17-02-2018

Ο Ηρακλής πήρε το βαθμό και ο Ολυμπιακός τη νίκη με 3-2

Ο Ηρακλής απείλησε το αήττητο του Ολυμπιακού στη Μίκρα αλλά οι «ερυθρόλευκοι» μετά από μεγάλη μάχη και εναλλαγές στο σκορ νίκησαν με 3-2 σετ. Η ομάδα του Πειραιά διατήρησε το αήττητο της αλλά έχασε τον πρώτο της βαθμό στην κανονική περίοδο.

Από τους πιο ωραίους αγώνες έγιναν στη Μίκρα με τον Ηρακλή να παίζει στα ίσια τον Ολυμπιακό. Ο «γηραιός» έγινε η πρώτη ομάδα που υποχρέωσε τους «ερυθρόλευκους» στην πρώτη βαθμολογική απώλεια στερώντας του το δικαίωμα για την απόλυτη συγκομιδή των 66 βαθμών. Παρά την απώλεια όμως ο Ολυμπιακός μπορεί ακόμα να ισοφαρίσει το αήττητο ρεκόρ των 22 αγωνιστικών και να σπάσει το ρεκόρ των 63 πόντων που έχει ο Ηρακλής από τη σεζόν 2005-06.

Μεγάλη εμφάνιση για τον Ηρακλή έκαναν οι Προύσαλης, Σμαραγδής, Εφραιμίδης και από τον Ολυμπιακό οι Οϊβάνε, Μπέμε.

Από την αρχή φάνηκε πως ο Ολυμπιακός θα περάσει δύσκολα στη «θερμή» Μίκρα καθώς ο Ηρακλής δεν άφησε να πάει χαμένη ούτε μία φάση. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 11-11 αλλά το λάθος στην υποδοχή του Ηρακλή και ο πρώτος χρόνος του Πετρέα έδωσαν προβάδισμα +2 (13-11) στον Ολυμπιακό. Το +2 το κράτησε ο Ολυμπιακός μέχρι το 22-20 με την επίθεση του Αλεξίεφ. Με το μπλοκ του Οϊβάνεν στον Αρμενάκη, την επίθεση του Αλεξίεφ και το νέο μπλοκ του Πετρέα στον Αρμενάκη τελείωσε το 1ο σετ 25-20 για τον Ολυμπιακό.

Με τα σερβίς των Τζιουμάκα, Σαμαραγδή και πολύ πάθος ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 4-1. Μετά από μεγάλες μάχες και ελάχιστα λάθη εκ μέρους του Ηρακλή η διαφορά του +3 κρατήθηκε μέχρι το 22-19 και με τον άσσο του Εφραιμίδη στον Ράουβερνινκ το σκορ έγινε 23-19 εν μέσω αποθέωσης. Ο Οϊβάνεν με επίθεση και ο Πετρέας με άσσο μείωσαν για τον Ολυμπιακός (23-21) αλλά η επίθεση του Τζιουμάκα και το μπλοκ του Σμαραγδή στον Ράουβερνινκ τελείωσαν το σετ 25-21 για τον Ηρακλή που ισοφάρισε 1-1 σετ.

Ο Ηρακλής μπήκε στη θέση του οδηγού και στο 3ο σετ με μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 3-1 χάρις τις επιθέσεις Αρμενάκη, Εφραιμίδη. Με τον άσσο του Σμαραγδή και την επίθεση του Εφραιμίδη ο Ηρακλής ξέφυγε 13-10 και κράτησε το +3 μέχρι το 19-16. Ο Τζιουμάκας έχασε το σερβίς και Οϊβάνεν και Μπέμε ισοφάρισαν 19-19. Ακολούθησαν μονομαχίες πόντο πόντο και ο Τζιουμάκας έκανε το 24-23 για τον Ηρακλή. Ο Ράουβερντινκ ισοφάρισε 24-24, αλλά ο Σμαραγδής με πρώτο χρόνο έκανε το 25-24 και στην κόντρα επίθεση ο Τζιουμάκας έκανε το 26-24 για τον Ηρακλή και το 2-1 σετ.

