07-10-2018

Ο Φοίνικας Σύρου 3-1 την Κηφισιά και παίζει με ΑΕΚ στα ημιτελικά

Ο Φοίνικας Σύρου παρότι έχασε το 1ο σετ από τον ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε με 3-1 σετ και με δύο νίκες και μία ήττα αλλά και 6 βαθμούς στο ενεργητικό του (7-5 σετ) ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον Β΄όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά ως καλύτερη δεύτερη των δύο πρώτων ομίλων. Στο νοκ άουτ ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στη Σύρο.

Η ομάδα της Σύρου εξασφάλισε την πρόκριση οριστικά μετά τις απώλειες που είχαν Ηρακλής και Κομοτηνή στο μεταξύ τους παιχνίδι. Θα προκρίνονταν ο Ηρακλής εάν νικούσε 3-0 την Κομοτηνή ή η Κομοτηνή εάν νικούσε 3-0 ή 3-1 τον Ηρακλή.

Ο Φοίνικας έχοντας για άλλη μία φορά κορυφαίο τον Βραζιλιάνο ακραίο Εβάντρο Ντίας Σόουζα που σημείωσε 14/21 πόντους, τον Ντόκιτς με 20/29 επιθέσεις αλλά και το νεαρό Βουλκίδη που επιθετικά έπαιζε χωρίς αντίπαλο πήρε άνετα τη νίκη. Πολύ καλός και ο Παπαδόπουλος, ειδικά στο 3ο σετ που έκανε σερί 7-0 με το σερβίς του.

Η Κηφισιά άντεξε για ένα σετ αλλά μετά φάνηκαν οι αδυναμίες της στο μπλοκ, στην ανάπτυξη και το σερβίς δεν ήταν απειλητικό. Από το 3ο σετ βασικός διαγώνιος αγωνίστηκε ο Μπέλος στη θέση του Χαντ.

Η Κηφισιά μπήκε γερά με σερβίς του Μελλέ και πήρε προβάδισμ 3-1, αλλά ο Φοίνικας απάντησε με τον Ντόκιτς και τον Παπαδόπουλο και προσπέρασε 12-10. Το σερβίς του Εβάντρο έκανε σερί 4-0 και ο Φοίνικας ξέφυγε 15-11. Η Κηφισιά αντεπιτέθηκε πάλι με το σερβίς του Μελλέ ο οποίος χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα και ο Μπέλο που αγωνίστηκε διαγώνιος για την Κηφισιά πήρε δύο πόντους. Με άσσο του Μελλέ έγινε συνολικό σερί 4-0 και η Κηφισιά προσπέρασε 21-19. Ο Φοίνικας δεν είχε απάντηση, ο Ντόκιτς έκανε λάθος και το σετ έκλεισε 25-22.

Από το 2ο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Με προβάδισμα 6-1 ξεκίνησε ο Φοίνικας, ενώ με τον Βουλκίδη και τον Εβάντρο και τον άσσο του Ντόκιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-11 και το σετ έκλεισε με νέο άσσο από τον Λέσκοφ.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά ισοφάρισε 10-10 με τον Μπέλο αλλά από εκεί και πέρα ο Φοίνικας έκανε και πάλι τη διαφορά σε σερβίς και επίθεση και άνοιξε τη διαφορά. Το σερβίς του Εβάντρο έκανε νέο σερί 5-0 και με Ντόκιτς, Παπαδόπουλο έγινε το 15-10. Η διαφορά συντηρήθηκε και το σετ έκλεισε με μπλοκ του Παπαδόπουλου 25-17.

Στο 4ο σετ ήταν η σειρά του Ντόκιτς να βρει ρυθμό στο σερβίς. Η υποδοχή της Κηφισιάς κατέρρευσε και η διαφορά άνοιξε 15-7 με το λάθος του Ρουμελιωτάκη. Η Κηφισιά μείωσε 16-14 αλλά δεν είχε συνέχεια αφού με σερί 7-0 από σερβίς του Παπαδόπουλου ο Φοίνικας έκανε το σκορ 24-15 και έκλεισε τον αγώνα με επίθεση του Βουλκίδη 25-16.

Διαιτητές: Βουδούρης, Σταρίδας.

1ο σετ: 6-8, 16-13, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-16

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-17

4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-16

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 10 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-16, 25-17, 25-16) σε 95'

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζαλμάς): Φίλιο 11 (4/8 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Εβάντρο 15 (14/21 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Λέσκοφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (8/9 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 25 (20/29 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 17 (12/20 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 35% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 35% υπ. - 15% άριστες).

AOΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2/4 επ.), Ρουμελιωτάκης 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 32% άριστες), Ρεκ 3 (3/8 επ.), Χαντ 5 (5/14 επ.), Παπαδόπουλος 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. - 17% άριστες), Μελλές 6 (3/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 83% υπ. - 50% άριστες), Γκούζντα (λ), Μπέλος 18 (15/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οικονομόπουλος.

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Νίκος Ζαλμάς είπε: «Στο τέλος της ημέρας μας μένουν δύο νίκες, τρεις καλές εμφανίσεις και μία ελπίδα για πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ παρότι δεν ήταν ποτέ αυτός ο στόχος μας. Κρατάω οτι παίξαμε καλά και αντιδράσαμε σωστά μετά την απώλεια του 1ου σετ. Ολοι οι παίκτες βελτιώνονται και μαζί όλη η ομάδα ανεβαίνει. Αν προκριθούμε θα είναι ένα δώρο για την προσπάθεια της ομάδας».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Για ένα σετ πήγαμε καλά. Ξεκούρασα τον Χαντ αλλά χάσαμε όλο το ρυθμο μας. Δε μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος από τη συνολική εμφάνιση. Βγάλαμε όμως σοβαρά συμπεράσματα από αυτό το τουρνουά».

Το πρόγραμμα των αγώνων του Β΄ομίλου (Μελίνα Μερκούρη - Ρέντη)

Παρασκευή 05 Οκτωβρίου 2018

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 1-3 (17-25, 28-26, 20-25, 17-25)

Σ.Φ.Π.Ολυμπιακός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-18, 25-21, 25-20)

Σάββατο 06 Οκτωβρίου 2018

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-1 (21-25, 25-17, 25-13, 25-18)

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-3 (25-23, 25-22, 23-25, 20-25, 13-15)

Κυριακή 07 Οκτωβρίου 2018

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-1 (22-25, 25-16, 25-17, 25-16)

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κουτσούλας. Γραμματεία: Θεοδωρίδου. Παρατητητής: Βαρθαλίτης.

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018

Α΄ΦΑΣΗ: Οι 11 ομάδες είναι χωρισμένες σε τρεις ομίλους, δύο των τεσσάρων ομάδων και ένας των τριών ομάδων. Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α΄και του Β΄ομίλου.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ: Κατόπιν κληρώσεως προκέκυψε ο Α΄ημιτελικός να διεξαχθεί μεταξύ του καλύτερου δεύτερου (Α΄ή Β΄ομίλου) και της πρώτης ομάδας του Γ΄ομίλου με έδρα στον καλύτερο δεύτερο.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ του πρώτου του Α΄ομίλου και του πρώτου του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου.  Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

ΤΕΛΙΚΟΙ: Θα αγωνιστούν οι νικητές των ημιτελικών. Ο τελικός θα είναι διπλός. Θα ακολουθηθεί η διαδικασία του Golden Set και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του νικητή του Α΄ημιτελικού.