24-03-2018

Ο Παμβοχαϊκός 3-0 την Παναχαϊκή και μπήκε στην 8αδα και παίζει με Ολυμπιακό

Εστω και πάνω στο νήμα του πρωταθλήματος ο Παμβοχαϊκός εξασφάλισε την θέση του στην 8αδα των πλέι οφ. Η ομάδα του Βραχατίου σαφώς ανώτερη νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή η οποία έδωσε την τελευταία παράσταση και αποχαιρέτησε την κατηγορία χωρίς νίκη και με 2 βαθμούς στο ενεργητικό της. Ο Παμβοχαϊκός εξασφάλισε την 8η θέση και την προσεχή Τρίτη 27 Μαρτίου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη για τη φάση 1-8 των πλέι οφ.

Oπως φαίνεται και από το σκορ ο Παμβοχαϊκός δεν συνάντησε καμία αντίσταση και μέσα σε 53 λεπτά πήρε την πιο άνετη νίκη του στο εφετινό πρτάθλημα. Από τους πρώτους πόντους του αγώνα ο Παμβοχαϊκός έκανε τη διαφορά, ξέφυγε  με 11-6 από το μπλοκ του Δαλακούρα και την επίθεση του Παλέντζα. Ο Παμβοχαϊκός αγωνίστηκε πάλι χωρίς τον Ρουμελιώτη. Το κενό κλήθηκε να καλύψει ο Ντόντης όμως η μάχη ήταν άνιση απέναντι σε έναν Παμβοχαϊκό που ήθελε το τρίποντο για να μπει στα πλέι οφ. Γκλαντσόουν και Παλέντζας δεν είχαν αντίπαλο και το σετ έκλεισε 25-12.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παμβοχαϊκό αργά και σταθερά να οικοδομεί διαφορά καθώς είχε υπεροχή σε όλους τους τομείς και ειδικά σε σερβίς και μπλοκ. Μουνίθ και Παλέντζας έκαναν το 9-5 και με διαφορά ασφαλείας ο Παμβοχαϊκός έπαιξε ακόμα πιο ελεύθερα. Με ισχύ από το κέντρο η διαφορά άνοιξε στο 18-11 με την επίθεση του Γκαντστόουν και το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Κωστόπουλου και το μπλοκ του Γκλαντσόουν για το 25-16 και το 2-0 σετ.

Το σερβίς του Δαλακούρα ήταν η αρχή για σερί 4-0 που έφερε μπροστά τον Παμβοχαϊκό μπροστά με 10-5, ενώ στο 12-7 ήταν η σειρά του Παλέντζα να κάνει τη διαφορά από τα 9μ. και με σερί 5-0 άνοιξε το σκορ στο 17-7, ενώ στο 19-10 ήταν η σειρά του Γεωργίου να πάρει άσσο και να χαλάσει την υποδοχή των πατρινών. Τον αγώνα έκλεισε ο Ρόκα με επίθεση για το 25-16 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μουλά Ειρήνη

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-11, 25-12

2ο σετ: 8-5 16-9, 21-13, 25-16

3ο σετ: 8-5, 16-7, 21-10, 25-12

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκου προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 ΄σσους, 24 επιθέσεις, 0 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-16, 25-12) σε 53 λεπτά

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 12 (8/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μοράλες 1 (1/1 επ), Γκλάντστοουν 9 (5/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουνίθ 9 (8/9 επ, 1 άσσος, 67% υπ -67% άριστες), Παλέντζας 11 (10/15 επ), 1 άσσος), Δαλακούρας 9 (7/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλο, 67% υπ - 67% αριστες) / Γκαράς (λ, 67% υπ 47% άριστες), Κωτσάκης, Γεωργίου.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Χριστιάς 2 (2/3 επ.), Ντόντης 10 (8/19 επ., 2 άσσοι), Σαλαβασίδης 4 (4/10 επ., 36% υπ. - 27% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ.), Κωστόπουλος 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 42% υπ. - 21% άριστες), Οράμας 5 (5/10 επ.) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 38% υπ. - 31% άριστες).