24-03-2018

O Hρακλής Χαλκίδας το βαθμό και η Νίκη τη νίκη με 3-2 για το πλεονέκτημα

Ο Ηρακλής Χαλκίδας προγήθηκε με 2-1 σετ της Νίκης Αιγινίου και πήρε τον πολύτιμο βαθμό που ήθελε για να πλασαριστεί στην 6η θέση της τελικής κατάταξης, όμως, η ομάδα του Αιγινίου πήρε «γλυκόπικρη» νίκη που την άφησε εκτός πλέι οφ αλλά της έδωσε πολύτιμο πλεονέκτημα δύο πόντων για τα πλέι άουτ έναντι του Εθνικού Αλεξανδούπολης και του Παναθηναϊκού.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας θα βρει και πάλι στο δρόμο του τον Φοίνικα Σύρου με το «πειρατικό» να έχει πλεονέκτημα στα πλέι οφ. Η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στις 2 νίκες.

Κορυφαίοι και πάλι του Ηρακλή Χαλκίδας ήταν οι κεντρικοί Πεντράο, Χαραλαμπίδης. Ο Γιώργος Οικονομίδης πανηγήυρισε την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Νίκης Αιγινίου. Η ομάδα της Κατερίνης είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Στρούγκαρ, Μαυροβουνιώτη οι οποίοι μάλιστα έβαλαν και τις βάσεις για τη νίκη. Οι δύο τους με εντυπωσιακό σερί 5-0 σε επίθεση και σερβίς έφεραν τη Νίκη μπροστά με 17-10. Ο Ηρακλής ισορόπησε στην υποδοχή αλλά δε μπόρεσε να δώσει απαντήσεις για ανατροπή και οργάνωσε την αντεπίθεση του στο 2ο σετ.

Το 2ο σετ ήταν απόλυτα ισορροπημένο και αμφίροπο με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες στο φιλέ, με καλές άμυνες αλλά και πολλά λάθη στην κοντρα επίθεση. Ο Χαραλαμπίδης έβαλε τον Ηρακλή για πρώτη φορά με +2 (14-12). Με την επίθεση του Στρούγκαρ και το άουτ του Γκόμεζ ο αγώνας ήρθε στα ίσια 17-17. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο και ο εξαιρετικός Χαραλαμπίδης με επίθεση πρώτου χρόνου αλλά και ένα μπλοκ στον Ντίνα έκανε το 25-23 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ με τον Ηρακλή να ξεφεύγει 6-4 από την επίθεση του Γκόμεζ αλλά τη Νίκη να προσπερνάει 8-6 με σερί 4-0 από το ξέσπασμα του Παπαδόπουλου και του Στρούγκαρ. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 9-9 και από εκεί και πέρα πόντο πόντο και με εναλλαγές στο σκορ οι δύο ομάδες έφτασαν πάλι στο 23-23. Αυτή τη φορά ο πρώτος χρόνος του Πεντράο και ένα λάθος από τους φιλοξενούμενους έκριναν με τον ίδιο τρόπο και το ίδιο σκορ (25-23) και ο Ηρακλής προσπέρασε 2-1 σετ.

Με τον βαθμό που πήρε ο Ηρακλής Χαλκίδας κλείδωσε την 6η θέση. Η Νίκη από τη στιγμή που έχασε και δεύτερο σετ έπεσε στα πλέι άουτ αλλά κυνηγούσε τη νίκη για να έχει διαφορά +2 στη βαθμολογία των πλέι άουτ. Με σερί 4-0 από το σερβίς του Αδάμ ο Ηρακλής προηγήθηκε 12-8 αλλά η Νίκη εκμεταλεύτηκε τις αλλαγές στους γηπεδούχους και πέρασε στην αντεπίθεση. Με σερί 3-0 από Μαυροβουνιώτη, Στρούγκαρ προσπέρασε 16-15 και διατήρησε το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα μέχρι το 23-22 οπότε ο Κιχάδα με δύο προσωπικές ενέργειες έκανε το 25-22 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ ο Σπύρος Γκολίτσης έριξε τις εφεδρίες στον αγώνα οι οποίες στάθηκαν πολύ καλά. Ο Ηρακλής προηγήθηκε για τελευταία φορά 11-10. Η Νίκη με άσσο και επίθεση του Στρούγκαρ πέρασε μπροστά έναν πόντο, έφτασε σε ματς μπολ 14-13 και 15-14 αλλά πήρε τον αγώνα 18-16 με το χαμένο σερβίς του Δελιπρίμη και την επίθεση του Στρούγκαρ που έκανε το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Θεμελής.

1ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 16-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-23
4ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 22-25
5ο σετ: 4-5, 9-10, 11-12, 16-18

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 4 άσσους, 68 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-23, 25-23, 22-25, 16-18) σε 126'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 5 (5/18 επ., 48% υπ. - 35% άριστες), Δεληπρίμης 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 44% υπ. - 20% άριστες), Γκόμεζ 21 (19/43 επ., 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 2 (2/3 επ.), Πεντράο 15 (12/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ. - 10% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ, 58% υπ. - 33% άριστες), Φραγκιαδάκης, Μακρυγιάννης 2 (2 μπλοκ), Αμαριανάκης, Αδάμ 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αναστασόπουλος, Τσολάκος 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ).

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης 1 (1/2 επ.), Μαυροβουνιώτης 21 (19/42 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ. - 27% άριστες), Ντίνας 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 15 (8/21 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Στρούγκαρ 34 (29/52 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/24 επ., 68% υπ. - 43% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 64% υπ. - 21% άριστες), Κιοσσές.

Ο πρόεδρος του Ηρακλή Χαλκίδας Διαμαντής Θωμάς είπε: «Ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά με τον β΄γύρο αρκετά πιο δύσκολο, αργήσαμε να βρούμε τη χημεία, αλλά ελπίζω να έρθει στη σωστή χρονική στιγμή που είναι τα πλέι οφ για να διεκδικήσουμε μια ακόμη καλύτερη θέση. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο, αλλά και η 6η θέση είναι μια τεράστια επιτυχία για εμάς».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Είμαστε στην πρώτη εξάδα κάποια στιγμή είμασταν και στην τετράδα. Η Σύρος και ο Ηρακλής έδειξαν πιο σταθεροή απόδοση και έπαιξαν καλύτερα στον Β΄γύρο και μπήκαν αυτοί στη τετράδα. Είμαστε ευχαριστημένοι γιατί πετύχαμε το πρώτο στόχο που ήταν να μπούμε στα πλέι οφ και να αποφύγουμε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ που είναι οι πιο δυνατές ομάδες. Έχουμε 10 μέρες μπροστά μας να ετοιμαστούν όλοι οι αθλητές γιατί αυτά τα παιχνίδια είναι τα σημαντικά έτσι ώστε να διακδικήσουμε τη πρόκριση μας στα ημιτελικά που λογικά εκεί θα είναι ο ΠΑΟΚ».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιώργος Οικονομίδης δήλωσε: «Όπως εξελίχθηκε ο αγώνας δεν είμαστε ικανοποιημένοι. Κάναμε πολύ καλή εμφάνιση στο 1ο σετ, χάσαμε πολύ κρίσιμες μπάλες μετά το 20 στο 2ο σετ και στο 3ο σετ που θα έπρεπε να αποφύγουμε τα ίδια λάθη δυστυχώς μας κόστισαν. Εγώ πίστευα ότι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε και με τρίποντο. Η ομάδα πρέπει να μπει στη διαδικασία των πλέι άουτ. Θα κοιτάξουμε να προετοιμαστούμε όσο το δυνατό καλύτερα, πρώτα ψυχολογικά και μετά αγωνιστικά για να καταφέρουμε να κρατηθούμε στη κατηγορία».