Εχοντας χάσει τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα και μπροστά στον κίνδυνο να έχει και μεγαλύτερες απώλειες ο Ολυμπιακός ανασυντάχθηκε. Με την είσοδο του Ρουμελιωτάκη στη θέση του Αλεξίεφ και την άνοδο του Ράουβερνινκ ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τον έλεγχο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-1 και 8-3, ενώ με δύο μπλοκ του Μπέμε συντήρησε τη διαφορά του +5 (15-10), ενώ αργότερα και με την είσοδο του Ζουπάνη Ολυμπιακός ξέφυγε κι άλλο στο σκορ και με 25-18 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με την επίθεση του Ράουβερνινκ ο Ολυμπιακός έστειλε το ματς στο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Φέργκιουσον ισοφάρισε 8-8 αλλά ο Τζιουμάκας έχασε το σερβίς. Ακολούθησε λάθος του Εφραιμίδη στην επίθεση και άλλα δύο λάθη του Φέργκιουσον δίνοντας τροφή για το σερί του Ολυμπιακού που ανέβηκε στο 4-0 και το 12-8. Ο Ηρακλής ακολούθησε αλλά Ράουβερντινκ και Μπέμε τελείωσαν τον αγώνα με 15-10 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης - Δεληκωστίδης

1ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 26-24

4ο σετ: 3-8, 11-16, 15-21, 18-25

5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-8, 10-15

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 11 άσσους, 61 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-21, 26-24, 18-25, 10-15) σε 129'

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλος 1 (1/1 επ), Τζιουμάκας 14 (11/23 επ, 3 άσσοι, 49% υπ -31% άριστες), Εφραιμίδης 17 (16/28 επ, 1 άσσος, 48% υπ -30% άριστες), Σμαραγδής 15 (8/13 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 14 (10/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ -50% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης, Σκαρλατίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 22 (19/35 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 17 (10/15 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 9 (8/10 επ, 1 άσσος, 43% υπ -29% άριστες), Ραουβέρντινκ 15 (15/26 επ, 56% υπ -37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ -47% άριστες), Δαρίδης (λ), Ρουμελιωτάκης 3 (3/5 επ, 54% υπ - 50% άριστες), Ζουπάνι 4 (4/5 επ), Στιβαχτής, Τσέλιος 1 (μπλοκ).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε : «Πέσαμε μαχόμενοι όπως είπαμε και με τα παιδιά.  Δώσαμε όλο μας είναι για να κρατήσουμε την Μίκρα απόρθητη αλλά δεν τα καταφέραμε, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Ξέραμε όλοι το επίπεδο του αντιπάλου. Καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ήμασταν  συγκεντρωμένοι εκτός μιας εξαίρεσης του 4ου σετ. Ήμασταν μέσα στο παιχνίδι, δυστυχώς κάποια λάθη στο τέλος και με την πίεση που δεχτήκαμε από τον Ολυμπιακό δεν καταφέραμε να πάρουμε εμείς το δίποντο. Κάθε βαθμός από εδώ και πέρα είναι σημαντικός και συνεχίζουμε. Έχουμε πολύ δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας, είναι το κύπελλο με την Αεκ και ο αγώνας με την Κηφισιά όμως κοιτάμε μπροστά».

Ο λίμπερο του Ηρακλή Λάμπης Μπαμπαλιούτας δήλωσε : «Πιστεύω ότι κάναμε μια πολύ καλή προσπάθεια. Ήρθε ο Ολυμπιακός εδώ αήττητος με μόνο τρία χαμένα σετ. Το θέλαμε, το πιστέψαμε και αυτό φάνηκε μέσα στο γήπεδο. Μπήκαμε δυνατά αν και γνωρίζαμε πιο δεν είμαστε το φαβορί εμείς παρ’ όλα αυτά θέλαμε να κυνηγήσουμε την κάθε μπάλα. Δείξαμε ότι εδώ μέσα είμαστε πάρα πολύ δυνατοί και ανεβάζουμε συνέχεια απόδοση».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ είπε : «Ξέραμε ότι θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι εδώ μέσα. Ο Ηρακλής είναι πολύ δυνατός στην έδρα του, δεν έχει χάσει παιχνίδι. Το παιχνίδι ήταν δυνατό, σκληρό και δύσκολο. Εμείς είχαμε πολλά παιχνίδια στην Ευρώπη, πολλά ταξίδια και αυτό έπαιξε ένα μικρό ρόλο διότι δεν ήμασταν σε καλή κατάσταση τεχνικά. Είμαι πολύ χαρούμενος για όλους τους παίκτες που έφεραν τη νίκη».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Γιάννης Ρουμελιωτάκης πρόσθεσε: «Κρατάμε τη νίκη και την αντίδραση που βγάλαμε όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-1. Προερχόμαστε από συνεχόμενα ταξίδια και παιχνίδια και θα έχουμε και άλλα στη συνέχεια,καθώς συμμετέχουμε σε όλες τις διοργανώσεις. Διαχειριστήκαμε την κούραση και συνεχίσαμε την νικηφόρα πορεία μας στο πρωτάθλημα».