04-04-2018

Με σούπερ Σοάρες ο ΑΟΠ Κηφισιάς έσπασε με 3-0 το πλεονέκτημα του Ηρακλή

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σοάρες έσπασε την έδρα του Ηρακλή Πετοσφαίριση και με νίκη 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα της Α΄φάσης των πλέι οφ για τις θέσεις 1-8 πήρε προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος στο Ζηρίνειο την Τετάρτη 11 Απριλίου και η Κηφισιά χρειάζεται μία ακόμα νίκη για την πρόκριση.

Η Κηφισιά έκανε έψογη εμφάνιση με λίγα λάθη, καλή τακτική και 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ενώ ο Ηρακλής έκανε κακή εμφάνιση και μάλιστα γνώρισε την δεύτερη εντός έδρας ήττα στην εφετινή σεζόν (η πρώτη ήταν από τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ). Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο «γηραιός» οικοδόμησε μεγάλη διαφορά αλλά ο ΑΟΠ Κηφισιάς γύρισε τον αγώνα. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 11-5, 20-15 και 22-18 αλλά η Κηφισιά με αντεπίθεση διαρκείας από φοβερό σερί του Σοάρες έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 23-22 αλλά πήρε το σετ 26-24 με επίθεση του Χαντ και μπλοκ του Σονάρι.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδης.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 24-26

3ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 16-25

* Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 3 άσσοι, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν 3 άσσοι, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 24-26, 16-25) σε 72΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 1π. (1 μπλοκ), Τζιουμάκας 13 (10/16επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 82%υπ. 65%αρ.), Εφραιμίδης 8 (5/15, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 71%υπ. 54%αρ.), Σμαραγδής 5 (4/6, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 4 (4/7), Αρμενάκης 13 (12/26, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 77%υπ. 62%αρ.), Μπουράκης (λ), Μούχλιας.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (0/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 14 (14/24), Ντε Σόουζα Σοάρες 15 (12/17επ., 3 μπλοκ, 74%υπ. 52%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (4/4, 1 άσσος), Βόιτσικ (80%υπ. 70%αρ.), Σονάρι 9 (7/8, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας λ. - (67%υπ., 50%αρ.), Πολυχρονιάδης, Παπαδόπουλος, Μανίκας, Εφραιμίδης 3 (2/4, 1 μπλοκ, 50%υπ. 50%αρ.).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Ήταν πολύ κακό παιχνίδι για εμάς σήμερα. Δυστυχώς δεν εκμεταλλευτήκαμε την έδρα μας, ήμασταν εκτός παιχνιδιού από την αρχή. Στο τέλος του δεύτερου σετ κάναμε απίστευτα λάθη και νομίζω ότι κάπου εκεί ρίξαμε λευκή πετσέτα. Δεν τα παρατάμε, σκοπός μας είναι να πάμε στην Κηφισιά και να φέρουμε στην έδρα μας την πρόκριση. Θα δημιουργήσουμε την φλόγα, εγώ προσωπικά θα την δημιουργήσω. Δεν θα αφήσω να γίνει ξανά αυτή η εμφάνιση » .

Ο λίμπερο του Ηρακλή Λάμπης Μπαμπαλιούτας είπε: «Νομίζω πως ήταν η χειρότερη εμφάνιση. Δεν περιμέναμε να είμαστε σε τόσο άσχημη μέρα. Σήμερα δεν λειτούργησε τίποτε, η Κηφισιά κέρδισε δίκαια είναι μια πολύ καλή ομάδα, αλλά η δική μας ή εμφάνιση δεν δικαιολογείται. Ειδικά στο δεύτερο σετ που είχαμε πάρει τη διαφορά και μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε και να φέρουμε το παιχνίδι στα ίσια εκεί κάναμε τέσσερα λάθη μόνη μας και χάσαμε το σετ από εκεί και πέρα το τρίτο ήταν διαδικαστικό τελείως και είναι κρίμα γιατί εδώ μέσα είχαμε δείξει μια καλή εικόνα και ο κόσμος δικαιολογημένα είχε απαιτήσεις από εμάς και σήμερα τους απογοητεύσαμε. Τώρα θα σφίξουμε τα δόντια, θα κάνουμε καλές προπονήσεις και θα πάμε κάτω να κερδίσουμε και να φέρουμε τη σειρά εδώ πέρα » .

Ο προπονητής της Κηφισίας Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε :«Ήταν μια νίκη της πρώτης μέρας και έχει και συνέχεια. Στα πλέι οφ δεν πανυγυρίζεις με ένα παιχνίδι, έχουμε απλά κερδίσει το πρώτο. Η έδρα δεν παίζει ρόλο και οι δύο ομάδες είναι πολύ καλές, και οι δύο είναι αρκετά κουρασμένες σίγουρα και ψυχικά και σωματικά. Είναι όλα ρευστά, όπως κερδίζεις μπορείς και να χάσεις και το αντίθετο. Πάντως για μένα και οι δύο ομάδες είναι σε ένα επίπεδο που πρέπει να πανηγυρίζουν για εδώ που είναι » .

Ο ακραίος της Κηφισιάς Γιάννης Παπαδόπουλος είπε : « Η αλήθεια είναι πως το σκορ δεν λέει την πραγματικότητα του ματς εκτός από το τρίτο σετ. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο σετ όπως το γυρίσαμε με το σερβις και την άμυνα. Το 0-3 δεν αντικατοπτρίζει το παιχνίδι. Παίξαμε αρκετά καλά εμείς, πήγε καλά η επίθεση και η υποδοχή μας και αυτά τα στοιχεία μας έδωσαν την νίκη » .

Πρόγραμμα Play Off 1-8, Play Off 1-4

Play off 1-8 (πρόκριση στις 2 νίκες)

Τρίτη 27 Μαρτίου 2018

1ος Αγώνας

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 16.30 (ΕΡΤ2): Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0 (25-19, 25-20, 25-14) (νίκες: 1-0)

Μ.Τετάρτη 4 Απριλίου 2018

1ος Αγώνας

Γυμναστήριο Μίκρας 18.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - ΑΟΠ Κηφισιάς 0-3 (20-25, 24-26, 16-25) (νίκες: 0-1)

Γυμναστήριο Ερμούπολης 19.00: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
3-2 (25-27, 25-19, 23-25, 25-20, 15-11) (νίκες: 1-0)