03-10-2018

Η Κομοτηνή με Ρενάν, Νουράνγκουα, Δαλακούρα 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

(3 votes)
 Ο Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής σημείωσε ιστορική νίκη επί του Μ.Γ.Σ.Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ που είναι και η πρώτη του νίκη στην διοργάνωση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Παράλληλα η ομάδα της Κομοτηνής πήρε τους τρεις πρώτους βαθμούς που της δίνουν το δικαίωμα να ελπίζει σε πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης εφόσον καταφέρει να πάρει θετικό αποτέλεσμα και στον τελευταίο αγώνα που έχει να δώσει με τον Ηρακλή στη Μίκρα την προσεχή Κυριακή. Αντίθετα ο Εθνικός μετά από δύο ήττες έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης.

Ο αγώνας είχε διαδοχικές ανατροπές στο σκορ. Ο Εθνικός είχε προβάδισμα στα δύο πρώτα σετ αλλά η Κομοτηνή ήταν αυτή που έδειξε αποφασιστικότητα και αποτελεματικότητα στις κρίσιμες φάσεις που έφεραν την ανατροπή και προβάδισμα με 2-0 σετ. Μάλιστα και στο 3ο σετ που επικράτησε ο Εθνικός το προβάδισμα το είχε η Κομοτηνή. Στο 4ο σετ οι εβρίτες ξεκίνησαν καλά και έδειξαν πως έχουν δυνατότητες να ισοφαρίσουν όμως το συγκρότημα του Ηλία Κρεούζη έδειξε και αντοχή και πείσμα και με καλή τακτική στο σερβίς πήρε δίκαια τη νίκη που πανηγυρίστηκε από τους φίλους της ομάδας που έσπευσαν να την στηρίξουν στον πρώτο επίσημο εντός έδρας αγώνα της σεζόν.

Στο 1ο σετ με το σερβίς του Γκμίτροβιτς ο Εθνικός προηγήθηκε 6-1. Η Κομοτηνή ισορόπησε τον αγώνα στο -3 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το 21-18 για τον Εθνικό. Με τον Δαλακούρα, τον Νουράγκουα και τον Ρενάν να κάνουν σερί 3-0 η Κομοτηνή ισοφάρισε 22-22, ο Ριζόπουλος έκανε το 23-22 για τον Εθνικό. Ο Δαλακούρας ισοφάρισε, ο Μπερτασόνι έχασε το σερβίς (23-24) αλλά και πάλι με τον Δαλακούρα έγινε το 24-24 και με μπλοκ και επίθεση του Ρενάν τελείωσε το σετ 26-24 για την Κομοτηνή.

Η κατάκτηση του 1ου σετ έδωσε φτερά και καλή ψυχολογία στη Κομοτηνή αλλά ο Εθνικός μπήκε και πάλι με προβάδισμα 4-1. Το 7-10 έγινε 11-10 για την Κομοτηνή με το σερί στο σερβίς του Δαλακούρα, Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και εναλλαγές στο σκορ και στο 19-19 με το μπλοκ του Δαλακούρα και τον άσσο του Ρενάν η Κομοτηνή ξέφυγε 22-19 και έκλεισε το σετ με το χαμένο σερβίς του Γκμιτροβιτς για το 25-22 και το 2-0.

Ωραίος αγώνας έγινε στο 3ο σετ με την Κομοτηνή να έχει υπεροχή σε σερβίς αλλά και σε μπλοκ και να ξεφεύγει 13-9. Η Κομοτηνή ήταν μπροστά με διαφορά μέχρι το 17-14 αλλά εκεί μίλησε ο Δημήτρης Ριζόπουλος. Αφησε τον ρόλο του υποδοχέα και πήρε την ομάδα επάνω του επιθετικά. Με δύο επιθέσεις του, έναν άσσο και σερβίς φωτιά έκανε συνολικό σερί 6-0 και ο Εθνικός προσπέρασε 20-17 και τελικά πήρε το σετ 25-21.

Αμφίρροπο ήταν και το 4ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 14-14 αλλά με μπλοκ και κόντρα επίθεση από τον Νουράνγκουα η Κομοτηνή έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 18-14. Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς η ομάδα του Κρεούζη κράτησε την διαφορά στο σκορ μέχρι το τελείωμα και το 25-20.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Μαρκατσάς

Διακύμανση

1ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 26-24

2ο σετ: 6-8, 14-16, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-13, 19-21, 21-25

4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-16, 25-20

* Οι πόντοι του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 4 άσσοι, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 10 άσσοι, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20) σε 110΄.

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. - 46% άριστες), Μπερτασόνι, Ρενάν 21 (14/19 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 9 (7/20 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. - 36% άριστες), Νουράνγκουα 17 (16/30 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 57% υπ. - 21% άριστες), Μπανιώτης (λ), Καβαρατζής.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Γκμίτροβιτς 32 (26/44 επ., 6 άσσοι), Φρίσεν 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 34% άριστες), Τουρανιάνιν 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στίγγας, Ριζόπουλος 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 81% υπ. - 63% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 43% υπ. - 30% άριστες), Αντωνιάδης (λ), Τσιουτσιουλούδης 2 (2 μπλοκ), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1 άσσος ,1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης δήλωσε: «Είναι συγκινημένος που αγωνίστηκαμε στη μνήμη του Νίκου Σαμαρά. Αγωνιστικά, εχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης και είμαστε σε πρώιμο στάδιο. Ο Εθνικός έχει τεράστια ιστορία στο βόλεϊ και δεν σημαίνει τίποτα που κέρδισαμε. Δεν ξεγελιομαστε από το αποτέλεσμα αλλά κρατάμε τις καλές συνεργασίες και έχουμε πολλή δουλειά να κάνουμε ακόμα. Προσπαθούμε να είμαστε έτοιμοι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε».

Ο προπονητής του Μ.Γ.Σ.Εθνικός Σάκης Μουστακίδης είπε: «Εγινε δυνατός και ωραίος αγώνας που θα μας χρησιμεύσει στην προετοιμασία μας για το πρωτάθλημα. Έχουμε κάποιες μέρες για να προετοιμαστούμε ακόμα καλύτερα. Το πρωτάθλημα είναι Μαραθώνιος και θα κριθεί στο τέλος».

Ο ακραίος της Κομοτηνής Ανέστης Δαλακούρας είπε: «Κρατήσαμε την ψυχραιμία μας όταν ο Εθνικός μείωσε τη διαφορά στο σκορ. Το γεγονός πως πέφτουν δύο ομάδες σε 11 ομάδες κάνει πιο δύσκολη την αποστολή αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε».

Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2018

Το πρόγραμμα των αγώνων του Α΄ομίλου

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2018

PAOK Sports Arena 17.00: ΠΑΟΚ – ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής 3-0 (25-12, 25-19, 25-20)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018

ΠΑΟΚ – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-22, 25-20, 25-14)

Τρίτη 2 Οκτωβρίου 2018

ΠΑΟΚ – Hρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-15, 25-16, 25-23)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2018

ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20)

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018

Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτοι κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α΄και του Β΄ομίλου.

Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

Κατόπιν κληρώσεως προκέκυψε ο Α΄ημιτελικός να διεξαχθεί μεταξύ του καλύτερου δεύτερου (Α΄και Β΄ομίλου) και της πρώτης ομάδας του Γ΄ομίλου με έδρα στον καλύτερο δεύτερο.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ του πρώτου του Α΄ομίλου και του πρώτου του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου.

Ο τελικός θα είναι διπλός. Θα ακολουθηθεί η διαδικασία του Golden Set και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του νικητή του Α΄ημιτελικού.