25-03-2018

Με σούπερ Πετρέα ο Ολυμπιακός 3-0 τον Παναθηναϊκό και περιμένει Παμβοχαϊκό

Ο Ολυμπιακός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πετρέα νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στο ντέρμπι των αιωνίων και έκλεισε αήττητος την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα» δημιουργώντας δύο ιστορικά ρεκόρ.

Το πρώτο είναι της συγκομιδής πόντων (64 σε 22 αγώνες, έναντι 63 που είχαν Ηρακλής και Παναθηναϊκός) και το δεύτερο των χαμένων σετ (9 σε 22 αγώνες έναντι 11 που είχε ο Ηρακλής). Ο Ολυμπιακός την Τρίτη 27 Μαρτίου θα δώσει με αντίπαλο τον Παμβοχαϊκό τον πρώτο αγώνα για τη φάση 1-8 των πλέι οφ. Στις 2 νίκες θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Παναθηναϊκός έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα κατακτώντας το 1ο σετ αλλά δεν είχε αντοχές και συνέχεια σε υψηλό ρυθμό και ηττήθηκε μπαίνοντας στα πλέι άουτ. Οι πράσινοι όπως και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα ξεκινήσουν τα πλέι άουτ με 0 (μηδέν) βαθμούς έναντι 2 βαθμών της Νίκης Αιγινίου.

Ο αγώνας στο Ρέντη ήταν ωραίος και τελείωσε με το χειροκρότημα των οπαδών του Ολυμπιακού όταν οι δύο ομάδες έκαναν το καθιερωμένο «ζντο»στο κέντρο του γηπέδου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με τους Καρντόσο, Μπατατζίμ και Γκούζντα να ελέγχουν την υποδοχή και τον Τζόνσον να βγαίνει γρήγορα στην επίθεση πήραν τον έλεγχο του σετ από την αρχή. Ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 ξέφυγε 6-3. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα κυρίως στην υποδοχή, το πράσινο σερβίς βρήκε ρυθμό και ο Τζόνσον με τον Καρντόσο ανέβασαν τη διαφορά στο 13-8. Η διαφορά μεταξύ 3-4 πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 23-19 για τους πράσινους. Ο Ολυμπιακός με τους Ράουβερντινκ, Οϊβάνεν και τις τοποθετήσεις του Πετρέα στο μπλοκ μείωσε σε 24-23 και ο Τζόνσον ύστερα από δύο χαμένες επιθέσεις έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Την «παγωμάρα» των γηπεδούχων διαδέχτηκε η κατακόρυφη άνοδος της επίθεσης και η κυριαρχία στο μπλοκ. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 7-6 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 πήρε κεφάλι στο σκορ. Τα μπλοκ του Πετρέα και τα σερβίς του Οϊβάνεν έδωσαν ενθουσιασμό στους παίκτες του Ολυμπιακού και στην εξέδρα και με σερί 4-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-10. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και με μπλοκ του Αλεξίεφ τελείωσε το σετ 25-17 και ισοφάριση 1-1.

Το φλοτ σερβίς του Στιβαχτή έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 4-0 στο ξεκίνημα του 3ου σετ, ενώ σταδιακά οι ερυθρόλευκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο με συνεχόμενο νταμπλ σκορ παρότι πλησιάζαμε προς το τέλος του σετ (8-4, 16-8, 20-10). Το σετ τελείωσε με την επίθεση πρώτου χρόνου του Ανδρεάδη.

