07-02-2018

Ο Ηρακλής Χαλκίδας με Τσολάκο διαγώνιο 3-1 την Ολυμπιάδα Πατρών στο κύπελλο

Ο Ηρακλής Χαλκίδας παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ από τη μαχητική Ολυμπιάδα στην Πάτρα νίκησε με 3-1 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με νοκ άουτ αγώνα στο Μελίνα Μερκούρη. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 23-21 στο 1ο σετ αλλά το σερβίς του Ντονά και το σερί των Γεωργάτου, Φιλίποφ, Ράπτη έφεραν σερί 4-0 για την Ολυμπιάδα που έκανε το 25-23.

Πρώτος σκόρερ του Ηρακλή ήταν ο Τσολάκος που αγωνίστηκε διαγώνιος στη θέση του Γκόμεζ ενώ ο Πεντράο ήταν και πάλι εντυπωσιακός με 17 πόντους. Ο Σπύρος Γκολίτσης έδωσε χρόνο σε όλα τα νέα παιδιά της ομάδας του όπως στον Οδυσσέα Αδάμ και Νίκο Δεληπρίμη ενώ μετά το 2ο σετ ο πατρινός Μακρυγιάννης πήρε τη θέση του Χαραλαμπίδη. Οι Γκόμεζ, Μότα έμειναν στη Χαλκίδα και ο Γκελίνσκι δεν αγωνίστηκε και βασικός πασαδόρος ήταν ο Αδάμ.

Ο Αντώνης Φιλίππου με 26 πόντους και ο Αλέξανδρος Ράπτης με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Ολυμπιάδας που σημειωτέον αγωνίζεται στην Α2 ανδρών.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο 1ο σετ με την Ολυμπιάδα να αντιστέκεται και να κοντράρει στα ίσια τον Ηρακλή. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 6-3 αλλά η Ολυμπιάδα κατάφερε να κάνει ανατροπή με το σερβίς του Ντονά. Με σερί 5-0 η Ολυμπιάδα προσπέρασε 8-6. Οι Δελιπρίμης, Κολτσιάκης ισοφάρισαν 9-9 και από εκεί και πέρα έγινε πάλι μάχη πόντο πόντο Οι δύο μονομάχοι έφτασαν στο 21-21 αλλά το χαμένο σερβίς από την Ολυμπιάδα και η επίθεση του Πεντράο έκαναν το 23-21 για τον Ηρακλή. Ο Πεντράο έχασε το σερβίς, ο Φιλίππου ισοφάρισε 23-23 και με τον Ντονά στο σερβίς χάλασε η υποδοχή του Ηρακλή κι έτσι ο Γεωργάτος και ο Ράπτης έκαναν το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής είχε μικρό προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) αλλά το σερβίς του Οδυσσέα Αδάμ έφερε σερί 5-0 και ο Ηρακλής ξέφυγε 13-6. Η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο και ο Ηρακλής πήρε άνετα το 2ο σετ 25-14 για το 1-1 σετ.

Η Ολυμπιάδα αντιστάθηκε και στη συνέχεια με τον Ηρακλή να πατάει γκάζι μετά το 10-10 του 3ου σετ. Με τον Πεντράο να κάνει άσσο και δύο μπλοκ ο Ηρακλής ξέφυγε 14-10 και αργότερα με 23-16 από την επίθεση του Δελιπρίμη. Όμως και η Ολυμπιάδα μπήκε στον αγώνα. Με ρεσιτάλ του Φιλίππου που πήρε τρεις συνεχόμενους άσσους και τρεις πόντους από επίθεση η Ολυμπιάδα έκανε σερί 7-0 ισοφαρίζοντας 23-23. Τελικά ο Τσολάκος και ο Δελιπρίμης με επιθέσεις έκαναν το 25-23 και το 2-1 για τον Ηρακλή.

