06-02-2018

O ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη και προκρίθηκε

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον Εθνικό με 3-1 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Νέστωρ - Νίκη Αιγινίου που θα γίνει την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Ουτσίκοφ με 25 πόντους ενώ για άλλη μία φορά κορυφαίος ήταν ο Ραφαήλ Κουμεντάκης που σημείωσε 18 πόντους. Από τον Εθνικό κορυφαίος ήταν ο Λεάντρο Μέγια με 15 πόντους, ενώ 15 σημείωσε επίσης και ο Βελίτσκοβιτς. Ο Παγιάν είχε 16 πόντους. Στο 2ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 24-20 αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει το σετ με μία επίθεση του Κουμεντάκη και δύο επιθέσεις του Ουτσίκοφ.
Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου ο Εθνικός ισοφάρισε 23-23 με λάθος του Ουτσίκοφ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος του ΠΑΟΚ έκανε το 24-23 με επίθεση αλλά στη συνέχεια έχασε το σερβίς (24-26) και τον αγώνα τελείωσαν με επιθέσεις ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο και ο Κουμεντάκης με κόντρα επίθεση.

Καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ με άριστη υποδοχή και επίθεση που έφτασε και το 75% στο 1ο σετ πάτησε γκάζι μετά το 8-8 με πρωταγωνιστή τον Σαφράνοβιτς. Ο Ισραηλινός πήρε επίθεση και από τη θέση του σερβίς έδωσε ρεσιτάλ αυξάνοντας το σερί 4-0 και προβάδισμα 12-8 για τον ΠΑΟΚ. Οι πρωταθλητές διατήρησαν το ρυθμό τους και αυτή τη φορά με το σερβίς του Βάλκιερς και μπλοκ του Τακουρίδη ανέβασαν τη διαφορά στο 19-13. Η διαφορά ασφαλείας διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και το σετ έκλεισε με δύο πόντους του Σαφράνοβιτς για το 25-18.

Ανατροπή στο 2ο σετ

Ο Εθνικός βελτίωσε την υποδοχή του και ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση. Με το σερβίς του Μέγια και τρεις κόντρα επιθέσεις του Βελίτσκοβιτς ο Εθνικός προηγήθηκε 7-2 «παγώνοντας» τον ενθουσιασμό του ΠΑΟΚ ο οποίος όμως σταδιακά ηρέμησε το παιχνίδι του, ψαλίδισε σταδιακά τη διαφορά και με επίθεση του Γκιον και άσσο του Κουμεντάκη ισοφάρισε 14-14. Στο 16-16 ο Βελίτσκοβιτς και ο Παγιάν έκαναν το 18-16 ενώ με την κόντρα του Χριστόφα και το λάθος του Ουτσίκοφ ο Εθνικός ξέφυγε 23-19. Ο Χριστόφας έκανε το 24-20 αλλά ο σπουδαίος Σαφράνοβιτς με τρεις προσωπικούς του πόντους κράτησε τον ΠΑΟΚ στο σετ. Ο Ισραηλινός είχε δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ, ενώ η ισοφάριση ήρθε με λάθος του Παγιάν (24-24). Ο Ουτσίκοφ έκανε το 25-24 αλλά στη συνέχεια ο Εθνικός είχε πάντα το προβάδισμα (26-25, 27-26, 28-27, 29-28). Ο Ουτσίκοφ ισοφάρισε 29-29, ο Κουμεντάκης έκανε το 30-29 και ο Ουτσίκοφ έκλεισε το σετ 31-29 για το 2-0.

Μείωσε ο Εθνικός

Ο Εθνικός ξεκίνησε το 3ο σετ με βασικό τον Χατζόπουλο αντί του Χριστόφα, διόρθωσε στο μέγιστο την υποδοχή του και η επίθεση έφτασε στο 57%. Με δύο πόντους του Παγιάν και έναν του Μέγια ο Εθνικός ξέφυγε 13-8 ενώ όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 19-16 πάλι ο Μέγια με σερί 3-0 έδωσε προβάδισμα 22-16 κλειδώνοντας το σετ για τον Εθνικό με 25-20.

