24-02-2018

Ο Παμβοχαϊκός 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και «ακούμπησε» 8αδα

Με υπεροχή στο σερβίς και στο μπλοκ ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ και ανέβηκε στους 24 βαθμούς «πιάνοντας» στην 8η θέση τον Εθνικό Πειραιώς που όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο (με τον Παναθηναϊκό την Δευτέρα). Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα όπως και στον Α΄γύρο πήρε το τρίποντο απέναντι στους εβρίτες που έμειναν καθηλωμένοι στους 20 βαθμούς.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στο 1ο σετ με προβάδισμα 10-6 χάρις το σερβίς του Παλέντζα και το μπλοκ του Γκλαντσόουν ο οποίος στη συνέχεια με το δικό του σερβίς πήρε δύο άσσους για το 15-10. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 25-21.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου το σερβίς του Γκλαντσόουν έφερε προβάδισμα 4-0, ενώ στο 18-14 ήταν η σειρά του Δαλακούρα να πιέσει την υποδοχή της παλιάς του ομάδας και με σερί 4-0 να δώσει προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό 22-14 κρίνοντας το σετ το οποίο τελείωσε με επίθεση του Μουνίθ.

Με τους Χριστόφα και Βελίτσκοβιτες αντέδρασε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ο οποίος από την αρχή του 3ου σετ πήρε ρίσκα στο σερβίς και βελτίωσε το μπλοκ – άμυνα. Ο Εθνικός είχε προβάδισμα δύο πόντων το οποίο αύξησε σε 18-13 όταν ο Παγιάν και ο Χριστόφας πήραν επίεση και μπλοκ. Ο Εθνικός στην καλύτερη στιγμή του στον αγώνα κράτησε την διαφορά και πήρε το σετ 25-19 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ. Μέχρι το 7-7 έγινε μεγάλη μάχη. Ο Ριζόπουλος έχασε το σερβίς και ο Παμβοχαϊκός έβγαλε εκληκτικές άμυνες που οδήγησαν σε κόντρα επιθέσεις και με σερί 4-0 πήρε καθοριστικό προβάδισμα 11-7. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι το 19-16 οπότε ο Παγιάν έχασε το σερβίς (20-16), ο Κωτσάκης πήγε στο σερβίς και με σερί 4-0 εκτίναξε το σκορ στο 24-16. Ο Εθνικός πήρε δύο πόντους με ένα λάθος των γηπεδούχων και επίθεση του Παγιάν και ο Γκαντστόουν έκλεισε το σετ 25-18 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Μουλά Ειρ

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-21
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-19
3ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 19-25
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-18

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολς προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-19, 19-25, 25-18) σε 99΄

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 14 (8/12 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μοράλες 2 (2/3 επ), Γκλάντστον 17 (9/12 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Μουνίθ 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ -24% άριστες), Παλέντζας 23 (20/34 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (7/16 επ, 2 άσσοι, 62% υπ -43% άριστες) / Γκαράς (λ ,48% υπ -43% άριστες), Κωτσάκης 1 (άσσος), Γεωργίου

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (18/35 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Βελίτσκοβιτς 10 (10/21 επ, 27% υπ - 20% άριστες), Μεχία 11 (7/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 10 (7/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (2/4 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ -24% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 41% υπ - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Είναι πράγματι μία καλή νίκη και ένα σημαντικό τρίποντο που μας ανέβασε κι άλλο στη βαθμολογία. Πιο πολύ με ικανοποιεί που η ομάδα επιβεβαίωσε την δύναμη της σε σερβίς, μπλοκ και στη ψηλή μπάλα. Ειδικά ο Παλέντζας έχει κάνει μεγάλα βήματα προόδου στη ψηλή μπάλα και αυτό μας δίνει ισχύ στην επίθεση. Εχουμε μπροστά μας τέσσερα ματς από τα οποία μπορούμε να πάρουμε βαθμούς σε όλα. Αν το καταφέρουμε θα μπούμε σίγουρα στην 8αδα».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Δεν έμεινα ευχαριστημένος. Αντέξαμε την πίεση μόνο για ένα σετ. Δεν φτάνει όμως για να διεκδικήσουμε νίκες εκτός έδρας».