21-02-2013

Kύπελλο Ελλάδας 2012-13: Ο Ηρακλής 3-1 τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στο φάιναλ-4 του Ρεθύμνου

Volleyleague
Ο κυπελλούχος του 2012 Ηρακλής θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του και το 2013 καθώς στον προημιτελικό κατάφερε να «σπάσει» την έδρα του ΠΑΟΚ και με νίκη 3-1 να προκριθεί στο φάιναλ-4 που θα γίνει στο Ρέθυμνο 23-24 Μαρτίου. Στα τελικά έχουν προκριθεί ακόμα Ολυμπιακός και Παμβοχαϊκός, ενώ το τέταρτο εισιτήριο θα διεκδικήσουν Φοίνικας Σύρου - ΑΟ Κηφισιάς (27/2).

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ανδρεάδη, Χατζηπαραδείση αλλά και «μαέστρο» τον Νοβοσέλατς, αποτελεσματικό μπλοκ και σταθερή υποδοχή ο Ηρακλής νίκησε τον ΠΑΟΚ στο «Paok Sports Arena» με 3-1 σετ και προκρίθηκε στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου. Αν και ο κύπελλο δεν ήταν η προτεραιότητα του Ηρακλή κατάφερε να παίξει χωρίς άγχος και να νικήσει τον ΠΑΟΚ στην έδρα του. Οι 15 πόντοι από μπλοκ και με συνολική υποδοχή που έφτασε το 55% ο Ηρακλής κατάφερε να έχει τον έλεγχο στον αγώνα και να πάρει τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα και μάλιστα στην έδρα του και έχασε τον δεύτερο μεγάλο στόχο της χρονιάς.

Η καλή... μέρα φάνηκε από την αρχή για τον Ηρακλή. Οι νεαροί παίκτες του Αντρέι Κράβαρικ αν και βρέθηκαν πίσω με 6-4 στο ξεκίνημα του αγώνα έκαναν σερί 7-0 και ξέφυγαν με 11-6. Από εκεί πήραν τα ηνία του αγώνα. Η διαφορά διατηρήθηκε στο +6 μέχρι το 23-17, ο Καζάζης έριξε στον αγώνα τον Αμπουίλα ο οποίος με καλό σερβίς κατάφερε να δώσει στην ομάδα του σερί 4-0 μειώνοντας σε 23-21. Ο Εφραιμίδης «ξεκόλλησε» τον Ηρακλή για το 24-21 και ο Τζιουμάκας στην «κόντρα» επίθεση τελείωσε το σετ 25-21.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής διατήρησε τον έλεγχο, ενώ ο ΠΑΟΚ παρέμεινε εγκλωβισμένος και νευρικός. Μέχρι τα μισά του σετ ο Ηρακλής είχε προβάδισμα με έναν – δύο πόντους αλλά ο ΠΑΟΚ κέρδιζε πόντους κυρίως από λάθη των φιλοξενουμένων. Ο Εφραιμίδης με αλλά και οι πρώτοι χρόνοι από Χατζηπαραδείση, Ανδρεάδη έκαναν τη διαφορά στο παιχνίδι του Ηρακλή που έφτασε στο 23-21. Ο Τζιουμάκας είχε άουτ «κόντρα» επίθεση κι αντί να κάνει το 24-21, έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να μειώσει σε 23-22. Ο Νοβοσέλατς έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 24-22, ο Ντος Σάντος μείωσε και ο Εφραιμίδης έκανε το 25-22 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε δυνατά και στο 3ο σετ και στο 11-10 έκανε σερί 4-0 εκτινάσσοντας τη διαφορά στο +5 (15-10) και αργότερα 16-11. Ο Ντος Σάντος με δύο επιθέσεις μείωσε 16-13 και τα σερβίς του Αρμενάκη μείωσαν σε 16-15, ενώ με κίτρινη κάρτα στον πάγκο του Ηρακλή ήρθε η ισοφάριση 16-16. Έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Ο Χατζηπαραδείσης χρεώθηκε με «διπλή» μπαλιά, ο Παντακίδης έκανε μπλοκ και το σετ τελείωσε με «κόντρα» επίθεση Αρμενάκη.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με κίτρινη κάρτα στον Κράβαρικ για διαμαρτυρία στο τέλος του 3ου σετ

και για τη φάση στο «πιαστό» του Χατζηπαραδείση. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μέχρι 8-6, αλλά ο Ηρακλής έκανε σερί 3-0 και πήρε το προβάδισμα το οποίο είχε μέχρι το 18-17. Ο Μαυροβουνιώτης ισοφάρισε (18-18) αλλά με τρία συνεχόμενα λάθη και ένα μπλοκ πάνω στον Μαυροβουνιώτη ο Ηρακλής έκανε σερί 4-0 και πήρε τη νίκη.

Το αναλυτικό στατιστικό: ΕΔΩ

Τα σετ: 1-3 (21-25, 23-25, 25-23, 20-25)

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή: 3 άσσοι, 56 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Καζάζης Στ.): Παντακίδης 7π. (4/5, 3 μπλοκ), Πλίκας, Χατζηηλιάδης 6 (5/17, 1 μπλοκ, 67% υπ.), Κανέλλος 8 (5/11, 3 μπλοκ), Ντος Σάντος 19 (18/37, 1 μπλοκ, 52% υπ.), Κανέλλος 8 (5/11, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (17/39, 2 μπλοκ, 3 άσσοι) / Παπαδημητρίου (λ. - 53% υπ., 40% άριστες), Χαραλαμπίδης 1, Μαυροβουνιώτης 4 (2/11, 2 μπλοκ), Αμπουίλα 1 (1/1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 6π.(4/6, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χατζηπαραδείσης 14 (8/10, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 16 (12/18, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Εφραιμίδης 14 (13/33, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (15/38, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 5 (4/19, 1 μπλοκ) / Κουζούνης (λ. - 44% υπ., 25% άριστες), Σταυρακάκης.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Στέλιος Καζάζης δήλωσε:

«Σε ένα παιχνίδι νοκ άουτ, ήρθε μια ήττα η οποία είναι πολύ οδυνηρή και πρέπει να μας προβληματίσει για το πώς θα συνεχίσουμε στους υπόλοιπους στόχους μας. Η ήττα από το Αιγίνιο έκανε περισσότερο κακό απ' ότι περίμενα, αλλά πλέον ο εγωισμός του καθενός είναι αυτός ο οποίος θα είναι οδηγός για τη συνέχεια. Μέσα σε 5 ημέρες δεν μπορώ να χωνέψω εύκολα αυτές τις δύο ήττες».

Ο προπονητής του Ηρακλή Αντρέι Κράβαρικ είπε: «Είναι μια τεράστια νίκη. Κανείς δεν μπορεί να φανταστεί τι προβλήματα έχουμε μέσα στην ομάδα. Χαίρομαι σαν προπονητής για την πρόκριση, αλλά πρέπει να κοιτάξουμε και το πρωτάθλημα. Τα παιδιά αν δεν έχουν άγχος, βγάζουν πολύ καλύτερο πρόσωπο στο γήπεδο. Τους αξίζουν συγχαρητήρια. Έπαιξαν παραπάνω από αυτό που μπορούν. Η συμμετοχή μας στο φάιναλ-4 είναι μεγάλο κίνητρο και ψυχολογική βοήθεια για όλη την ομάδα».