18-03-2018

Ο Ηρακλής Χαλκίδας πέτυχε νίκη παραμονής με 3-0 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Μετά από έξι συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα ο Ηρακλής Χαλκίδας ξέσπασε στην έδρα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και με όπλο το σερβίς που του απέφερε  άσσους νίκησε με 3-0 σετ. Ο Ηρακλής έφτασε τους 30 βαθμούς και εξασφάλισε την παραμονή του ακόμα και εάν ηττηθεί με 3-0 από τη Νίκη Αιγινίου την τελευταία αγωνιστική κι αυτό διότι έχει πλεονέκτημα σε τετραπλή ισαβαθμία (Ηρακλής Χ., Παμβοχαϊκός, Εθνικός Π., Νίκη Αιγινίου). Στην περίπτωση που ισοβαθμίσει στους 30 βαθμούς με Παμβοχαϊκό και Νίκη Αιγινίου ο Παμβοχαϊκός έχει πλεονέκτημα στην τριπλή ισοβαθμία και ακολουθεί ο Ηρακλής Χαλκίδας και μετά η Νίκη Αιγινίου.

Η νίκη του Ηρακλή προήλθε χωρίς την συμμετοχή του τραυματία Μότα. Ξεπέρασαν τον εαυτό τους στην υποδοχή ο Κολτσιάκης και ο Δελιπρίμης, ενώ Πεντράο και Χαραλαμπίδης κυριάρχησαν κατά κράτος στο φιλέ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μένει οριστικά στα πλέι άουτ και μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Φοίνικα Σύρου υποχώρησε στην 11η θέση της βαθμολογίας.

O Hρακλής Χαλκίδας επέβαλε τον ρυθμό του με το ξεκίνημα του αγώνα χάρις τα σερβίς των Γκελίνσκι, Πεντράο και ξέφυγε 5-1. Αν και ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει 9-9 με τον Παγιάν ο Ηρακλής απάντησε με σερί 4-0 πάλι από το σερβίς του Πεντράο που έπαιζε κυριολεκτικά μόνος του. Ο «γηραιός» ξέφυγε 13-9 και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του σετ το οποίο και έκλεισε με επίθεση του Κολτσιάκη. Στο 8-10 του 1ου σετ δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Ερνάντο Γκόμεζ επειδή αντέδρασε σε κάποιο σύνθημα από την εξέδρα.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ αλλά αυτή τη φορά ήταν το σερβίς του Χαραλαμπίδη που έδωσε προβάδισμα 4-0. Δύο άσσοι και μία επίθεση του Κολτσιάκη άνοιξαν την διαφορά στο 9-3, αλλά ο Εθνικός πάλι μάζεψε τη διαφορά με Παγιάν, Βελίτσκοβιτς και ωραίες άμυνες. Οι ακρίτες ισοφάρισαν 15-15 αλλά το μπλοκ του Πεντράο και το πέρασμα του Γκελίνσκι μετά από φάση διαρκείας έδωσαν πάλι προβάδισμα στον Ηρακλή 17-15. Ακολούθησαν σκληρές μονομαχίες στο φιλέ αλλά χωρίς να γίνουν λάθη από τους φιλοξενούμενους που με νύχια και με δόντια κράτησαν το προβάδισμα. Μάλιστα με επιθέσεις Γκόμεζ, Χαραλαμπίδη έκαναν το 24-21. Ο Χριστόφας με επίθεση και ο Μέγια με μπλοκ μείωσαν 24-23 για τον Εθνικό αλλά ο Γκόμεζ έκανε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Με αιχμή τον Πεντράο και πάντα με πιεστικό σερβίς ο Ηρακλής μπήκε πάλι δυνατά, ενώ τα δύο μπλοκ από Γκόμεζ και Χαραλαμπίδη αλλά και ωραία επίθεση του τελευταίου σε κόντρα επίθεση άνοιξε τη διαφορά στο 10-5. Ο Εθνικός μείωσε 12-9 με επίθεση Βελίτσκοβιτς και μπλοκ του Μέγια αλλά διαδοχικά μπλοκ και ρεσιτάλ του Πεντράο στο σερβίς που πήρε και δύο άσσους έκανε σερί 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 19-10. Κάπου εκεί κρίθηκε και ο αγώνας ο οποίος έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Κασαμπαλή. Στο 3ο σετ και στο 12-22 δέχτηκαν από μία κόκκινη κάρτα ο Παγιάν και ο Χαραλαμοπίδης.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ιωαννίδης.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 3-8, 15-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 4-8, 10-16, 11-21, 14-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 0 άσσους, 35 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 14-25) σε 77'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 9 (9/23 επ.), Χαριτωνίδης 1 (μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 11 (11/21 επ., 76% υπ. - 52% άριστες), Μέγια 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/11 επ., 70% υπ. - 50% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 76% υπ. - 59% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/2 επ.), Χατζόπουλος, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 8 (6/12 επ., 2 άσσοι, 90% υπ. - 60% άριστες), Δεληπρίμης 8 (8/18 επ., 68% υπ. - 39% άριστες), Γκόμεζ 13 (12/20 επ., 1 μπλοκ), Γκελίνσκι 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πεντράο 19 (7/12 επ., 5 άσσοι, 7 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 100% υπ. - 67% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Τσολάκος.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Είχαμε μία κακή μέρα. Δεν βρήκαμε ρυθμό και πιεστήκαμε πιο πολύ ψυχολογικά. Κάπου είναι λογικό για την ομάδα. Εχει γίνει μεγάλη προσπάθεια και θα έλεγα και υπέρβαση από την αρχή της σεζόν. Θα παλέψουμε μέχρι το τέλος για την παραμονή με ότι όπλα διαθέτουμε».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Η ομάδα έβγαλε ψυχή και δύναμη στο γήπεδο και αξιοποίησε την τακτική και την καλή προετοιμασία που είχαμε κάνει. Κάποια στιγμή θα μας έβγαινε στο γήπεδο η δουλειά που κάνουμε. Δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου το ενδεχόμενο των πλέι άουτ. Με αυτή τη νίκη είμαστε εντός των στόχων. Εάν πάρουμε νίκη από τη Νίκη Αιγινίου θα μπορούμε να πάρουμε και την 6η θέση. Θέλουμε πολύ να κλείσουμε την κανονική περίοδο με νίκη στην έδρα μας. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Ο καθένας στον τομέα του ήταν εξαιρετικός. Πιέσαμε στο σερβίς και μας βγήκε η τακτική που δουλέψαμε όλη την εβδομάδα».