08-01-2018

Ο Ηρακλής Πετ. πήρε 3-0 και πλεονέκτημα από τον Ηρακλή Χαλκίδας

(8 votes)
Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις και με ψυχολογία στα ύψη ο Ηρακλής Πετοσφαίριση νίκησε πιο εύκολα απ΄ ότι αναμενόταν τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 σετ και πήρε και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας. Οι δύο ομάδες μετά την 12η αγωνιστική ισοβαθμούν με 21 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής Πετοσφαίρισης κατάφερε να πάρει και το πλεονέκτημα ισοβαθμίας μόλις για δύο πόντους. Στον Α΄γύρο ο Ηρακλής είχε νικήσει 3-0 και με πόντους 75-60.

Με τον mvp της 11ης αγωνιστικής Δημήτρη Εφραιμίδη (τιμήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα) να είναι και πάλι κορυφαίος και τον Κώστα Προύσαλη να μοιράζει άψογα το παιχνίδι η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έκανε μία τέλεια εμφάνιση με μόλις 12 λάθη (5 χαμένα σερβίς και 7 λάθη σε 82 επιθέσεις)!

Ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε... χαλαρά στον αγώνα και στο ντεμπούτο του Ερνάντο Γκόμεζ παρουσιάστηκε ακίνδυνος επιθετικά και άσφαιρος στο σερβίς. Ο Γκόμεζ πήρε 9 πόντους σε 17 προσπάθειες.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του αλλά μετά το 8-8 ο Αρμενάκης, ο Εφραιμίδης και ο Φέργκιουσον με σερί 3-0 ανέβασαν τη διαφορά στο 11-8. Η ομάδα της Χαλκίδας κατάφερε να ισοφαρίσει πάλι στο 19-19 όταν ο Γκελίνσκι και ο Γκόμεζ πήραν καθοριστικούς πόντους. Ο Φέργκιουσον με μπλοκ και στη συνέχεια με επίθεση σε συνδασμόι με κόντρα επίθεση του Εφραιμίδη έφεραν νέο σερί 3-0 και το σκορ έγινε 22-19. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και ο Αρμενάκης τελείωσε το σετ 25-20.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής Χαλκίδας με τον Γκόμεζ και τον Χαραλαμπίδη προηγήθηκε 9-7. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 14-14 με τον Φέργκιουσον και τον Εφραιμίδη, ενώ καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις έδωσαν συνολικό σερί 4-0 και με τον Τζιουμάκα έγινε το 17-14. Ο Ηρακλής κράτησε με νύχια και με δόντια το πόλύτιμο προβάδισμα. Οι παίκτες του Ορφανού δεν έκαναν το παραμικρό λάθος και στο 23-20 τελείωσαν το σετ με επιθέσεις Εφραιμίδη και Αρμενάκη.

Μετά το 2-0 τα πόδια των παικτών του Ηρακλή Πετοσφαίριση πήραν... φωτιά και με νέο σερί 3-0 ξέφυγαν 6-3 στο 3ο σετ. Οι Εφραιμίδης, Τζιουμάκας έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο σκορ καθώς ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (13-7). Οι φιλοξενούμενοι εκτός ρυθμού απλά συντήρησαν τη διαφορά και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Αρμενάκη.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-20
2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-18

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 0 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 25-18) σε 77'

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 8 (8/20 επ., 67% υπ. - 29% άριστες), Εφραιμίδης 15 (13/22 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 31% άριστες), Φέργκιουσον 9 (2/5 επ., 7 μπλοκ), Αρμενάκης 13 (11/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/4 επ., 2 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ, 100% υπ. - 50% άριστες), Μπουράκης (λ), Ευγενίδης, Ελευθερίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 5 (5/14 επ., 61% υπ. - 43% άριστες), Κολτσιάκης 8 (8/22 επ., 67% υπ. - 25% άριστες), Γκόμεζ 9 (9/17 επ.), Τσολάκος 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Φραγκιαδάκης, Αμαριανάκης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες. Θα την χαρακτήριζα ως μια επαγγελματική νίκη. Ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού όπως είχα ζητήσει. Κρατήσαμε το αήττητο μέσα στην έδρα μας, τώρα η συγκέντρωση πέφτει στο παιχνίδι με την Σύρο και συνεχίζουμε».

Ο ακραίος παίκτης του Ηρακλή Δημήτρης Εφραιμίδης που πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ως MVP της 11ης αγωνιστικής είπε: «Η ομάδα εμφανίστηκε με σοβαρότητα απέναντι στην Χαλκίδα μια ομάδα που στον πρώτο γύρο είχαμε χάσει. Παίξαμε καλά πήραμε τους τρεις πόντους και κάναμε μια σημαντική νίκη».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Έχουμε την απώλεια του βασικού μας ακραίου Μότα οποίος είναι ένας αθλητής που παίρνει πολλές μπάλες σήμερα μας έλειψε. Ο Γκόζεμ δεν είναι ακόμα έτοιμος, ήρθε στην ομάδα πριν τρεις μέρες και θέλει λίγο χρόνο. Σήμερα δεν είχαν επιθετικές λύσεις και σε συνδυασμό με ένα πολύ κακό σερβις συντέλεσαν να μην είμαστε τόσο ανταγωνιστικοί και δίκαια ο Ηρακλής επικράτησε. Συνεχίζουμε, στόχος είναι τα πλει οφ και να ανέβουμε όσο ψηλά μπορούμε ».

Ο ακραίος παίκτης του Ηρακλή Χαλκίδας και πρώην του Ηρακλή Πετοσφαίρισης Χρυσόστομος Κολτσιάκης είπε: «Δεν πιάσαμε τα στάνταρ της απόδοσης αν και το προσπαθήσαμε. Είχαμε και την απώλεια του Μότα ο οποίος έχει ένα τραυματισμό και θα επιστρέψει τις επόμενες μέρες, έχουμε όμως μια καινούρια προσθήκη αυτή του Γκόμεζ που σιγά –σιγά θα δουλέψουμε και θα επανέλθουμε στα νικηφόρα αποτελέσματα».