Σχεδόν ίδια εικόνα είχε το 4ο σετ με τη διαφορά πως ο Παναθηναϊκός ανέβασε το ρίσκο του στο σερβίς αλλά φάνηκε και η κούραση στο να παρακολουθήσει το ρυθμό των ερυθρολεύκων. Ο Οϊβάνεν και ο Αλεξίεφ με επίθεση και ο Πετρέας με νέο μπλοκ άνοιξαν διαφορά ασφαλείας 12-8. Ο Ολυμπιακός διατήρησε με άνεση την διαφορά μέχρι το τέλος και όταν ο Σιλμπερνάγκελ με μπλοκ και ο Τζόνσον με άσσο μείωσαν για τον Παναθηναϊκό σε 24-21 ο αγώνας τελείωσε με τον Αμερικανό διαγώνιο του Παναθηναϊκού να καρφώνει απελπιστικά άουτ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Μυλωνάκης

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 23-25
2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-14, 25-17
3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-12
4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-21

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-17, 25-12, 25-21) σε 98΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Πετρέας 13 (8/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (6/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ -35% άριστες), Ραουβέρντινκ 13 (11/19 επ, 2 άσσοι, 53% υπ -47% άριστες) / Στεφάνου (λ, 63% υπ -37% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνι 9 (9/12 επ), Μπέμε, Ντρίζγκα, Τσέλιος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 20 (19/41 επ, 1 ασσος), Σιλμπερνάγκελ 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Δρογκάρης, Καρντόσο 14 (12/26 επ, 2 άσσο, 58% υπ -29% άριστες), Μπατατζίμ 8 (8/26 επ, 68% υπ -59% άριστες), Πανταλέων 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 52% υπ - 48% άριστες), Κεχαγιάς, Μπέλος 1 (1/3 επ), , Παλαιολόγος.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε: «Μετά τα παιχνίδια με τη Σουγκρούτ και την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup, δεν είναι εύκολο να επιστρέφεις στο πρωτάθλημα, να είσαι φρέσκος και να παίζεις φυσιολογικά. Για αυτό είχαμε αυτή την εικόνα στο πρώτο σετ, στη διάρκεια του οποίου υποπέσαμε σε αρκετά λάθη. Ωστόσο στη συνέχεια, βήμα βήμα βελτιώσαμε την τεχνική και την τακτική μας, ελέγξαμε το παιχνίδι και τελικά με πολύ καλύτερη εμφάνιση των παικτών κερδίσαμε. Αυτό είναι σημαντικό γιατί κλείσαμε αήττητοι και στην πρώτη θέση την κανονική διάρκεια της σεζόν και να για αφιερώσουμε αυτή τη νίκη στον πρόεδρό μας και στους οπαδούς μας».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού, Γιώργος Πετρέας δήλωσε: «Αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα που κατάφερε μετά από λίγα 24ώρα να αφήσει πίσω την πρόκριση σε ένα ευρωπαϊκό τελικό και να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό σε ένα παιχνίδι κανονικής διάρκειας πρωταθλήματος. Είναι σημαντικό ότι δημιουργούμε όλα αυτά τα ρεκόρ για την ομάδα. Έχουμε μπροστά μας έξι εβδομάδες που κρίνεται όλη η χρονιά, έχουμε τέσσερις τίτλους που διεκδικούμε και θα συνεχίσουμε προσγειωμένοι, αρχής γενομένης από το επόμενο παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό για τα πλέι όφ και από εκεί και πέρα θα δούμε την Ευρώπη».

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα και πήραμε το 1ο σετ. Αυτό σημαίνει πως είχαμε προετοιμαστεί καλά. Από εκεί και πέρα για να νικήσεις τον εφετινό Ολυμπιακό πρέπει να έχεις συνέχεια στην ένταση, υψηλή ποιότητα και διάρκεια στο παιχνίδι σου αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είναι φτιαγμένος για τέτοια πράγματα εφέτος. Από τον Οκτώβριο ξέραμε πως θα παίξουμε πλέι άουτ και παλέψαμε για να μπούμε στα πλέι άουτ με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες. Τηρουμένων των αναλογιών είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου στους τελευταίους αγώνες. Εχουμε μερικές ημέρες ξεκούραση και θα πέσουμε στα πλέι άουτ με όλες μας τις δυνάμεις».