07-01-2018

Ο Ολυμπιακός με Οϊβάνεν, Πετρέα, Ντρίζγκα νίκησε 3-0 τον Παμβοχαϊκό

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Οϊβάνεν στην επίθεση, τον Πετρέα σε μπλοκ και σερβίς και τον Ντρίζγκα στην πάσα πέρασε και το εμπόδιο του Παμβοχαϊκού. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-0 σετ και μετά από 12 αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League Πάμε Στοίχημα έχουν μοναδική απώλεια ένα σετ. Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια που έκανε ο Παμβοχαϊκός και στα τρία σετ αλλά δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα.

Με δύο πόντους από τον Ντρίζκα (επίθεση και μπλοκ) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-4 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι που ο Γκαντστόουν με μπλοκ ισοφάρισε 13-13. Μάλιστα με επίθεση του Μουνίζ ο Παμβοχαϊκός έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-15. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε πάλι 20-19 με τον Αλεξίεφ, αλλά ο δραστήριος Παλέντζας πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους από επίθεση και έφερε τον Παμβοχαϊκό μπροστά 23-22. Ο Μπέμε με επίθεση και στη συνέχεια με μπλοκ έκανε το 24-23 και με λάθος επίθεση του Παλέντζα τελείωσε το σετ 25-23 για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 4-1 με μπλοκ του Μπέμε. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 8-7 αλλά η επίθεση του Οϊβάνεν και το σερβίς του Πετρέα έφεραν συνολικό σερί 4-0 και η διαφορά ανέβηκε στο +5 (12-7). Ο Ολυμπιακός δεν «έδεσε» το προβάδισμα και ο Παμβοχαϊκός δεν το έβαλε κάτω. Σταδιακά η ομάδα του Βραχατίου μείωσε τη διαφορά. Με τρεις σερί πόντους από τον Γκλαντσόουν ισοφάρισε 22-22 και με άσσο του ιδίου προηγήθηκε 24-23. Ο Δαλακούρας έχασε κόντρα επίθεση να τελειώσει το σετ αλλά ο Πετρέας τον σταμάτησε και ο Αλεξίεφ στη (24-24) και το σετ κρίθηκε υπέρ του Ολυμπιακού με την επίθεση του Αλεξίεφ και τον άσσο του Οϊβάνεν για το 26-24 και το 2-0 σετ.

Τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα στο 3ο σετ όταν ο Πετρέας με το σερβίς του έδωσε προβάδισμα 3-0. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι το 8-5 και μετά από ωραίες άμυνες των «ερυθρόλευκων» ο Οϊβάνεν με τον Μπέμε τελείωσαν κόντρα επιθέσεις ανοίγοντας το σκορ στο 15-6. Στη συνέχεια μπήκαν στον αγώνα και οι Στιβαχτής, Ζουπάνι, ο ρυθμός του Ολυμπιακού κρατήθηκε σταθερός και το 17-7 έγινε με μπλοκ του Ζουπάνι. Μέχρι το τέλος ο Παμβοχαϊκός απλά έκλεισε λίγο την ψαλίδα του σκορ και το ματς τελείωσε με δύο λάθη των φιλοξενουμένων.

Διαιτητές: Κουτσούλας – Σταρίδας

1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 26-24
3ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-19

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 26-24, 25-19) σε 82’

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ρουμελιωτάκης 7 (7/15 επ, 64% υπ -43% άριστες), Οϊβάνεν 12 (9/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ -15% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ -61% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 2 (1/4 επ,1 ασσος), Στιβαχτής, Ραουβέρντινκ 1 (1/1 επ)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ ( Δεληκώστας): Ούγκο Ρότσα 5 (5/10 επ), Μοράλες 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκλαντστόουν 11 (7/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουνίθ 7 (7/13 επ, 44% υπ -25% άριστες), Παλέντζας 12 (10/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (10/18 επ, 29% υπ -24% άριστες) / Γκαράς (λ, 67% υπ -42% άριστες), Κωτσάκης, Βουλκίδης, Σαρικεΐσογλου.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε: «Ξέραμε ότι ο Παμβοχαϊκός άλλαξε κάποιους παίκτες και δεν θα ήταν ίδιο το παιχνίδι σε σχέση με του A΄ γύρου. Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι σήμερα. Εμείς τις τελευταίες εβδομάδες έχουμε φορτώσει προπόνηση. Αυτό φαίνεται. Δεν έχουμε φρεσκάδα. Αυτός είναι όμως ο προγραμματισμός μας. Ο Παμβοχαϊκός σήμερα έπαιξε δυνατά. Στο 2ο σετ του επιτρέψαμε να επιστρέψει στο παιχνίδι, ενώ θα μπορούσαμε να το έχουμε τελειώσει νωρίτερα το σετ. Είχαμε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και πήραμε μια ακόμα νίκη».

Ο Μίκο Oϊβάνεν δήλωσε: «Δεν ήταν τόσο εύκολη νίκη όσο δείχνει το σκορ. Ο αντίπαλος έχει νέους παίκτες και έπαιξε καλύτερα από την προηγούμενη αναμέτρηση. Στο δεύτερο σετ θα μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει νωρίτερα το σετ. Με δυνατό σερβίς κάναμε κάποια επιθετικά σερί και αυτό ήταν που έκρινε το παιχνίδι».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Πράγματι το σκορ δεν αποτυπώνει την προσπάθεια που κάναμε και την πίεση που ασκήσαμε στον Ολυμπιακό αλλά μετράει που η ομάδα μου έκανε αυτό που έπρεπε ειδικά σε μπλοκ - άμυνα και γενικά στο τρανζίσιον απέναντι στον Ολυμπιακό που σχεδόν καμία άλλη ομάδα δεν έχει κάνει. Αυτό δε σημαίνει πως ήταν όλα τέλεια. Μπορούμε να βελτιώσουμε πολλά στοιχεία. Κρατάω μία θετική και βελτιωμένη εικόνα και στους επόμενους αγώνες περιμένω να αποτυπωθεί σε θετικά αποτελέσματα».