ δεν είμασταν μέσα στο παιχνίδι και κάναμε πολλά λάθη. Στο τρίτο σετ ισορροπήσαμε το παιχνίδι, παίξαμε καλύτερα σε μπλοκ και άμυνα και κάναμε λιγότερα λάθη. Η Κηφισιά έπαιξε με σταθερό ρυθμό, έκανε δύσκολο σερβίς και καλό μπλοκ. Εμείς δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε στην υποδοχή».