03-03-2018

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 τον Εθνικό Πειραιώς και ελπίζει πάλι και για 8αδα

Με πρωταγωνιστές τους Βελίτσκοβιτς, Παγιάν, αποτελεσματικό σερβίς και μπλοκ που απέφερε 18 πόντους ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Πειραιώς και έβαλε «φωτιά» στη μάχη της 8αδας και των πλέι άουτ. Αλλαγή κλειδί ήταν η είσοδος του Βλαχόπουλου στη θέση του Χαριτωνίδη από το 2ο σετ.

Ο Εθνικός Πειραιώς γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, έμεινε στους 24 βαθμούς και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πλησίασε στους 23 έχοντας και το πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ αλλά με την είσοδο του Βλαχόπουλου και το εξαιρετικό σερβίς πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και αναπτέρωσε τις ελπίδες όχι μόνο για καλύτερο πλασάρισμα στα πλέι άουτ αλλά και για είσοδο στην 8αδα.

Το 1ο σετ είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να προηγείται 6-3 αλλά με τον Μαντέκα να τελειώνει δύο κίντρα επιθέσεις έβγαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους 8-7. Με το σερβίς του Ριζόπουλου οι εβρίτες έκαναν σερί 4-0 και προπέρασαν 11-8, ενώ στο 16-15 το σερβίς του Δημητούλη έφερε και πάλι ανατροπές και προβάδισμα για τον Εθνικό Πειραιώς 18-16. Το +2 διατηρήθηκε μέχρι το 23-21 και το σετ τελείωσε με την επίθεση του Σπυριούνη και το μπλοκ του Τουρνάκη στον Παγιάν 25-21.

Το πιο καθοριστικό σετ ήταν το 2ο με τον Εθνικό Πειραιώς να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0 σετ. Με καλύτερη τακτική στο σερβίς, ωραίες άμυνες και τον άσσο του Σπυριούνη ο Εθνικός Πειραιώς πήρε προβάδισμα 7-4. Με δύο μπλοκ του Σέιφερτ η διαφορά ανέβηκε στο +5 (13-8). Ο Εθνικός Πειραιώς κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στο 24-20. Ο Νάιτ έχασε το σερβίς και ο Ριζόπουλος από τα 9μ. τα έπαιξε όλα για όλα και δικαιώθηκε. Με τρία μπλοκ από Μέγια, Παγιάν ισοφάρισε 24-24. Ο Αμπανόζ έκανε το 25-24 αλλά ο Σπυριούνης έχασε το σερβίς (25-25) και ο Βελίσκοβιτς έβαλε μπροστά τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης 26-25. Ο Κασαμπαλής έχασε το σερβίς και η ανατροπή κλείδωσε με την επίθεση του Παγιάν και το μπλοκ του Χριστόφα στον Μαντέκα που ήταν ο μοιραίος παίκτης των φιλοξενουμένων.

Με τον αέρα της ανατροπής και με τον Βλαχόπουλο πασαδόρο ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μπήκε δυνατά στο 3ο σετ και με το σερβίς του Παγιάν ξέφυγε 6-2. Με καλή ψυχολογία και υπεροχή πλέον σε σερβίς και επίθεση οι εβρίτεες κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και το σετ τελείωσε 25-18 με άσσο του Βελίτσκοβιτς.

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ με τον Χατζόπουλο να κάνει με μπλοκ το 5-2 για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ενώ η χαριστική βολή ήρθε με το σερβίς του Παγιάν. Στο 12-11 ο Παγιάν έκανε με επίθεση το 13-11 και στη συνέχεια με το σερβίς του έκανε συνολικό σερί 4-0 και το σκορ έγινε 16-11. Χωρίς ψυχολογία για ανατροπή οι φιλοξενούμενοι απλά παρακολουθούσαν τον αγώνα ο οποίος τελείωσε με άσσο του Κασαμπαλή εν μέσω αποθέωσης.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης.

1ο σετ: 7-8, 16-15, 17-21, 21-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 28-26
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-16, 25-18
4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-14, 25-18

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 28-26, 25-18, 25-18) σε 110'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (16/32 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Βελίτσκοβιτς 21 (18/29 επ., 3 άσσοι, 64% υπ. - 56% άριστες), Μέγια, 12 (7/13 επ., 5 μπλοκ), Χριστόφας 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 3 (3/11 επ., 86% υπ. - 71% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 79% υπ. - 72% άριστες), Χαραλαμπίδης, Χατζόπουλος 3 (3 μπλοκ), Βλαχόπουλος 2 (2 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (άσσος).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. - 52% άριστες), Τουρνάκης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νάιτ 19 (15/29 επ., 4 μπλοκ), Σέιφερτ 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ), ΣΠυριούνης 15 (12/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 72% υπ. - 66% άριστες), Αμπανόζ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 56% υπ. - 44% άριστες), Μακ Γουίλιαμ, Δημητούλης 1 (άσσος), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ράμος.