21-09-2018

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ήττα 3-1 από τη Βοϊβοντίνα στο διεθνές τουρνουά Θεσσαλονίκης

Την ήττα με 3-1 σετ από την σερβική Βοϊβοντίνα γνώρισε ο ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα του στο διεθνές τουρνουά που διοργανώνει στο PAOK Sports Arena.

Oι κυπελλούχοι Ελλάδας έδειξαν βελτιωμένοι σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό των δύο ομάδων στο τουρνουά του Νόβι Σαντ και μάλιστα πήραν το 1ο σετ, ενώ στο 2ο σετ προηγήθηκαν 11-9.

Η Βοϊβοντίνα με τον Κοβάσεβιτς που είχε 9/10 ισοφάρισε και προσπέρασε 17-14 και από εκείνο το σημείο είχε τον έλεγχο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ, έχοντας στο αρχικό σχήμα τους Μαρκέζ, Φιλίποφ, Γκόρτσανιουκ, Γκόρτσανιουκ, Τζούριτς, Τακουρίδη, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, να έχει ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (10-8), βρίσκοντας λύσεις από τους Μάρκεζ και Τζούριτς. Η διαφορά αυξήθηκε στους 5 πόντους (15-10) και σε συνδυασμό με τα λάθη των αντιπάλων διαμορφώθηκε το 25-18, που χάρισε το πρώτο σετ στους ασπρόμαυρους.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος βρέθηκαν να προηγούνται με 11-9, με δυο άσσους του Σαφράνοβιτς και λύσεις από Τακουρίδη και Τζούριτς. Παρόλα αυτά, οι Σέρβοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να προηγηθούν με 14-17. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο έληξε με σκορ 21-25.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα προβάδισμα 4 πόντων (11-15), με τον Δικέφαλο να αντιδρά με Φιλίποφ, Τζούριτς και Γάτση, καταφέρνοντας να περάσει μπροστά με 20-19. Και πάλι όμως, η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης είχε ως αποτέλεσμα το 1-2, με το σετ να λήγει 22-25.

Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά και στο τέταρτο σετ έχοντας το προβάδισμα 4 πόντων. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και παρόλο που οι παίκτες του Δικεφάλου προσπάθησαν, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση, χάνοντας το σετ με 22-25 και γνωρίζοντας παράλληλα την ήττα στην έναρξη του τουρνουά με 1-3.

1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-18
2ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 22-25
4ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 22-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Βοϊβοντίνα προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-18, 21-25, 22-25, 22-25)

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Μάρκεζ 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (άσσος), Γκόρτσανιουκ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 14% άριστες), Τζούριτς 19 (16/36 επ., 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 14 (11/21 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. - 27% άριστες), Τακουρίδης 9 (6/11 επ., 3 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 60% υπ. - 60% άριστες), Εφραιμίδης (λ, 100% υπ. - 75% άριστες), Τερζής, Γάτσης 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Μπούτος.

ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ (Γκάβραντσιτς): Σίμιτς 11 (6/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τραβιέσο 17 (15/24 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 15% άριστες), Τοντόροβιτς 1 (μπλοκ), Κοβάτσεβιτς 15 (9/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μέχιτς 14 (14/32 επ., 50% υπ. - 34% άριστες) / Σκούντριτς (λ, 62% υπ. - 41% άριστες), Πέτις, Βιέτσκι 15 (13/27 επ., 2 μπλοκ).

Στον πρώτο αγώνα της πρεμιέρας η Χάλκμπανκ νίκησε την ρουμανική CSM Βουκουρεστίου με 3-2 σετ.

Το πρόγραμμα του τουρνουά

Παρασκευή 21/9
18.00: Χάλκμπανκ Άγκυρας – CSM Βουκουρεστίου 3-2 (19-25, 25-18, 25-21, 20-25, 15-13)
20.00: ΠΑΟΚ – OK Bοϊβοντίνα Σέμε 1-3 (25-18, 21-25, 22-25, 22-25)