24-02-2018

Η Κηφισιά πήρε το τρίποντο με 3-1, ο Ηρακλής έχασε και τον Εφραιμίδη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλ Βόιτσικ που άγγιξε 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, αποτελεσματικό σερβίς που απέφερε 6 άσσους στο καθοριστικό 4ο σετ και τον Χαντ να τελειώνει με επίθεση και μπλοκ να κάνει το 31-29 η Κηφισιά νίκησε με 3-1 σετ τον Ηρακλή στο σούπερ ντέρμπι που έγινε στο Ζηρίνειο. Διπλή η απώλεια για τον Ηρακλή καθώς εκτός από τον αγώνα έχασε και τον Δημήτρη Εφραιμίδη που έπαθε διάστρεμα και αποχώρησε στο 2ο σετ.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, είχε πάθος, ένταση και μεγάλο σασπένς, ενώ συγκλονιστικό ήταν το 4ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 24-18 αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε 24-24. Η Κηφισιά με το τρίποντο έφτασε στους 27 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 5η θέση μαζί με τη Νίκη Αιγινίου και τον Ηρακλή Χαλκίδας. Ο Ηρακλής παρά την ήττα του κρατήθηκε μόνος στην 4η θέση με 28 βαθμούς.

Η Κηφισιά με «αιχμή του δόρατος» τον Ντε Σόουζα προηγήθηκε με 8-5 στο 1ο σετ Την «σκυτάλη» στην επίθεση της ομάδα των βορείων προαστίων πήρε ο Βόϊτσικ ο οποίος με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 10-7 και αργότερα με το άουτ του Φέργκιουσον ξέφυγε 15-10 και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά για το 25-20 και το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής πίεσε με το σερβίς του Αρμενάκη και ξέφυγε 4-1. Με το σκορ στο 11-7 ο Δημήτρης Εφραιμίδης πάτησε άσχημα με αποτέλεσμα να αποχωρίσει από το γήπεδο υποβασταζόμενος με διάστρεμα. Την θέση του πήρε ο Μούχλιας.  Ο τραυματισμός του Εφραιμίδη φάνηκε να επηρεάζει τον Ηρακλή. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 15-14 αλλά ο Αρμενάκης έωσε λύσεις για το 17-14 και ο Ηρακλής κράτησε το σετ με 25-22 και ισοφάρισε 1-1.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» ξεκίνησε το τρίτο σετ του παιχνιδιού στο Ζηρίνειο. Ο Σμαραγδής έκανε το 8-6 και μετά από λάθος του Βόιτσικ ο Ηρακλής έκανε το 11-8. Ο Ηρακλής κράτησε το +3 μέχρι το 22-19. Η Κηφισιά απάντησε και μετά από δύο συνεχόμενους πόντους του Χεπμπορν ισοφάρισε το σετ 22-22. Ο Αρμενάκης κάρφωσε άουτ και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 23-22. Ο Τέιλορ Χαντ με επίθεση έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, όμως το σερβίς του Νικολάκη βρήκε φιλέ. Ο Καναδός της Κηφισιάς με νέα επίθεση έδωσε ξανά σετ μπολ στους γηπεδούχους 25-24 το οποίο έσβησε ο Αρμενάκης. Η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε ξανά σε σετ μπολ με επίθεση του Βόιτσικ. Ο Πολωνός ακραίος της Κηφισιάς με μπλοκ πάνω στον Αρμενάκη έδωσε το σετ στους γηπεδούχους με 27-25.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης με πίεση στο σερβίς μπήκε από νωρίς σε «θέση οδηγού» με 4-1 αλλά η Κηφισιά προσπέρασε 6-5 μετά από άουτ επίθεση του Αρμενακη, ενώ ο Σόουζα με άσσο και ο Χαντ με επίθεση έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά 13-10 και αργότερα με 19-15. Ο Δημήτρης Νικολάκης με τρεις συνεχόμενους άσσους διαμόρφωσε το 23-17. Η Κηφισιά έφτασε σε εξαπλό ματς μπολ 24-18 όμως ο Ηρακλής με τον Σμαραγδή στο σερβίς έτρεξε ένα σερί 6-0 ισοφαρίζοντας 24-24. Ο Χεπμπορν με επίθεση σε πρώτο χρόνο έδωσε νέο ματς μπολ στην Κηφισιά 25-24, με τον Αρμενάκη να ισοφαρίζει 25-25. Η Κηφισιά έφτασε σε νέο ματς μπολ μετά από άουτ σερβίς του Αρμενάκη και πάλι όμως ο Ηρακλής το έσβησε. Ο Καναδός διαγώνιος με επίθεση διαμόρφωσε το 27-26, με τον Τζιουμάκα να ισοφαρίζει 27-27. Ο Ηρακλής με μπλοκ του Τζιουμάκα πάνω στον Χαντ έφτασε σε σετ μπολ 27-28, όμως το σερβίς του Φέργκιουσον πήγε στο φιλέ. Ο Τζιουμάκας με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε νέο σετ μπολ στον Ηρακλή, όμως ο Ντε Σόουζα ισοφάρισε 29-29. Στην επόμενη φάση ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 30-29 με την Κηφισιά να το κατακτά με 31-29 με μπλοκ του Χαντ. Ενταση είχαμε στο φινάλε μεταξύ του προπονητή της Κηφισιάς Κώστα Αρσενιάδη και του κεντρικού του Ηρακλή Νίκου Σμαραγδή.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-20
2ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 22-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 19-21, 27-25
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 31-29

* Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 7 ασσοι , 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-20, 22-25, 27-25, 31-29) σε 123'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (1/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντ 30 (24/46 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (8/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 59 % υπ - 47% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Βόιτσικ 16 (15/21 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ -43% άριστες), Σονάρι 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ 54% υπ -23% άριστες), Πολυχρονιάδης, Ρούσης, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/4 επ, 25% υπ - 0% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (16/34 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ -20% άριστες), Εφραιμίδης 7 (5/9 επ, 2 άσσοι, 50% υπ - 25 % άριστες), Σμαραγδής 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (19/38 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 54% υπ - 25% άριστες), Μούχλιας 8 (5/10 επ, 3 μπλοκ, 40% υπ - 32% άριστες), Ευγενίδης, Σκαρλατίδης, Κατσιαφλάκας.

Ο Καναδός διαγώνιος της Κηφισιάς Τέιλορ Χαντ δήλωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι με έντονα συναισθήματα και με ένα φινάλε συγκλονιστικό. Ευτυχώς καταφέραμε και πήραμε ένα ιδιαίτερα σημαντικό τρίποντο. Απόψε παίξαμε καλά στην επίθεση, ενώ στο 3ο και στο 4ο σετ βελτιώσαμε αισθητά και το σερβίς μας».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανος δήλωσε: «Ήταν ένα ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος και τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Δυστυχώς υπήρχε μία ένταση στο παιχνίδι που δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Είναι κρίμα για την ομάδα μου που δεν πήρε απόψε κάποιο βαθμό στο Ζηρίνειο. Θεωρώ ότι δικαιούμασταν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».