12-04-2018

Αθλος του ΑΟΠ Κηφισιάς 3-0 τον Ηρακλή και πέρασε στα ημιτελικά

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς έκανε τη μεγάλη υπέρβαση και με νέα νίκη επί του Ηρακλή Πετοσφαίριση με 3-0 σετ προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα. Ο ΑΟΠ Κηφισιάς μετά το 2014 και το 2016 προκρίνεται για τρίτη φορά σε ημιτελική φάση πλέι οφ αλλά είναι η πρώτη φορά που περνάει μέσα από την διαδικασία της Α΄φάσης των πλέι οφ 1-8 και μάλιστα έχοντας ντεζαβαντάζ έδρας.

Τις δύο προηγούμενες φορές που είχε μπει στην 4αδα ο ΑΟΠ Κηφισιάς είχε πάρει την 2η θέση στην κανονική περίοδο και επειδή δεν γίνονταν πλέι οφ για το 1-8 προκρίθηκε απ΄ευθείας στα ημιτελικά. Το 2014 τερμάτισε τελικά στην 2η θέση και το 2016 στην 4η θέση.

Ο Ηρακλής μετά από τις δύο ήττες με 3-0 και 3-1 σετ στο Ζηρίνειο και στη Μίκρα αντίστοιχα ολοκλήρωσε την πορεία του στο πρωτάθλημα καταλαμβάνοντας την 5η θέση που είναι η καλύτερη από 2012 που πήρε και τον τελευταίο τίτλο. Ετσι ο Γιάννης Ορφανός και οι παίκτες του στρέφουν αποκλειστικά την προετοιμασία τους για το φάιναλ-4 του Κυπέλλου στη Ρόδο και τον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό.

Η Κηφισιά για άλλη μία φορά έπαιξε ομαδικό βόλεϊ με έμφαση στην άριστη υποδοχή από Σοάρες, Κάπελα, καλή πάσα από Νικολάκη, τον Χαντ να πιάνει 68% στην επίθεση και τους Σονάρι, Παπαγγελόπουλο να κυριαρχούν στο μπλοκ έκανε τη διαφορά.  Αντίθετα ο Ηρακλής παρόλο που είχε τον έλεγχο μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του 2ου και του 3ου σετ παρουσιάστηκε χωρίς ενέργεια, μέτρια υποδοχή και άνευρο σερβίς.

Η Κηφισιά μπήκε δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Χαντ προηγήθηκε 10-4. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τον Τζιουμάκα να χαλάει την υποδοχή μείωσαν 14-9. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος με επίθεση σε πρώτου χρόνου διαμόρφωσε το 16-10 ενώ το +6 διατηρήθηκε μέχρι το 19-13. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με πόντους από τους Εφραιμίδη και Αρμενάκη μείωσαν 19-16. Στην επόμενη φάση ο Χαντ κάρφωσε έξω και ο «γηραιός» ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του σετ μειώνοντας 19-17. Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς η Κηφισιά προηγήθηκε 22-20. Ο Δημήτρης Νικολάκης στην επόμενη φάση με έξυπνο πλασέ έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην Αθηναϊκή ομάδα 23-20. Η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21 μετά από άουτ σερβίς του Αρμενάκη. Στην επόμενη φάση ο Χάντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-21.

Προβάδισμα Ηρακλή

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη ο Ηρακλής προηγήθηκε 4-2. Στη εξέλιξη του σετ λάθη από τους Νικολάκη και Βόϊτσικ έδωσαν στον Ηρακλή προβάδισμα τριών πόντων 6-3. Με το +3 (8-5) υπέρ του Ηρακλή οδηγηθήκαμε στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ.  Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν λάθη στην υποδοχή και έτσι ο Ηρακλής προηγήθηκε 10-6 με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι «αφυπνίστηκαν» μετά το τάιμ άουτ και κάνοντας ένα σερί 4-0 έφεραν το σετ στα ίσα 10-10.

Ο Ηρακλής με μπλοκ του Φέργκιουσον πάνω στον Βόϊτσικ πήγε ξανά στο +2 (13-11). Με επίθεση του Τζιουμάκα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Με το σκορ στο 17-16 για τον Ηρακλή ο Σμαραγδής διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή με αποτέλεσμα να δεχθεί την κόκκινη κάρτα και να έρθει το σετ στα ίσα 17-17΄. Στην επόμενη φάση ο Χαντ με μπλοκ έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά με 18-17.

Στην εξέλιξη του σετ μετά από φάση διαρκείας ο Χαντ κέρδισε μπλοκ άουτ και η Κηφισιά προηγήθηκε 20-18. Στην επόμενη φάση ο Παπαγγελόπουλος κέρδισε τον Σμαραγδή πάνω στο φιλέ και διαμόρφωσε το 21-18. Ο Καναδός διαγώνιος της Κηφισιάς ξανά με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στην Κηφισιά 22-18 ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο.

Η Κηφισιά μετά από άουτ σερβίς του Αρμενάκη έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20. Στην επόμενη φάση ο Τζιουμάκας κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-20.

Το 3-0

Στο 3ο σετ του αγώνα οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα και με τους Σμαραγδή και Αρμενάκη να ηγούνται στην επίθεση προηγήθηκαν με 8-5. Η ομάδα των βορείων προαστίων με επίθεση του Χέπμπορν μείωσε 9-7, όμως τρεις συνεχόμενοι πόντοι των φιλοξενούμενων έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στον Ηρακλή 12-7.

