24-02-2018

Με Γιορντάνοφ, Στεφανίδη, Ζήση ο Φοίνικας νίκησε 3-2 τον ΠΑΟΚ

O Φοίνικας Σύρου κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο μια σειρά αρνητικών αποτελεσμάτων.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ, την αθόρυβη δουλειά του Χρήστου Στεφανίδη που μαζί με τον Πέτερλιν ήταν το δίδυμο των ακραίων, τον Ζήση να βγάζει καταπληκτικές άμυνες στο 4ο και 5ο σετ και τον Μαρούλη να καθοδηγεί άψογα οι συριανοί πήραν δίκαια τη νίκη. Ο Ντανιέλε Ρίτσι χωρίς την βαθμολογική πίεση είχε την ευκαιρία να πειραματιστεί βάζοντας τον Σαφράνοβιτς λίμπερο και δίδυμο ακραίων τους Κουμεντάκη, Σωτηρίου, ενώ ο Γκιόν λόγω μικροτραυματισμού επιστρατεύηκε στο 8-9 του τάι μπρέικ.

Ο αγώνας είχε πλούσιο θέαμα, μεγάλες φάσεις με άμυνες και δύο ομάδες αγωνίστηκαν ελεύθερα. Φοβερή εμφάνιση έκανε ο Γιορντάνοφ και είχε ωραίες εναλλαγές με τον συμπατριώτη του διαγώνιο του ΠΑΟΚ Νικολάι Ουτσίκοφ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά τονν αγώνα και με πίεση στο σερβίς πήρε διαφορά 7-4 χάρις την επίθεση του Ουτσίκοφ και το λάθος του Πέτερλιν. Με το χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ, την επίθεση του Βάλκιερς και παράβαση φιλέ ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 14-9. Ο ΠΑΟΚ στο 15-11 έκανε νέο σερί 3-0 με την επίθεση του Κουμεντάκη και δύο εντυπωσιακούς πόντους από τον Στίγγα που εκτίναξαν τη διαφορά στο 18-11. Η διαφορά διατηρήιθηκε μέχρι το τέλος και με τον Στίγγα οι πρωταθλητές έκαναν εύκολα το πρώτο βήμα 25-17.

Ο Φοίνικας ισορρόπησε τον αγώνα στο δεύτερο σετ. Με μπροστάρη τον Γιορντάνοφ και τον Στεφανίδη να κάνει πολύ δουλειά έφερε τον αγώνα στα ίσια. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο στο 13-13 και με την επίθεση του Κουμεντάκη και το άουτ του Γιορντάνοφ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 15-13. Ο Ουτσίκοφ με επίθεση άνοιξε τη διαφορά στο 18-15 και κράτησε το +3 μέχρι το 22-19. Εκεί ο Φοίνικας μπήκε για τα καλά στον αγώνα και με σερί 3-0 από δύο επιθέσεις του Πέτερλιν και ένα μπλοκ του Γάτση στον Ουτσίκοφ το ματς ήρθε στα ίσια 22-22. Ο Κουμεντάκης με επίθεση έφερε τον ΠΑΟΚ σε σετ μπολ αλλά ο Φοίνικας με δύο επιθέσεις του Γιορντάνοφ προσπέρασε 25-24. Ο Κουμεντάκης ισοφάρισε 25-25 και με το σερβίς του η μπάλα βρήκε τον Ζήση και κατέληξε στην περιοχοή του ΠΑΟΚ για το 25-26. Ο Γιορντάνοφ με επίθεση έκανε το 27-25 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 4-1 αλλά με το σερβίς του Στεφανίδη έφερε το ματς στα ίσια 4-4. Με τον άσσο του Γιορντάνοφ ο Φοίνικας προηγήθηκε 12-10 και κράτησε μικρό προβάδισμα μέχρι το 20-19. Ο ΠΑΟΚ πίεσε στο σερβίς, ο Ουτσίκοφ ισοφάρισε 20-20, ο Φοίνικας έκανε φιλέ και ο Σωτηρίου έκανε το 22-20 ενώ με επίθεση του Γιορντάνοφ και άσσο του Πεντίδη το σετ ήρθε στα ίσια 23-23 θυμίζοντας το 2ο σετ. Αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ με δύο επιθέσεις του Ουτσίκοφ έκανε το 25-23 και το 2-1 σετ.

