18-12-2017

Ο Ηρακλής Χαλκίδας επέστρεψε στις νίκες, με 3-2 τον Παναθηναϊκό στο Μετς

Ο Ηρακλής Χαλκίδας επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού στο Μετς και πανηγύρισε την πρώτη νίκη επί των «πρασίνων» στην VolleyLeagueΠάμε Στοίχημα.

Είναι η πρώτη νίκη του Ηρακλή Χαλκίδας μετά από τρεις ήττες και η πέμοτη νίκη του στο πρωτάθλημα που τον ανέβασε στους 15 βαθμούς μαζί με τον Φοίνικα και τη Νίκη Αιγινίου. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ήταν ο Βραζιλιάνος Μότα που σημείωσε 27 πόντους εκ των οποίων οι 4 ήταν άσσοι. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές το σκορ κάνοντας μάλιστα μεγάλη προσπάθεια στο 4ο σετ χάρις το μπλοκ τους Πανταλέων, Σιλμπερνάγκελ.

Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε ο τραυματισμός του Μότα στο πόδι. Ετσι από το 3ο σετ διαγώνιος πέρασε ο Μακ Γουίλιαμ και ο Κολτσιάκης πέρασε ακραίος στο πλευρό του Μότα.

O Hρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα με προβάδισμα 5-0 στο 1ο σετ. Οι πράσινοι έκαναν προσπάθεια και μείωσαν σε 14-11 αλλά το σερβίς του Μότα και οι κόντρα επιθέσεις του ίδιου και του Μακ Γουίλιαμ έχτισαν σερί 7-0 και η διαφορά εκτινάχθηκε στο 21-11. Ο Ηρακλής τελείσε το σετ με τον Μακ Γουίλιαμ.

Στο 2ο σετ το 0-2 για τον Ηρακλή έγινε 6-2 για τον Παναθηναϊκό από το φλοτ σερβίς του Πανταλέων. Οι πράσινοι έκαναν νέο σερί 6-0 αυτή τη φορά με τον Μπέλο στο σερβίς. Η υποδοχή του Ηρακλή ήταν κακή και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 12-4. Στο τέλος του σετ ο Μπολζάνι πήρε όλες τις επιθέσεις και έκλεισε το σετ 25-17 για το 1-1.

Όπως και στο 1ο σετ έτσι και στο 3ο ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-1, ενώ στο 13-10 έκανε σερί 5-0 από διαδοχικούς πόντους των Χαραλαμπίδη, Κολτσιάκη ξέφυγε 18-10 και πήρε το σετ 25-16.

Η δεύτερη απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 4ο σετ αλλά προηγουμένως έγιναν ανατροπές και μεγάλη μάχη. Με εκφραστή τον Ανδρεόπουλο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 6-2, ενώ στο 13-10 ο Ηρακλής έκανε σερί 3-0 και ισοφάρισε 13-13 με επίθεση του Μότα και μπλοκ του Χαραλαμπίδη. Με ρεσιτάλ Μότα ο Ηρακλής έκανε νέο σερί 3-0 και ξέφυγε 19-16. Κράτησε μάλιστα το +3 μέχρι το 21-18 αλλά ο Παναθηναϊκός με τρεις επιθέσεις του Ανδρεόπουλου ισοφάρισε 22-22. Ο Πανταλέων έκανε δύο ατομικά μπλοκ πάνω σε παίκτες του Ηρακλή και στο τέλος χρεώθηκε «μεταφορά» ο Μακ Γουίλιαμ. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-22 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρεικ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 3-1 αλλά ο Ηρακλής με καλύτερο σερβίς και με πόντους από Κολτσιάκη, Μακ Γουίλιαμ πέρασε μπροστά 7-5 και 8-6. Η επίθεση του Μπολζάνι και το λάθος του Ηρακλή έφερε την ισοφάριση και στις επόμενες τρεις φάσεις κρίθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Ονόπας, Βουδούρης.

1ο σετ: 3-8, 11-16, 11-21, 15-25
2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-15, 25-17
3ο σετ: 2-8, 10-16, 13-21, 16-25
4ο σετ: 8-5, 16-15, 17-21, 25-22
5ο σετ: 4-5, 8-10, 9-12, 11-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 25-17, 16-25, 25-22, 11-15) σε 114'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 14 (8/12 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Μπέλος 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Πανταλέων 7 (2/8 επ., 5 μπλοκ), Μπολζάνι 12 (10/30 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες) / Γκούζντα (λ, 75% υπ. - 42% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 2 (2/8 επ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 4 (1/13 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 9 (4/12 επ., 5 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Τσολάκος 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Μότα 27 (22/46 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 42% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 87% υπ. - 53% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Κοντούλης 2 (2 άσσοι).

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Κάναμε πολύ μεγάλη προσπάθεια και τηρουμένων των αναλλογιών ήταν θετικό που οδηγήσαμε τον αγώνα στο τάι μπρέι. Κάθε πόντος είναι σημαντικός σε αυτή τη δύσκολη στιγμή. Ερχεται δύσκολο πρόγραμμα με Φοίνικα και Ολυμπιακό».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Παρόλο που κάναμε ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα με προβάδισμα 21-11 στο 1ο σετ επηρεαστήκαμε από τον τραυματισμό του Tάπια. Έκανα εσωτερικές αλλαγές μέχρι να μας βγει το κατάλληλο σχήμα. Παίζαμε χωρίς διαγώνιο στο 2ο σετ και ο Μακ Γουίλιαμ έκανε την προσπάθεια του. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία στο 4ο σετ όπου προηγηθήκαμε 21-18 αλλά δεν το αξιοποιήσαμε. Κρατάμε τη νίκη και πάμε για δύσκολο αγώνα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης».