26-02-2018

Με σούπερ δίδυμο Ανδρεόπουλο, Μπέλο ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 τον Εθνικό Πειραιώς

Με μεγάλους πρωταγωνιστές το νεαρό Δημήτρη Ανδρεόπουλο και τον Χρίστο Μπέλο που μπήκαν αλλαγή στο τέλος του 1ου σετ και γύρισαν τον αγώνα ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Εθνικό Πειραιώς στην Καλλιθέα και πήρε πολύτιμο τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Volley League Πάμε Στοίχημα.

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στους 17 βαθμούς, έναντι 20 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ενώ ο Εθνικός Πειραιώς έμεινε στους 24 βαθμούς και μοιράζεται την 8η θέση με τον Παμβοχαϊκό. Εάν ξεκινούσαν τώρα τα πλέι οφ ο Πανθηναϊκός θα είχε 0 βαθμούς, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2 και ο Εθνικός Πειραιώς 3 βαθμούς. Ηρωική προσπάθεια έκανε ο Μπατατζίμ που έβγαλε τον αγώνα με διάστρεμα και στο τέλος αποχώρησε κουτσαίνοντας.

Ο Εθνικός Πειραιώς ήθελε το τρίποντο για να δώσει τη χαριστική στον Παναθηναϊκό μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς του Νάιτ πήρε διαφορά 7-1. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 12-9 αλλά το μπλοκ του Μπάση, το πέρασμα του Αμπανόζ, το λάθος του Τζόνσον και το μπλοκ του Σπυριούνη στον Τζόνσον έφεραν τον Εθνικό σε θέση ισχύος για το 16-11. Ο Εθνικός με τον Μακ Γουίλιαμ πήρε άσσο κάνοντας το 22-15 κι εκεί ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έβαλε στον αγώνα τον υιό του Χαράλαμπο και τον Χρίστο Μπέλο στη θέση των Καρντόσο, Τζόνσον. Το σερβίς του Δρογκάρη έκανε ζημιά στην υποδοχή του Εθνικού, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 5-0 και μείωσε 22-20. Ο Εθνικός με μπλοκ Σέιφερτ στον Μπατατζίμ έκανε το 23-20, ενώ ο άσσος του Δημητούλη και το μπλοκ άουτ του Σπυριούνη έκλεισαν το σετ 25-20 για τον Εθνικό.

Από το 2ο σετ ο Παναθηναϊκός με τον Ανδρεόπουλο ισορρόπησε την υποδοχή του και με καλό σερβίς από τον Πανταλέων προηγήθηκε 5-0. Η ψυχολογία των πρασίνων άλλαξε, ο Εθνικός πλησίασε 9-8 αλλά το φιλέ του Σπυριούνη, το μπλοκ του Ανδρεόπουλου και η κόντρα του Μπέλου κράτησαν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 14-11. Η διαφορά του +3 διατηρήθηκε σε όλο το σετ. Ο Σπυριούνης μείωσε με πάιπ 22-20 αλλά το εντυπωσιακό μπλοκ Σιλμπερνάγκελ - Μπέλου στον Σπυριούνη, η επίθεση του Ανδρεόπουλου και το λάθος του Σπυριούνη έκριναν το σετ 25-20 για το τριφύλλι που ισοφάρισε 1-1 σετ.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Εθνικός προηγήθηκε 8-7 αλλά ο Αμπανόζ έκανε φιλέ (8-8) και ο Πανταλέων πήρε άσσο βάζοντας το τριφύλλι μπροστά 9-8. Με το άουτ του Μπάση και την κόντρα του Μπέλου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 17-14 αλλά ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει 18-18 με άσσο του Μακ Γουίλιαμ. Ο Καναδός έχασε το σερβίς και ο Ανδρεόπουλος τελείωσε δύσκολη επίθεση για το 20-18. Ακολούθησαν μεγάλες κόντρες και μεγάλες σε διάρκεια φάσεις στις οποίες ο Παναθηναϊκός έβγαλε φοβερές άμυνες, αποτελεσματικά μπλοκ και ο Ανδρεόπουλος πήρε κρίσιμους πόντους. Ο Μπατατζίμ άνοιξε κι άλλο τη διαφορά στο 23-19. Ο Σπυριούνης και ο Νάιτ μείωσαν 23-21 και το σετ τελείωσε μόνος του ο Νάιτ καθώς έχασε το σερβίς (21-24), πήρε πόντο (22-24) και κάρφωσε άουτ (22-25).

Μετά την κατάκτηση του 3ου σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο 4ο σετ με προβάδισμα 6-2. Η υποδοχή του άγγιξε το τέλειο, ο Δρογκάρης ανέβασε κι άλλο τις ταχύτητες του και οι Ανδρεόπουλος, Μπελος έπαιζαν χωρίς αντίπαλο. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 12-6 και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε με άνεση τη διαφορά για να φτάσει στην κατάκτηση της πολύτιμης νίκης.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βουδούρης

1ο σετ: 8-2, 16-11, 21-15, 25-20
2ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 8-7, 13-16, 19-21, 23-25
4ο σετ: 3-8, 7-16, 14-21, 18-25

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 51 επθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 20-25, 23-25, 18-25) σε 105'

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ψάρρας): Μακ Γουίλιαμ 8 (6/9 επ, 2 άσσοι, 51% υπ -35% άριστες), Νάιτ 15 (12/34 επ, 3 άσσοι), Σέιφερτ 10 (5/12 επ, 5 μπλοκ), Μπάσης 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ),Σπυριούνης 16 (14/27 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ -40% άριστες), Αμπανόζ 5 (3/5 επ, 2 άσσοι) / Καρασαββίδης (63% υπ -32% άριστες), Βολουδάκης (λ), Μαντέκας 4 (3/5 επ, 1 άσσος), Τουρνάκης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Δημητούλης 1 (άσσος), Ράμος 1 (1/2 επ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 4 (4/10 επ), Σιλμπερνάγκελ 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρντόσο 1 (1/4 επ, 60% υπ -10 % άριστες), Μπατατζίμ 17 (15/26 επ, 2 μπλοκ, 52% υπ -33% άριστες), Πανταλέων 6 (2/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 46% υπ -15% άριστες), Μπέλος 15 (15/24 επ), Ανδρεόπουλος 11 (10/17 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ -33% άριστες).

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραις Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Είχαμε την ευκαιρία να τελειώσουμε σήμερα την υπόθεση της παραμονής αλλά και πάλι μας βάρυνε το άγχος των εντός έδρας αγώνων. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα μετά τις αλλαγές που έκανε και τις οποίες δε μπορέσαμε να αντιμετωπίσουμε. Σε συνδυασμό με τη δική μας φοβία ήρθε η ήττα. Εκτός έδρας που δεν έχουμε πίεση είμαστε άλλη ομάδα αλλά αυτό πρέπει να αλλάξει. Πηγαίνουμε στην Αλεξανδρούπολη να παίξουμε με τον τοπικό Εθνικό κι εκεί ελπίζω να παίξουμε καλύτερα».

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Χρίστος Μπέλος είπε: «Είμαστε καλή ομάδα και το δείξαμε όχι μόνο σήμερα αλλά στους τελευταίους αγώνες. Βελτιωνόμαστε σταθερά και αυτή η νίκη έχει τριπλή σημασία. Κλείσαμε την διαφορά στη βαθμολογία, μας τονώνει το ηθικό και στέλνουμε μήνυμα και στους αντιπάλους μας για την συνέχεια. Είναι σημαντικό που η ομάδα και πάλι βρήκε λύσεις. Εχουμε πολύ δρόμο αλλά μετά από το αποψινό ματς πολλά πράγματα θα λειτουργήσουν ακόμα καλύτερα».

Ο λίμπερο του Παναθηναϊκού Κόνραντ Γκούζντα είπε: «Η ομάδα έδειξε τις αντοχές της και τις αντιδράσεις της. Δεν είναι λίγο πράγμα να νικάς δύο φορές τον Εθνικό Πειραιώς στην έδρα του. Ολη η ομάδα έπαιξε καλά. Τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο έκαναν πολύ καλή δουλειά, βγήκαν άμυνες, μπλοκ και γενικά δείξαμε πως αξίζουμε να βρισκόμαστε πιο ψηλά. Είναι κομβικής σημασίας νίκη για τη βαθμολογία και την ψυχολογία».