Παρά την απώλεια του 3ου σετ ο Φοίνικας δεν το έβαλε κάτω και παίζοντας ελεύθερα πίεσε τον ΠΑΟΚ. Με τον Στεφανίδη και τον Γιορντάνοφ να κάνουν τη διαφορά ξέφυγε 12-8 και κράτησε το +4 μέχρι το 24-20. Ομως ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω και με σερί 4-0 (από επίθεση Ουτσίκοφ, άουτ επίθεση Πέτερλιν, μπλοκ του ΠΑΟΚ και "τέσσερις μπάλες" του Φοίνικα), ισοφάρισε 24-24. Οι συριανοί εκμεταλεύτηκαν λάθος των παικτών του ΠΑΟΚ και με δύσκολη επίθεση του Στεφανίδη έκαναν το 26-24 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Η μάχη κορυφώθηκε στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟΚ να έχει μικρό προβάδισμα ενός πόντου μέχρι το τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) αλλά το χαμένο σερβίς του Κουμεντέκη και η επίθεση του Γιορντάνοφ έβαλε τον Φοίνικα μπροστά 9-8. Μετά από φοβερή άμυνα του Ζήση ο Γιορντάνοφ έκανε το 11-9, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 13-13 με τον Ουτσίκοφ και την άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ αλλά ο Πέτερλιν έδωσε ματς μπολ στον Φοίνικα. Οι συριανοί με μία ακόμα φοβερή άμυνα έβγαλαν κόντρα με τον Γιορντάνοφ τελείωσε το σετ 15-13 κάνοντας το 15-13 και το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Αβραμίδης

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-17
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-27
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-20, 25-23
4ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 24-26
5ο σετ: 3-5, 9-10, 10-12, 13-15

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 70 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πότνοι του Φοίνικα προήλθαν από 6 άσσους, 70 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 25-27, 25-23, 24-26, 13-15) σε 127 λεπτά

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 72% υπ -44% άριστες), Ουτσίκοφ 26 (26/50 επ), Σωτηρίου 12 (10/30 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ -33% άριστες), Στίγγας 13 (7/9 επ, 6 μπλοκ), Πελεκούδας 11 (9/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1/1 επ) / Σαφράνοβιτς (λ, 57% υπ -35% άριστες), Τερζής 2 (2/4 επ), Παπαδημητρίου, Σακόγλου (0/2 επ), Γκιόν (0/4).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -29% άριστες), Μαρούλης 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 36 (33/67 επ, 3 άσσοι), Πέτερλιν 17 (16/42 επ, 1 μπλοκ,  62% υπ -36% άριστες),  Πεντίδης (2/8 επ, 1 άσσος), Γάτσης 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ - 28% άριστες), Χήρας 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Ηλίας, Σούρδι.

Ο πασαδόρος του Φοίνικα Σύρου Θάνος Μαρούλης είπε: «Ήταν μία αντρίκια νίκη σε ένα πολύ κομβικό σημείο για εμάς. Σημαντική και για βαθμολογικούς λόγους, αλλά και για ψυχολογικούς. Αδικήσαμε τους εαυτούς μας το τελευταίο διάστημα, έστω και αργά πρέπει να καταλάβουμε πως πρέπει να παίζουμε 200% σε κάθε παιχνίδι, είμαστε μία ομάδα που μπορεί να κερδίσει όλες τις ομάδες, αλλά και μπορεί να χάσει από όλους αν δεν δώσει τα πάντα. Το χρωστούσαμε πρώτα από όλα σε εμάς, ο ένας στον άλλος και μετά σε όλο το νησί γιατί είχαμε δυσαρεστήσει αρκετά τον κόσμο μας φέτος.  Πρέπει να σταθεροποιήσουμε σύντομα την απόδοσή μας γιατί μπαίνουμε στην τελική ευθεία και έχει χαθεί ήδη ένας στόχος – αυτός του κυπέλλου-. Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα και ιδιαίτερα στον Χρήστο Στεφανίδη που ένα πολύ «βρωμοδουλειά» στο γήπεδο, δεν είναι λίγο πράγμα να κερδίζεις τον πρωταθλητή στην έδρα του».