16-09-2018

Τέταρτος ο ΠΑΟΚ στο Νόβι Σαντ και ετοιμάζεται για το τουρνουά στη Θεσσαλονίκη

Ολοκληρώθηκε το Διεθνές Τουρνουά Memorijal Velikana 2018, που διεξήχθη στη μνήμη των Ζάρκο Πέτροβιτς και Ράντοβαν Ντάμπιτς, το τριήμερο 14-16 Σεπτεμβρίου, στο Nόβι Σαντ της Σερβίας.

Το σύνολο του Σέρτζιου Στάνκου, κατέλαβε την τέταρτη θέση στο τουρνουά και επιστρέφει στην Θεσσαλονίκη, όπου θα συνεχιστεί η προετοιμασία για την νέα σεζόν. Στην τρίτη και τελευταία αναμέτρηση, που ολοκληρώθηκε με αντίπαλο την ACH Volley από την Σλοβενία, ο προπονητής του Δικεφάλου έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Καπετανίδη και Μπούτο, ξεκουράζοντας παράλληλα τους παίκτες που αγωνίστηκαν στα προηγούμενα δυο ματς.

Το πρώτο σετ βρήκε τους Σλοβένους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (7-8, 15-16) όμως τον Δικέφαλο βρίσκει λύσεις και να καταφέρνει να κερδίσει το σετ με 31-29 κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ του παιχνιδιού, οι ασπρόμαυροι βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ (6-8, 13-16). Η ACH Volley διατήρησε τη διαφορά των 3 πόντων μέχρι το τέλους του σετ, το οποίο και κέρδισε με 22-25, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στο τρίτο σετ οι Κυπελλούχους Ελλάδος βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ (5-8), με τους τυπικά φιλοξενούμενους να αυξάνουν την διαφορά στους 8 πόντους (8-16). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την απώλεια του σετ, που κατέληξε στην αντίπαλη ομάδα με 18-25.

Στο τέταρτο σετ του αγώνα οι δυο ομάδες βάδισαν μαζί στο σκορ μέχρι το 21-21, όπου οι παίκτες της σλοβένικης ομάδας κατάφεραν να πάρουν το σετ με 22-25, κερδίζοντας το ματς και παράλληλα την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Τα σετ: 3-1 (29-31, 25-22, 25-18, 25-22)

ΜΠΛΕΝΤ (Αντρέι Ούρναουτ): Πουρί 6π., Μπρούλετς 2, Ντίρλιε 29 (25/46), Ποκέρσνικ 13, Βιντένικ 13, Μάνθα 15 / Ογκρόλιε (λ. - 58%υπ., 28% αρ.), Σάτλερ 2, Ούκρανετς 2.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέζ 17π. (12/19 επ.), Φιλίποβ 5 (2 άσσοι), Καπετανίδης 5, Γάτσης 6, Μπούτος 15 (14/32 επ.), Σαφράνοβιτς 13 / Κωνσταντινίδης (λ. - 56%, 36%αρ.,), Τακουριδης, Ν.Εφριαμίδης 2.

Την πρώτη θέση στο τουρνουά κατέκτησε η OK Vojvodina Seme που επικράτησε της Calcit Volley. Η αποστολή αναχωρεί σήμερα το απόγευμα για την Θεσσαλονίκη.

Διεθνές τουρνουά στη Θεσσαλονίκη

Ακολουθεί το διεθνές τουρνουά που διοργανώνεται από την ομάδα του ΠΑΟΚ, και θα λάβει χώρα στις 21-22-23 Σεπτεμβρίου 2018, στο PAOK Sports Arena, με την συμμετοχή της ρουμάνικης CSM Bουκουρεστίου, OK Βοϊβοντίνα Νόβι Σάντ από την Σερβία και της τουρκικής Χάλκμπανκ Αγκυρας.