10-03-2018

Τρίποντο ανάσα ο Εθνικός Πειραιώς, 3-0 τη Νίκη και το "θρίλερ" συνεχίζεται...

Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εφετινές εμφανίσεις ο Εθνικός Πειραιώς «ξέσπασε» στη Νίκη Αιγινίου στο μεγάλη ντέρμπι παραμονής στην Volley League Πάμε Στοίχημα.

Με ηγέτη τον Κυριάκο Σπυριούνη και τους Νάιτ, Σέιφερτ σε καλή μέρα η ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε με 3-0 σετ και έφτασε στους 27 βαθμούς όπου και πάλι έχουμε τετραπλή ισοβαθμία (Παμβοχαϊκού, Εθνικού Πειραιώς, Νίκης Αιγινίου και Ηρακλή Χαλκίδας) με την ομάδα της Χαλκίδας να έχει έναν αγώνα λιγότερο. Να σημειωθεί πως από τις τέσσερις ομάδες που ισοβαθμούν στην 6η θέση η μία θα πέσει στα πλέι άουτ. Ο Εθνικός έχει ακόμα αγώνες με τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη και με την Κηφισιά στην Καλλιθέα. Ηταν η πρώτη νίκη του Εθνικού Πειραιώς μετά από τρεις ήττες (δύο για το πρωτάθλημα και μία για το κύπελλο).

Η Νίκη έκανε κακή εμφάνιση και για το μόνο που μπορεί να παρηγορηθεί είναι ότι για τρεις πόντους κράτησε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Εθνικό Πειραιώς καθώς στον Α΄γύρο είχε νικήσει με το ίδιο σκορ και 75-57 πόντους. Η Νίκη έχει ακόμα να παίξει με τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι και με τον Ηρακλή Χαλκίδας στην Χαλκίδα.

Η επιστροφή του Γιάννη Μαντέκα στο βασικό σχήμα του Εθνικού Πειραιώς επανέφερε την ηρεμία στην υποδοχή και την αυτοπεποίθηση στην ανάπτυξη. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη σχεδόν πόντο πόντο. Ο Κιχάδα μείωσε σε 12-11 για τη Νίκη αλλά το ρίσκο του Σπυριούνη στο σερβίς τον δικαίωσε και ο Εθνικός πήρε εύκολα 3-0 σετ και ξέφυγε 15-11. Η Νίκη απάντησε με τον Κιχάδα (15-12) αλλά στη συνέχεια ήταν η σειρά του Αχιλλέα Μπάση να πάει στο σερβίς και με φλοτ να χαλάσει την υποδοχή της Νίκης. Ο Μαντέκας στην επίθεση και ο Σέιφερτ με το μπλοκ οικοδόμησαν σερί 6-0 και η διαφορά εκτινάχθηκε στο 21-12 που έκρινε και το σετ το οποίο τελείωσε με επίθεση του Νάιτ (25-17) και 1-0.

Ο Μπάσης έκανε τη μεγάλη ζημιά στη Νίκη και στο 2ο σετ. Ο Μαυροβουνιώτης ισοφάρισε 7-7 αλλά ο Μαντέκας έκανε το 8-7, ο Μπάσης πήγε στο σερβίς και πετυχαίνοντας τρεις σερί άσσους και δίνοντας και άλλους τρεις έμεσους πόντους έκανε συνολικό σερί 7-0 και το σκορ εκτινάχθηκε στο 14-7. Η Νίκη βγήκε λαβωμένη από την περιστροφή αλλά δεν είχε πίεση σερβίς και επίθεση και ο Εθνικός με τον Μαντέκα έκανε το 25-20 και το 2-0 σετ.

Από την αρχή του 2ου σετ ο Εθνικός είχε μικρό προβάδισμα και γενικά είχε τον έλεγχο στον ρυθμό του αγώνα. Μετά το 5-5 Νάιτ και Σπυριούνης έκαναν το 7-5, ενώ ο Μαντέκας με επίθεση και ο Σέιφερτ με μπλοκ έκαναν το σκορ 11-7. Η Νίκη πάλεψε να μαζέψει την διαφορά και με τις επιθέσεις Κιχάδα, Στρούγκαρ και το μπλοκ του Μαυροβουνιώτη ισοφάρισε 19-19. Ο Σέιφερτ σε πρώτο χρόνο έκανε το 20-19 και το σερβίς του Αμπανόζ ήταν σωτήριο για τον Εθνικό. Η υποδοχή της Νίκης χάλασε και οι Νάιτ, Σπυριούνης αύξησαν τη διαφορά στο 23-19 με συνολικό σερί 4-0. Ο Εθνικός λαχτάρισε όταν προηγήθηκε 24-20 αλλά Στρούγκαρ και Κιχάδα μείωσαν σε 24-23 και ο Νάιτ έφερε τη λύτρωση και με επίθεση έκανε το 25-23 και το 3-1  σετ πουμ έδωσε το πολύτιμο τρίποντο.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-12, 25-17
2ο σετ: 8-7, 16-9, 21-15, 25-20
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-20, 25-23) σε 87 λεπτά.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 9 (9/21 επ, 60% υπ -45% άριστες), Νάιτ 18 (18/32 επ), Σέιφερτ 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Μπάσης 9 (4/4 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 14 (14/21 επ, 27% υπ -13% άριστες), Αμπανόζ 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ)/ Καρασσαβίδης (λ, 55% υπ - 45% άριστες), Δημητούλης, Ράμος

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (0/2 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (8/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 91% υπ -36% άριστες), Ντίνας 8 (3/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιχάδα 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 14 (12/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ - 32% άριστες) / Ράικοβιτς ( λ, 71% υπ -42% άριστες), Παπάζογλου, Ρεμπούντζιας, Μηλής.

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας είπε: «Μετά από μία εβδομάδα πίεσης οι αθλητές μου ανταποκρίθηκαν στο 100% και τους δίνω συγχαρητήρια. Στην Αλεξανδρούπολη ήμασταν μπροστά 1-0 σετ και 24-20 και χάσαμε. Δεν ήταν εύκολο να ξεπεράσουμε αυτό το σοκ αλλά ευτυχώς τα καταφέραμε. Μπράβο στα παιδιά. Ημασταν διαβασμένοι, είχαμε καλό σερβίς, καλό μπλοκ άμυνα και συνέχεια ήμασταν οργανωμένοι με διπλό μπλοκ. Εχουμε άλλους δύο τελικούς με Ηρακλή και Κηφισιά για να προσπαθήσουμε να αποφύγουμε τα πλέι άουτ. Με αυτό το τρίποντο κρατάμε την τύχη μας στα χέρια μας».

Στο 21-19 του 3ου σετ ο Θανάσης Στράντζαλης αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυρίας και μετά το τέλος δήλωσε: «Παίξαμε πολύ άσχημα στην επίθεση. Δεν μπορούσαμε να τελειώσουμε τις δύσκολες μπάλες και η υποδοχή είχε κενά. Τουλάχιστον κρατήσαμε το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας με τον Εθνικό. Η αποβολή μου ήταν υπερβολική. Μάλλον έγινε για άλλους λόγους. Προχωράμε μπροστά. Στα δύο τελευταία ματς υποδεχόμαστε τον ΠΑΟΚ και πηγαίνουμε στην Χαλκίδα. Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε βαθμούς και από τα δύο ματς».