10-03-2018

Τρίποντο 4αδας ο Ηρακλής, νίκησε 3-1 τον Παμβοχαϊκό

(3 votes)
Τρεις μήνες είχε να νικήσει ο Ηρακλής εκτός έδρας και τα κατάφερε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στο Βραχάτι. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έχοντας πραγματικό μαέστρο τον Κώστα Προύσαλη, δύναμη πυρός από το κέντρο με τους Σμαραγδή, Φέργκιουσον και τον Αρμενάκη να βγαίνει γρήγορα σε επιθέσεις πήρε τη νίκη με 3-1 σετ επί του Παμβοχαϊκού.

Ο «γηραιός» εξασφάλισε και τυπικά την είσοδο του στα πλέι οφ και συνεπώς την παραμονή του στην κατηγορία και παράλληλα διατηρεί ελπίδες όχι μόνο για να κρατήσει την 4η θέση αλλά ακόμα και την 3η θέση αφού βρίσκεται -3 από τον Φοίνικα Σύρου.

Ο Ηρακλής έπιασε τους 24 βαθμούς και έχει ακόμα τις αναμετρήσεις με τον Εθνικό Πειραιώς στη Μίκρα και τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι, ενώ ο Φοίνικας έχει ακόμα τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στη Σύρο.

Ο Παμβοχαϊκός μετά την ήττα του ισοβαθμεί στην 6η θέση μαζί με Νίκη Αιγινίου και Εθνικό Πειραιώς αλλά και με τις δύο ομάδες αυτές έχει το πλεονέκτημα της τριπλής ισοβαθμίας, ενώ στους 27 βαθμούς είναι και ο Ηρακλής Χαλκίδας ο οποίος όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο (την Δευτέρα 12/3 με τον Παναθηναϊκό).

Τα σερβίς του Τζιουμάκα και του Σμαραγδή έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις του Ηρακλή που πήρε προβάδισμα με 6-1, ενώ όταν ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 7-5 ακολούθησαν οι «βόμβες» Αρμενάκη που έκανε σερί 4-0 και εκτίναξε τη διαφορά στο +6 (11-5). Ο Παμβοχαϊκός ισορρόπησε στη συνέχεια αλλά ο Ηρακλής με ωριμότητα και σοβαρότητα κράτησε τη πολύτιμη διαφορά για το 25-20 που έκλεισε με χαμένο σερβίς του Κωτσάκη.

Ο Παμβοχαίκός έχοντας ισορροπήσει με την υποδοχή του κατάφερε να έχει και μικρό προβάδισμα στην έναρξη του 2ου σετ. Με Παλέντζα και Μουνίθ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 9-7 αλλά με Αρμενάκη και Εφραιμίδη ισοφάρισε ο Ηρακλής 13-13. Στο 19-19 ο Αρμενάκης έχασε το σερβίς και ο Γκάντστόουν πήρε άσσο κάνοντας το σκορ 21-19. Το μπλοκ του Δαλακούρα και τα διαδοχικά λάθη από τον γηραιό έδωσαν την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να προηγηθεί 24-21 και να πάρει το σετ 25-21 με τον Παλέντζα ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η ποιοτική διαφορά σε ανάπτυξη και μπλοκ - άμυνα φάνηκε από το 3ο σετ όπου ο Ηρακλής έπαιξε συγκεντρωμένα. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 8-4 με σερί του Εφραιμίδη και από εκεί και πέρα η ομάδα της Θεσσαλονίκης κράτησε με νύχια και με δόντια την πολύτιμη διαφορά του +4. Μάλιστα προηγήθηκε και με 21-16 και ο Παμβοχαϊκός με εντυπωσιακό σερί 5-0 από το σερβίς του Μοράλες έφερε το ματς στα ίσια. Το χαμένο σερβίς του Μοράλες και η επίθεση του Τζιουμάκα έκαναν το 23-21 και το σετ έκλεισε 25-22 με επιθέσεις Τζιουμάκα, Αρμενάκη για το 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ με τον Ηρακλή να έχει ποιοτικό πλεονέκτημα στο παιχνίδι του και με τα μπλοκ του Σμαραγδή να ξεφεύγει 10-7. Με δύο επιθέσεις του Αρμενάκη το σκορ έγινε 15-10 και εκεί κρίθηκε και η αναμέτρηση καθώς μέχρι το τέλος ο Παμβοχαϊκός δε μπόρεσε να κάνει την ανατροπή. Με την επίθεση του Τζιουμάκα έγινε το 25-20 και το πολύτιμο 3-1 για τον Ηρακλή.

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Κουτσούλας

1ο σετ: 5-8, 9-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-21
3ο σετ: 6-8, 11-16, 14-21, 20-25
4ο σετ: 6-8, 11-15, 14-21, 20-25

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-21, 22-25, 20-25) σε 102΄

ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μοράλες 3 (1/1 επ, 2 άσσοι), Γκλάνστοουν 12 (7/15 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουνίθ Ολιβέιρα 12 (12/23 επ, 53% υπ -37% άριστες), Παλέντζας 18 (17/44 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 11 (9/22 επ, 2 μπλοκ, 60% υπ -36% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% άριστες - 50% άριστες), Κωτσάκης 1 (1/1 επ), Γεωργίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Τζιουμάκας 11 (10/19 επ, 1 άσσος, 31% υπ -19% άριστες), Εφραιμίδης 9 (10/22 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 20% άριστες), Σμαραγδής 9 (7/11 επ, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 20 (15/33 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 78% υπ -43% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Βρεθήκαμε σε πολύ κακή μέρα ειδικά στο κεφάλαιο της ανάπτυξης και γενικά δεν πήγαν τα δυνατά μας σημεία που είναι το σερβίς και το μπλοκ. Ξέρουμε τις αδυναμίες και τα δυνατά μας σημεία. Κοιτάμε μπροστά τον αγώνα με την Κηφισιά. Θέλουμε σίγουρα βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική έχουμε στην έδρα μας την Παναχαϊκή. Η λογική λέει πως δεν θα έχουμε πρόβλημα να μπούμε στην 8αδα αλλά εάν νικούσαμε τον Ηρακλή θα μπορούσαμε να κοιτάξουμε πολύ πιο ψηλά. Το πρωτάθλημα έχει ακόμα δρόμο και έχουμε μπροστά μας και τα πλέι οφ».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Ο Παμβοχαϊκός ήταν η πιο φορμαρισμένη ομάδα του Β΄γύρου και για αυτό η νίκη μας έχει μεγάλη σημασία. Σε όλα τα σετ ακόμα και σε αυτό που χάσαμε είχαμε σταθερό ρυθμό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος διότι όλα τα παιδιά έπιασαν πολύ καλή απόδοση. Αντέξαμε στην πίεση του σερβίς του Παμβοχαϊκού και όλα τα παιδιά έπαιξαν πολύ καλά. Είναι ένα τρίποντο τετράδας και υπάρχει πιθανότητα και για τριάδα στις δύο αγωνιστικές που απομένουν και σε συνδυασμό με τους αγώνες του Φοίνικα. Είναι ένας απολογισμός που βρίσκεται μέσα στον αισιόδοξο αρχικό προγραμματισμό που είχαμε κάνει με την διοίκηση».