24-03-2018

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 τον Φοίνικα, μπαίνει πλέι άουτ και μένει στη Σύρο

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με βασικό πασαδόρο τον Κασαμπαλή και πρώτο σκόρερ τον Βελίτσκοβιτς έβγαλε πάθος στη Σύρο και νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Οι ακρίτες κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά από τη Νίκη και να περιορίσουν το ντεζαβαντάζ πόντων στα πλέι άουτ καθώς όπως και ο Παναθηναϊκός θα ξεκινήσουν από το μηδέν (0) και η Νίκη θα έχει πλεονέκτημα δύο βαθμών. Ο Φοίνικας χωρίς βαθμολογικό κίνητρο είχε τον μυαλό του στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με τον Ολυμπιακό την προσεχή Παρασκευή στο ίδιο γήπεδο.

Στη Σύρο για το φάιναλ-4 θα μείνει και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης καθώς στον άλλο ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον Παμβοχαϊκό. Στα πλέι οφ ο Φοίνικας με πλεονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Χαλκίδας με τον οποίο αναμετρήθηκε πρόσφατα σε πρωτάθλημα και κύπελλο σημειώνοντας ισάριθμες νίκες. Η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στις 2 νίκες.

Όπως και στο περσινό πρωτάθλημα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε «διπλό» στη Σύρο. Οι ακρίτες με την επιστροφή του Χριστόφα ισχυροποίησαν το κέντρο τους, ρίσκαραν στο σερβίς και προηγήθηκαν 6-2. Ο Μέγια πήρε καθοριστικούς πόντους που κράτησαν τον Εθνικό μπροστά στο σκορ μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας απάντησε με ξέσπασμα του Γιουρντάνοφ που έκανε το 18-17 αλλά ο Εθνικός με δύο πόντους του Χριστόφα προσπέρασε 19-18. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε 19-19 αλλά ο Παγιάν με επίθεση έκανε το 20-19. Ο Βελίτσκοβιτς με ρεσιτάλ στο σερβίς πήρε δύο άσσους και με συνολικό σερί 5-0 ο Εθνικός έφτασε στο 25-19. Ο Βελίτσκοβιτς έχασε το σερβίς αλλά το έχασε και ο Γάτσης και το σετ τελείωσε 25-20 για τον Εθνικό.

Μεγάλη μάχη έγινε και στα άλλα δύο σετ που κρίθηκαν στον πόντο. Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Γιορντάμοφ και ο Σούρδι έκαναν το 16-14 για τον Φοίνικα. Ο Εθνικός απάντησε με σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Κασαμπαλή και προσπέρασε 17-16. Ο Κασαμπαλής έχασε το σερβίς (17-17) αλλά ο Ριζόπουλος με τον Παγιάν έβαλαν τον Εθνικό μπροστά 21-18. Ο Φοίνικας επέστρεψε και ισοφάρισε 23-23 με το χαμένο σερβίς του Βελίτσκοβιτς και προηγήθηκε 24-23 και 25-24 με τον Πέτερλιν. Δύο φορές οι ακρίτες έσβησαν το προβάδισμα του Φοίνικα με την επίθεση του Ριζόπουλου και το απίθανο μπλοκ του Μέγια στην κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ. Τελικά με όπλο το μπλοκ από Μέγια και Χριστόφα ο Εθνικός έκανε το 29-27 και προηγήθηκε 2-0 σετ.

