18-02-2018

Ο Παμβοχαϊκός πήρε το ντέρμπι από τον Παναθηναϊκό με 3-2

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό και σημειώνοντας την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 21 βαθμούς προσπερνώντας τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην 9η θέση.

Ο Παναθηναϊκός πήρε έναν βαθμό, έφτασε στους 14 αλλά απέχει 6 βαθμούς από τον Εθνικό που μεταφράζεται στους -3 στα πλέι άουτ. Ο αγώνας ήταν νευρικός με πολλά λάθη και είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να μπλοκάρει τον διαγώνιο του Παναθηναϊκου Μάιλς Τζόνσον ενώ στο τάι μπρέικ έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 6-3 διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 15-12 αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα.

Ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά 7-5 στο ξεκίνημα του 1ου σετ αλλά ο Μπατατζίμ μείωσε 7-6 και με το σερβίς του Σιλμπερνάγκελ έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 11-7. Η απάντηση ήρθε από Παλέντζα και Δαλακούρα φέρνοντας το ματς στα ίσια (11-11). Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο, ο Παναθηναϊκός με το χαμένο σερβίς του Μουνίθ προηγήθηκε 18-17 και με τον Μπατατζίμ και τον Μπέλο να τελειώνουν δύσκολες κόντρα επιθέσεις έκανε το 21-18. Ο Δαλακούρας μείωσε για τον Παμβοχαϊκός 21-19 και ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 από τον άσσο του Δρογκάρη και τις δύο επιθέσεις του Τζόνσον έκλεισε το σετ 25-19 κάνοντας το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ άλλαξε η τακτική του Παμβοχαϊκού στο μπλοκ και πίεσε στο σερβίς ανακτώντας παίρνοντας διαφορά στο σκορ 9-5. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα είχε πιο εύκολα τον πόντο από την επίθεση και οδήγησε τους πράσινους πάνω στο μπλοκ. Ετσι διατήρησε τη διαφορά των 2-3 πόντων και με τις επιθέσεις του Μουνίθ έκλεισε το σετ 25-22 για το 1-1 σετ.

Όπως αποδείχτηκε το 3ο σετ ήταν το κλειδί για τη νίκη του Παμβοχαϊκό κι αυτό διότι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 7-3 με το σερβίς και τις δύο κόντρα επιθέσεις του Τζόνσον και διατήρησε το +3 μέχρι το 15-12. Το μπλοκ του Γκλαντσόουν, ο άσσος του Ρόκα και το νέο μπλοκ του Γκλαντσόουν πάνω στον Τζόνσον έφεραν την ισοφάριση 15-15 και έσπασε το ηθικό των γηπεδούχων. Ο Παμβοχαϊκός με όπλο το μπλοκ πέρασε και μπροστά 19-18 όταν ο Ρόκα έπιασε τον Καρντόσο. Οι Δαλακούρας και Ρόκα τελείωσαν καθοριστικές κόντρα επιθέσεις, ο Παμβοχαϊκός κράτησε το προβάδισμα και με το χαμένο σερβίς του Σιλμπερνάγκελ το σετ έκλεισε 25-22 για τον Παμβοχαϊκό κάνοντας το 1-2 σετ.

Αποφασισμένος να πάρει τουλάχιστον έναν πόντο ο Παναθηναϊκός πάλεψε να βει διαδρόμους στην επίθεση. Είχε μικρό προβάδισμα ενός πόντο μέχρι το 14-13 αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 προηγήθηκε 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Σιλμπερνάγκελ με τον Καρντόσο έφεραν και πάλι μπροστά τον Παναθηναϊκό 18-17, αλλά το μπλοκ του Πανταλέοντα και ο άσσος του Δρογκάρη εκτόξευσαν τη διαφορά στο 24-18. Το σετ έκλεισε 25-20 με την επίθεση του Τζόνσον.

Στο 5ο σετ ο Παμβοχαϊκός το χαμένο σερβίς του Τζόνσον, το λάθος του Σιλμπερνάγκελ και το μπλοκ του Δαλακούρα ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 3-0 για το 6-3. Ο Παλέντζας έχασε το σερβίς (8-10) αλλά μετά από επίθεση του Γκλαντσόουν και δύο διαδοχικά μπλοκ από Δαλακούρα, Παλέντζα σε Τζόνσον και Καρντόσο εκτόξευσαν τη διαφορά στο 13-8. Ο Παλέντζας μετά από ωραία άμυνα ανέβασε το σερί σε 4-0 για το 14-8 και ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Δαλακούρα για το 15-9.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης.

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-19

2ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 22-25

3ο σετ: 8-4, 16-15, 19-21, 22-25

4ο σετ: 8-7, 14-16, 21-18, 25-20

5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 09-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 8 άσσοι, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 22-25, 22-25, 25-20, 09-15) σε 122΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 20 π. (16/45, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σιλμπερνάγκελ 10 (6/13, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Δρογκάρης 3 (3 άσσοι), Καρντόσο 16 (14/31, 2 άσσοι, 59% υπ., 41% αρ.), Μπατατζίμ 13 (12/33, 1 μπλοκ, 61% υπ., 44% αρ.), Πανταλέων 6 (1/5, 5 μπλοκ) / Γκούζντα λ. (54% υπ., 38% αρ.), Ρουσόπουλος, Κεχαγιάς, Μπέλος 1 (1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 1 (1/1, 50% υπ., 33% αρ.).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο Ρόκα 10π. (5/11 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μοράλες, Γκλαντστόουν 13 (7/13, 3 μπλοκ), Μουνίθ 11 (9/18, 2 μπλοκ, 55% υπ., 29% αρ.), Παλέντζας 30 (28/58, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 8 (6/24, 2 μπλοκ, 29% υπ., 7% αρ.) / Γκαράς (λ. - 59% υπ., 35% αρ.).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος: «Σε κάθε ήττα χάνεται και κάτι. Ηταν ένα μεγάλο ντέρμπι, ένα μεγάλο παιχνίδι. Τα λάθη στο 3ο σετ και στο 5ο σετ ήταν πιο πολλά από τα συνηθισμένα και εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο δρόμος ήταν δύσκολος και έγινε δυσκολότερος. Κάνουμε τη μέγιστη προσπάθεια για την σωτηρία. Κάνουμε έναν αγώνα δρόμου να προλάβουμε να βελτιώσουμε τα λάθη μας. Το πρόγραμμα είναι δύσκολο αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να το παλέψουμε μέχρι το τέλος».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη αλλά όχι και την απόδοση. Εάν παίζαμε καλά θα έπρεπε να είχαμε πάρει τρίποντο. Πάντα μαστε κακοί στην υποδοχή αλλά στην επόμενη φάση στην ψηλή μπάλα ήμασταν πάντα καλοί. Αυτό δεν συνέβη σήμερα για δύο σετ όπου πάθαμε μπλακ άουτ γιατί ήμασταν πολύ κακοί στην ψηλή μπάλα. Δεν κάνουμε υπολογισμούς για την 8αδα. Γενικά όμως θεωρώ πως θα τα καταφέρουμε. Εχουμε δυνατότητες για την 8αδα».