Ιδιο με το 3ο σετ ήταν και το 4ο σετ. Μέχρι το 10-10 υπήρχε ισοροπία στον αγώνα αλλά με δύο άσσους του Κολτσιάκη και επιθέσεις του Πεντράο έγινε το 14-10. Η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 19-19 με Ράπτη, Ντονά και μπλοκ Θεοδωράκη αλλά ο Ηρακλής με τον Πεντράο πήρε δύο πόντους διαφορά (22-20). Η Ολυμπιάδα ακολουθούσε στο σκορ με τον Ντονά αλλά στο 24-23 ο Τσολάκος τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Γκόλφης-Λιναρδάτος

1ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 23-21, 25-23

2ο σετ: 5-8, 10-16, 13-21, 14-25

3ο σετ: 8-7, 11-16, 15-21, 23-25

4ο σετ: 6-8, 11-16, 19-21, 23-25

*Οι πόντοι της Ολυμπιάδας Πατρών προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 10 άσσους, 50 επιθέσεις, 18 μπλοκ και21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 14-25, 23-25, 23-25) σε 101'

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ (Δαρείος): Ντονάς 9 (8/15 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 42% άριστες), Φιλίππου 26 (22/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γεωργάτος 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/20 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Θεοδωράκης 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Βαλουχής 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γεωργακόπουλος (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Σωκράτους, Κανελλόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 10 (6/13 επ., 4 άσσοι, 53% υπ. - 20% άριστες), Δεληπρίμης 12 (9/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 10% άριστες), Αδάμ 5 (1/2 επ., 4 μπλοκ), Τσολάκος 25 (21/37 επ., 4 μπλοκ), Πεντράο 17 (9/14 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 64% υπ. - 21% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ, 83% υπ. - 42% άριστες), Μακρυγιάννης 1 (μπλοκ), Αμαριανάκης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες).

Ο προπονητής της Ολυμπιάδας Πατρών Άκης Δαρείος δήλωσε: «Παρά τον μεγάλο βαθμό δυσκολίας που είχε ο αντίπαλος, αντεπεξήλθαμε αρκετά καλά στις ανάγκες του αγώνα. Παίξαμε καλό βόλεϊ και αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί ή πιο τυχεροί, θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω. Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, ακολούθησαν την τακτική μας και τους αξίζουν συγχαρητήρια».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Ηταν μία καλή ευκαιρία για τα νέα παιδιά να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Κρατάμε την πρόκριση και την καλή εμφάνιση όλων των παιδιών. Κοιτάμε το ματς με τον Εθνικό Πειραιά που μας ενδιαφέρει περισσότερο».

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ 2017-18

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 18.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Παναχαϊκή Πετ.2015  3-0 (25-11, 25-11, 25-21)
Διαιτητές: Κυριοπούλου-Πρέντζας. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Βαρατάσης-Αρβανίτης. Γραμματεία: Κορδετζάκη

Γυμναστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος, Αλεξανδρούπολη 20.00: ΜΓΣ Εθνικός - ΠΑΟΚ 1-3 (18-25, 29-31, 25-20, 24-26)
Διαιτητές: Τζεπκινλής-Ιωαννίδης. Πρατηρητής: Σαρδάνης. Επόπτες: Σαρμίδης-Σταματόπουλος. Γραμματεία: Χειμώνας

Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μ. Τσικίνας, 21.00: ΧΑΝΘ - Ηρακλής Πετ. 2013
Διαιτητές: Σταυριανίδης-Αβραμίδης. Γραμματεία: Τσαντόγλου

Γυμναστήριο Βότση, 21.00: ΑΜΣ Νέστωρ - ΜΑΣ Νίκη
Διαιτητές: Δημητρίου-Δεληκωστίδης. Γραμματεία: Γιωγιού Ν.

Γυμναστήριο Μετς, 17.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-2 (21-25, 23-25, 27-25, 25-16, 22-20)
Διαιτητές: Μυλωνάκης-Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Κουρπανίδης-Πατεράκης. Γραμματεία: Κατσούλα

Γυμναστήριο Ολυμπιάδας Πατρών, 18.00: ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας 1-3 (25-23, 14-25, 23-25, 23-25)
Διαιτητές: Γκόλφης-Λιναρδάτος. Γραμματεία: Μάμμου.

Γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος, Βόχας, 19.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Εθνικός ΟΦΠΦ
Διαιτητές: Γεροθόδωρος-Νικολόπουλος. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Σπίνας-Νικάκης Γραμματεία: Λιόντου

Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μετς, 19.00: ΑΕΚ - ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Διαιτητές: Σταρίδας-Γεωργουλέας. Γραμματεία: Ταλάρου

* Οι αγώνες είναι νοκ άουτ και οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στα προημιτελικά.