06-10-2018

Ο Ολυμπιακός με 79% του Ζουπάνη νίκησε 3-1 τον Φοίνικα Σύρου και παίζει με ΠΑΟΚ

Ο Φοίνικας Σύρου αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό με το πολύ καλό σερβίς του και τον εντυπωσιακό Εβάντρο αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με 3-1 σετ και εξσφάλισαν την πρόκριση τους στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ με πλεονέκτημα έδρας.

Μετά το 1ο σετ ο Ολυμπιακός μεταμορφώθηκε και είχε κορυφαίο τον Ζουπάνι που άγγιξε το απόλυτο στην επίθεση (79% αποτελεσματικότητα) με 23/29 τελειωμένες. Βασικός πασαδόρος στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά ήταν ο Tερβαπόρτι ενώ η εντυπωσιακή απόδοση του Ζουπάνη δεν επέτρεψε στον Μουνιόθ να κάνει αλλαγή με τον Σμιθ.

Στον Φοίνικα δίδυμο κεντρικών ήταν οι Χήρας και Φίλιο με τον Βουλκίδη να ξεκινάει στο τελευταίο σετ στη θέση του δεύτερου. Επίσης μετά τα δύο πρώτα σετ ο Ντόκιτς παραχώρησε τη θέση του στον Μήλη.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του αλλά στο 12-12 με απολεσματικό σερβίς του Εβάντρο ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0 για το 15-12. Οι συριανοί κράτησαν την διαφορά του +3 κερδίζοντας τις αλλαγές ενώ ο Εβάντρο με κόντρα έκανε το 20-16. Η είσοδος του Χριστοφιδέλη στον Φράγκο και η αλλαγή διαγωνίου – πασαδόρου έφερε σερί 3-0 για τον Ολυμπιακό που μείωσε 20-19. Πάλι ο Εβάντρο έδωσε λύσεις στην επίθεση και ο Φοίνικας ξέφυγε 23-20. Ο Ζουπάνης μείωσε αλλά ο Ντόκιτς τελείωσε το σετ 25-21.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά με προβάδισμα 3-0, ενώ στο 8-4 πήγε στο σερβίς ο Ζουπάνης και με σερί 6-0 εκτίναξε τη διαφορά στο 14-4 οδηγώντας στη συνέχεια στο άνετο 25-17 και το 1-1 σετ.

Φοβερό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο 3ο σετ με νέο σερί 9-0 από το σερβίς του Ράουβερντινκ που έκανε το σκορ 9-1 μετατρέποντας και αυτό το σετ σε παράσταση για έναν ρόλο και τον Ζουπάνη να μην σταματιέται από κανέναν.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 4ο σετ με τον Ζουπάνη να δίνει προβάδισμα 4-1, ενώ το 8-6 έγινε 10-6 με δύο κόντρα επιθέσεις πάλι του Ζουπάνη. Ο Φράγκος ανέβασε τη διαφορά στο 16-9 η οποία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος οπότε και ο αγώνας έκλεισε με την λάθος επίθεση του Φωτειάδη.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Βουδούρης.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-12, 25-17

3ο σετ: 8-1, 16-5, 21-10, 25-13

4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-15, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Του Φοίνικα Σύρου οι πόντι προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-17, 25-13, 25-18) σε 89'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 26 (23/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (6/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 23% άριστες), Τερβαπόρτι 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ραούβερντινκ 12 (5/14 επ., 7 άσσοι, 56% υπ. - 56% άριστες) / Δαρίδης (λ, 47% υπ. - 26% άριστες), Στεφάνου (λ), Χριστοφιδέλης, Τσέλιος 1 (μπλοκ), Στιβαχτής, Σμιτ 3 (3/4 επ.), Κουμεντάκης (71% υπ. - 29% άριστες).

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζαλμάς): Χήρας 1 (1/5 επ.), Φίλχο 3 (3/6 επ.), Εβάντρο 17 (15/28 επ., 2 άσσοι, 39% υπ. - 19% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 12 (10/14 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. - 13% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Βελούδης (λ). Φωτιάδης 1 (1/4 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 2 (2/6 επ.), Μήλης 8 (8/18 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Το πρώτο σετ ήταν λίγο περίεργο για όλους μας. Η ομάδα της Σύρου έπαιξε καλά και μας πίεσε στο σερβίς. Στο 2ο σετ βρήκαμε καλύτερο ρυθμό στην επίθεση βελτιωθήκαμε στο μπλοκ και την άμυνα και φτάσαμε στη νίκη. Είναι φυσιολογική αυτή η εικόνα της ομάδας σε τέτοια παιχνίδια αυτή την περίοδο. Το σημαντικό είναι να βρίσκουμε ρυθμό μέσα από τα παιχνίδια και να παίρνουμε τις νίκες που θέλουμε».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Νίκος Ζαλμάς είπε: «Δεν είμαστε έτοιμοι για να έχουμε διάρκεια σε ένα παιχνίδι με τέτοιο αντίπαλο όπως ο Ολυμπιακός. Εχουμε εξέλιξη και πρόοδο και αυτό κρατάει περιμένω περισσότερα πράγματα από τους νέους παίκτες μου. Χωρίς φόβο και ανασφάλεια είμαι σίγουρος πως τα καταφέρουν. Εχω εμπιστοσύνη στις επιλογές που κάναμε και ο χρόνος δουλεύει για μας».

Το πρόγραμμα των αγώνων του Β΄ομίλου (Μελίνα Μερκούρη - Ρέντη)

Παρασκευή 05 Οκτωβρίου 2018

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 1-3 (17-25, 28-26, 20-25, 17-25)

Σ.Φ.Π.Ολυμπιακός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-18, 25-21, 25-20)

Σάββατο 06 Οκτωβρίου 2018

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-1 (21-25, 25-17, 25-13, 25-18)

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 18.00: Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Διαιτητές: Φραγκάκης, Νικολόπουλος. Γραμματεία: Παπασηφάκη. Παρατητητής: Βασιλειάδης.

Κυριακή 07 Οκτωβρίου 2018

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 14.00: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Διαιτητές: Βουδούρης, Σταρίδας. Γραμματεία: Καλιγέρη. Παρατητητής: Πέρρος.

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κουτσούλας. Γραμματεία: Θεοδωρίδου. Παρατητητής: Βαρθαλίτης.

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018

Α΄ΦΑΣΗ: Οι 11 ομάδες είναι χωρισμένες σε τρεις ομίλους, δύο των τεσσάρων ομάδων και ένας των τριών ομάδων. Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α΄και του Β΄ομίλου.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ: Κατόπιν κληρώσεως προκέκυψε ο Α΄ημιτελικός να διεξαχθεί μεταξύ του καλύτερου δεύτερου (Α΄ή Β΄ομίλου) και της πρώτης ομάδας του Γ΄ομίλου με έδρα στον καλύτερο δεύτερο.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ του πρώτου του Α΄ομίλου και του πρώτου του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου.  Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

ΤΕΛΙΚΟΙ: Θα αγωνιστούν οι νικητές των ημιτελικών. Ο τελικός θα είναι διπλός. Θα ακολουθηθεί η διαδικασία του Golden Set και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του νικητή του Α΄ημιτελικού.