Ο Εθνικός με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε δυνατά στο 1ο σετ και προηγήθηκε 9-3 από το σερβίς του Βελίτσκοβιτς. Οι ακρίτες ήταν μπροστά 15-11 αλλά η επίθεση του Πέτερλιν και το απίθανο σερβίς του Γιορντάνοφ έδωσε σερί 6-0 για τον Φοίνικα που έκανε μεγάλη ανατροπή και πέρασε μπροστά 17-15. Ακολούθησαν πάλι μεγάλες μάχες. Ο Βελίτσκοβιτς έβαλε μπροστά τον Εθνικό 23-22, ο Χήρας ισοφάρισε και το λάθος του Παγιάν έφερε πάλι τον Φοίνικα σε σετ μπολ (24-23). Ο Γιορντάνοφ έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση έκανε και λάθος (24-25). Ο Χριστόφας και ο Ριζόπουλος έδωσαν προβάδισμα στον Εθνικό 26-25, 27-26 και ο αγώνας τελείωσε με λάθος του Γιορντάνοφ στην επίθεση 28-26 και 3-0 σετ για τον Εθνικό που πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη και την τρίτη συνολικά νίκη στη Σύρο.

Διαιτητές: Ονόπας - Βουδούρης

1ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-41, 18-21, 27-29
3ο σετ: 3-8, 16-15, 20-21, 26-28

Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 38  επιθέσεις, 4 μπλοκ και 26 λάθη αντιπαλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 9 άσσους, 35 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 27-29, 26-28) σε 107 λεπτά

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Στεφανίδης 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ -20% άριστες), Χήρας 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρούλης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 16 (13/39 επ, 3 άσσοι), Πέτερλιν 13 (12/29 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ), Γάτσης 1 (0/4 επ, 1 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 50% υπ), Ίλιτς, Αλεξάκης, Λινζ, Πεντίδης 2 (2/2 επ)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ (Μουστακίδης): Παγιάν 12 (10/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 5 (1/2 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 14 (9/23 επ, 5 άσσοι, 59% υπ -14% άριστες), Μέγια 11 (7/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 9 (2/7 επ, 7 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (6/16 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ -18% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 42% υπ -19% άριστες), Βλαχόπουλος

Ο προπομνητής του Φοίνικα Όσκαρ Κάσμαρτσικ είπε: «Ο Εθνικός έπαιξε πάρα πολύ καλά και είχε πολύ ένταση στο παιχνίδι της. Είχε διάρκεια στο παιχνίδι του ο Εθνικός και σ’ αυτό βέβαια έχουμε την ευθύνη κι εμείς που το επιτρέψαμε. Το όλο παιχνίδι ξεκινά όταν αφήνεις την αντίπαλη ομάδα να κάνει πολλά περισσότερα από όσα μπορεί. Ο Εθνικός είχε καταπληκτικές καλύψεις και άριστες άμυνες. Τους αφήσαμε από την αρχή να το κάνουν αυτό. Δεν λέω ότι δεν ξεκινήσαμε καλά, παίξαμε σωστά, είχαμε συγκέντρωση, απλά δεν είχαμε την απόλυτη προσοχή στο παιχνίδι αυτό. Όλα αυτά ίσως γιατί δεν είχαμε το… μαχαίρι στο λαιμό όπως το είχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, αλλά και πάλι ήθελα να κερδίσουμε το παιχνίδι».

Ο τεχνικός της ομάδας του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Πήραμε μία… ανάσα. Παίξαμε πάρα πολύ καλά στο μπλοκ και νομίζω ότι είναι το στοιχείο το οποίο άλλαξε την ροή του ματς. Μπράβο στα παιδιά, τα οποία όμως συνεχίζουν να έχουν άγχος. Αυτό πρέπει να το αποβάλουν, καθώς από εδώ και στο εξής μπαίνουμε σε ένα νέο πρωτάθλημα. Σ’ αυτό θα κερδίσει όποιος το πιστεύει περισσότερο. Θα προετοιμαστούμε, παρόλο που είχαμε ένα δύσκολο ξεκίνημα, εξακολουθούν βέβαια να υπάρχουν, όμως θα δουλέψουμε για να δείξουμε ένα ακόμη καλύτερο πρόσωπο. Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη τους και την προσπάθεια που κατέβαλαν. Επίσης, θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια στην ομάδα της Σύρου στα πλέι οφ».