03-01-2018

Ποδαρικό με 14 άσσους ο Παμβοχαϊκός, 3-0 την Παναχαϊκή

Με σερβίς... φωτιά που απέφερε 14 άσσους και βελτιωμένος σε επίθεση και υποδοχή ο Παμβοχαϊκός πέρασε νικηφόρα από το ανακαινισμένο Κουκούλι επικρατώντας της Παναχαϊκής με 3-0 σετ. Πρόκειται για την τέταρτη νίκη του Παμβοχαϊκού με την ολοκλήρωση του Α΄γύρου που τον έφερε στους 11 βαθμούς.

Η Παναχαϊκή στο ντεμπούτο του Σταύρου Σταματόπουλου στον πάγκο έβγαλε ενθουσιασμό αλλά δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει την υπεροπλία των κορινθίων και κυρίως να απαντηθούν τα σερβίς των Παλέντζα, Μουνίθ και Γκαλντστόουν. Η πατρινή ομάδα παρέμεινε στους 2 βαθμούς και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

H Παναχαϊκή μπήκε φουριόζα στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Ρουμελιώτη στην επίθεση έκανε σερί 5-0 και πήρε προβάδισμα 10-6. Ο Παλέντζας με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις, ο Μουνίζ με άσσο και ο Γκλαντσόουν με επίθεση έκαναν σερί 5-0 για τον Παμβοχαϊκό που προσπέρασε 12-11. Ακολούθησε εντυπωσιακό σερβίς από τον Παλέντζα που χάλασε πάλι την υποδοχή των ροσονέρι και με νέο σερί 5-0 ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 18-13. Μέχρι το τέλος διατήρησε τη διαφορά του +5 και πήρε το σετ 25-20.

Με δραστήριους τους Γκλαντστόουν και Μουνίζ ο Παμβοχαϊκός ήταν καλύτερος και στο δεύτερο σετ όπου μέχρι τα μισά είχε μικρό προβάδισμα, ένα-δύο πόντων. Στο 17-15 ο Γκλαντστόουν με επίθεση άνοιξε τη διαφορά και στη συνέχεια πήγε και στο σερβίς όπου με δύο άσσους άνοιξε τη διαφορά στο 19-15. Η Παναχαϊκή δε μπόρεσε να δώσει απαντήσει και το σετ τελείωσε 25-18 με επίθεση του Μουνίζ.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με τον Μουνίζ στο σερβίς ο οποίος με τη σειρά του τορπίλησε την υποδοχή των πατρινών κάνοντας εντυπωσιακό σερί 6-0. Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς η Παναχαϊκή αποδέχτηκε τη μοίρα της και δε μπόρεσε να βρει λύσεις στην ανωτερότητα του Παμβοχαϊκού ο οποίος με την παρουσία των νέων ξένων παικτών παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης.

1ο σετ: 8-6, 13-16, 15-21, 20-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 18-25
3ο σετ: 2-8, 8-16, 12-21, 15-25

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 24 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 14 άσσους, 34 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 18-25, 15-25) σε 68'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤ. (Σταματόπουλος): Νιέβες 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Οράμας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ντόντης 1 (1/5 επ., 42% υπ. - 8% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 10 (10/27 επ.), Λιβαθηνός 1 (άσσος), Κωστόπουλος 5 (3/15 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 31% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 47% υπ. - 32% άριστες), Σακκάς (λ), Σαλαβασίδης (45% υπ. - 18% άριστες).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Χιούγκο 11 (8/9 επ., 3 μπλοκ), Μοράλες 3 (3 άσσοι), Γκλάντστοουν 14 (8/13 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μουνίζ 11 (5/13 επ., 6 άσσοι, 67% υπ. - 56% άριστες), Παλέντζας 15 (11/23 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 28% άριστες) / Γκαράς (λ, 77% υπ. - 31% άριστες).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Ημασταν πολύ καλοί στους πόντους από σερβίς και μπλοκ άμυνα. Στην αλλαγή χρειαζόμαστε δουλειά και θέλουμε να ανεβάσουν οι ακραίοι μας τα ποσοστά τους στην επίθεση. Ο παρουσία του Ούγκο μας ανεβάζει επίπεδο. Η συγκομιδή των βαθμών είναι κακή μετά την ολοκλήρωση του Α΄γύρου αλλά η ομάδα είναι πλέον πλήρης και είμαι αισιόδοξος πως στον Β΄γύρο θα πάμε πολύ καλύτερα. Ακολουθεί ο αγώνας με τον Ολυμπιακό. Θέλω να δω την αντίδραση μας σε υψηλό επίπεδο».