Η Κηφισιά με αντεπίθεση διαρκείας έχοντας τον Χαντ στο σερβίς και τον Παπαγγελόπουλο στο μπλοκ πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» 13-12. Στην εξέλιξη του σετ με κόντρα επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά ισοφάρισε 14-14, ενώ με άσο του Νικήτα Εφραμίδη προσπέρασε 15-14. Ο Ηρακλής απάντησε με δύο συνεχόμενους πόντους και βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Κηφισιά να παίρνει ξανά το προβάδισμα 18-17 με επίθεση του Χαντ. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι φτάσαμε στο 21-20. Στην επόμενη φάση κόντρα επίθεση του Χαντ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην Κηφισιά 22-20. Το +2 για την Κηφισιά διατηρήθηκε μετά από επίθεση του Νικήτα Εφραιμίδη 23-21.

Με επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά έφτασε σε διπλό ματς μπολ 24-22. Ο Ηρακλής «έσβησε» το πρώτο με τον Προύσαλη, όμως στη συνέχεια ο Χέπμπορν με επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Διαιτητές: Θεμελής, Μυλωνάκης

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-18, 25-21

2ο σετ: 5-8, 14-16, 21-18, 25-20

3ο σετ: 5-8, 15-16, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-20, 25-23) σε 83΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2π. (1/1επ., 1 μπλοκ), Χαντ 21 (19/28, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντε Σόουζα Σοάρες 8 (8/17, 66%υπ., 48%υπ.), Παπαγγελόπουλος 6 (3/4, 3 μπλοκ), Βόιτσικ 8 (7/15, 1 μπλοκ, 71%υπ., 14%υπ.), Σονάρι 13 (7/8, 3 μπλοκ, 3 άσσοι) / Κάπελας (λ. - 71%υπ., 47%υπ.), Ρούσης, Πολυχρονιάδης (λ), Παπαδόπουλος, Μανίκας, Ν.Εφραιμίδης 5 (4/6επ., 1 άσσος).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσο), Τζιουμάκας 5 (4/15, 1 μπλοκ), Δ.Εφραιμίδης 14 (13/21, 1 άσσος, 26%υπ., 9%υπ.), Σμαραγδής 2 (2/4), Φέργκιουσον 2 (1/3, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 12 (11/21, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 64%υπ., 29%υπ.), Μούχλιας.

Ο Πολωνός ακραίος του ΑΟΠ Κηφισιάς Μίχαλ Βόϊτσικ δηλωσε: «Όλοι μας είμαστε χαρούμενοι για την επιτυχία μας. Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι απέναντι σε μία καλή ομάδα όπως ο Ηρακλής. Τα δύο σετ ήταν αμφίρροπα και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Θεωρώ ότι κλειδί για τη νίκη μας ήταν το μπλοκ. Κάναμε σημαντικά μπλοκ σε κρίσιμα σημεία του αγώνα».

Ο προπονητής του Ηρακλή Πετοσφαίριση Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην Κηφισιά. Πέρασε άξια στα ημιτελικά της Volley League. Για εμάς δεν τελειώνει εδώ η χρονιά. Έχουμε μπροστά μας την πρόκληση του κυπέλλου. Μακάρι να μπορέσουμε να παίξουμε σε έναν τελικό. Το πρωτάθλημα δεν ολοκληρώθηκε για εμάς με τον καλύτερο τρόπο αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να πούμε ότι αυτός ο Ηρακλής έκανε μια καλή πορεία και μία μεγάλη προσπάθεια παρά το προβλήματα που υπήρχαν μέσα στη χρονιά. Σήμερα η Κηφισιά μας πίεσε στο σερβίς και δεν μπορέσαμε να δημιουργήσουμε τις συνθήκες για κάτι καλύτερο».

Πρόγραμμα Play Off 1-8, Play Off 1-4

Play off 1-8 (πρόκριση στις 2 νίκες)

Τρίτη 27 Μαρτίου 2018

1ος Αγώνας

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 16.30 (ΕΡΤ2): Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0 (25-19, 25-20, 25-14) (νίκες: 1-0)

Μ.Τετάρτη 4 Απριλίου 2018

1ος Αγώνας

Γυμναστήριο Μίκρας 18.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - ΑΟΠ Κηφισιάς 0-3 (20-25, 24-26, 16-25) (νίκες: 0-1)

Γυμναστήριο Ερμούπολης 19.00: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας 3-2 (25-27, 25-19, 23-25, 25-20, 15-11) (νίκες: 1-0)

Μεγάλη Πέμπτη 5 Απριλίου 2018

1ος Αγώνας

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 16.30: ΠΑΟΚ - Εθνικός Πειραιώς 3-0 (25-19, 25-22, 25-14) (νίκες: 1-0)

Πέμπτη 12 Απριλίου 2018

2ος Αγώνας

19.00: Ηρακλής Χαλκίδας - Φοίνικας Σύρου  1-3 (18-25, 23-25, 26-24, 20-25) (νίκες: 0-2)

19.00: ΑΟΠ Κηφισιάς - Ηρακλής Πετ. 2015 3-0 (25-21, 25-20, 25-23) (νίκες: 2-0)

16.30 (ΕΡΤ2): Εθνικός Πειραιώς - ΠΑΟΚ 1-3 (25-23, 24-26, 22-25, 21-25) (νίκες: 0-2)