Συναρπαστικό φινάλε

Το 4ο σετ ήταν επίσης εντυπωσιακό με τον Μέγια να φέρνει τον Εθνικό μπροστά 6-2 και τον ΠΑΟΚ να μειώνει και να ισοφαρίζει σε 11-11 με τους Κουμεντάκη, Σαφράνοβιτς. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο αλλά δύο ενέργειες των Ουτσίκοφ, Βάλκιερς έκαναν τη διαφορά 20-16. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-19 αλλά ο Εθνικός δεν το έβαλε κάτω. Με το σερβίς του Ριζόπουλου και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μέγια ο Εθνικός έκανε σερί 4-0 και ισοφάρισε 23-23. Ο Ουτσίκοφ έφερε τον ΠΑΟΚ σε ματς μπολ 24-23, αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς. Οτι δεν πέτυχε ο Βούλγαρος διαγώνιος του ΠΑΟΚ το πέτυχαν οι Πελεκούδας, Κουμεντάκης που με επιθέσεις έκαναν το 26-24 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Τζεπκινλής-Ιωαννίδης

1ο σετ: 7-8, 12-16, 14-21, 18-25
2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-18, 29-31
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-20
4ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 24-26

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 1 άσσο, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (18-25, 29-31, 25-20, 24-26) σε 112'

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 16 (13/36 επ., 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (3/4 επ.), Βελίτσκοβιτς 15 (15(26 επ., 76% υπ. - 52% άριστες), Μεχία 15 (11/16 επ., 4 μπλοκ), Χριστόφας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (3/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 68% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ. - 39% άριστες), Χατζόπουλος 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Καβαρατζής, Κασαμπαλής.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 18 (16/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 76% υπ. - 59% υπ.), Ουτσίκοφ 25 (24/43 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (9/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ. - 75% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 56% υπ. - 44% άριστες), Τερτζής, Στίγγας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γκιον 1 (1/5 επ., 50% υπ. - 50% άριστες).

O προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Δυσκολέψαμε πολύ τον ΠΑΟΚ αλλά όπως και με τον Ηρακλή έτσι και σήμερα αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Κάναμε λάθη σε σημείο που κρίνονταν ένα σετ και ίσως και ο αγώνας. Αναφέρομαι στο 2ο σετ το οποίο χαρίσαμε στον ΠΑΟΚ από δικά μας λάθη αλλά και στη συνέχεια στην παράταση του σκορ πάλι κάναμε λάθη που δεν κάνουμε στην προπόνηση. Παρόλα αυτά χαίρομαι που κοντράρουμε όλες τις ομάδες. Αυτό δείχνει υγεία και πρόοδο. Ο Μεχία μας έχει βοηθήσει πολύ. Ο μεγάλος μας στόχος είναι η παραμονή στο πρωτάθλημα και έχουμε και την συμμετοχή μας στο Λιγκ Καπ».

Ο ακραίος του ΠΑΟΚ Ραφαήλ Κουμεντάκης που αγωνίστηκε στο γήπεδο που ανδρώθηκε βολεϊκά είπε: «Ο Εθνικός μας δυσκόλεψε πολύ. Εχει φτιάξει καλή και μαχητική ομάδα αλλά κι εμείς αντιδράσαμε σωστά όταν κρίθηκε ο αγώνας και αυτό έχει σημασία. Θέλουμε να προχωρήσουμε στον θεσμό και να κατακτήσουμε το τρόπαιο».

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ 2017-18

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 18.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Παναχαϊκή Πετ.2015  3-0 (25-11, 25-11, 25-21)
Διαιτητές: Κυριοπούλου-Πρέντζας. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Βαρατάσης-Αρβανίτης. Γραμματεία: Κορδετζάκη

Γυμναστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος, Αλεξανδρούπολη 20.00: ΜΓΣ Εθνικός - ΠΑΟΚ 1-3 (18-25, 29-31, 25-20, 24-26)
Διαιτητές: Τζεπκινλής-Ιωαννίδης. Πρατηρητής: Σαρδάνης. Επόπτες: Σαρμίδης-Σταματόπουλος. Γραμματεία: Χειμώνας

Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μ. Τσικίνας, 21.00: ΧΑΝΘ - Ηρακλής Πετ. 2013
Διαιτητές: Σταυριανίδης-Αβραμίδης. Γραμματεία: Τσαντόγλου

Γυμναστήριο Βότση, 21.00: ΑΜΣ Νέστωρ - ΜΑΣ Νίκη
Διαιτητές: Δημητρίου-Δεληκωστίδης. Γραμματεία: Γιωγιού Ν.

Γυμναστήριο Μετς, 17.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΟΠ Κηφισιάς
Διαιτητές: Μυλωνάκης-Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Κουρπανίδης-Πατεράκης. Γραμματεία: Κατσούλα

Γυμναστήριο Ολυμπιάδας Πατρών, 18.00: ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Διαιτητές: Γκόλφης-Λιναρδάτος. Γραμματεία: Μάμμου.

Γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος, Βόχας, 19.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Εθνικός ΟΦΠΦ
Διαιτητές: Γεροθόδωρος-Νικολόπουλος. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Σπίνας-Νικάκης Γραμματεία: Λιόντου

Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μετς, 19.00: ΑΕΚ - ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Διαιτητές: Σταρίδας-Γεωργουλέας. Γραμματεία: Ταλάρου

* Οι αγώνες είναι νοκ άουτ και οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στα προημιτελικά.