20-10-2018

Ο ΠΑΟΚ επιστράτευσε τον Τζούριτς και νίκησε 3-2 τη μαχητική Κομοτηνή

Η Κομοτηνή έκανε τη μίνι έκπληξη στην πρεμιέρα του 51ου πρωταθλήματος με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος κράτησε τη νίκη με 3-2 σετ αλλά η ομάδα της Θράκης που επανεμφανίστηκε στην επαγγελματική κατηγορία μετά από 19 χρόνια κέρδισε τις εντυπώσεις και δημιούργησε μεγάλες προσδοκίες για να πετύχει το μεγάλο στόχο που είναι η παραμονή.

Στο κατάμεστο γυμναστήριο της Κομοτηνής - όπου μάλιστα είχαν δημιουργήσει θερμή ατμόσφαιρα και οι οπαδοί του ΠΑΟΚ - ο δικέφαλος ξεκίνησε με διαγώνιο τον Μαρκέζ και κεντρικούς τους Οκολιτς, Τακουρίδη αλλά χρειάστηκε να επιστρατεύσει τον Τζούριτς βασικό από το σετ για να κρατήσει τουλάχιστον τη νίκη και να αποφύγει τις απώλειες. Η Κομοτηνή είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανέστη Δαλακούρα αλλά και τον Μπερτασόνι και είχε τη συμπαράσταση των οπαδών της που γέμισαν το γυμναστήριο του 3ου Λυκείου της πόλης. Στο 3ο, 4ο και 5ο σετ μπήκε στον αγώνα και ο Χιμένες ο οποίος ήρθε σε σχετικά καλή κατάσταση από την Κούβα.

Στο 10-9 όλοι «πάγωσαν» βλέποντας το άσχημο πέσιμο στο τερέν του Ντίμα Φιλίποφ. Του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, αποσύρθηκε για λίγο στον πάγκο αλλά ευτυχώς δεν είχε κάτι σοβαρό και επέστρεψε στη θέση του Τερζή.

Στο 1ο σετ μετά το 6-6 ο Μαρκέζ και ο Όκολιτς έδωσαν μικρό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 10-7, ενώ στο 14-12 έγινε σερί 4-0 που έδωσε καλό προβάδισμα στον δικέφαλο με 18-12. Ο Σαφράνοβιτς έκανε το 23-20 αλλά με δύο λάθη του Ισραηλινού και ένα μπλοκ του Δαλακούρα έγινε το 23-23. Ο Σαφράνοβιτς πήρε τη… ρεβάνς του για το 24-23 και με το μπλοκ του Γκόρτσανιουκ στο Α.Δαλακούρα έκανε το 25-23.

Με το σερβίς του Γκόρτσανιουκ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-3, ενώ ανάλογη ήταν και η συνέχεια με τον Μαρκέζ να παίζει χωρίς αντίπαλο έφερε το σκορ στο 18-12. Με τους Μπερτασόνι, Δαλακούρα και δύο λάθη από τους φιλοξενούμενους η Κομοτηνή έκανε σερί 4-0 και μείωσε σε 18-16 μπαίνοντας στον αγώνα. Ο Γκόρτσανιουκ έκανε το 23-21 αλλά ο Νουράνγκουα και Χριστόφας ισοφάρισαν με τον δεύτερο να κάνει και μπλοκ για το 24-23. Το σετ τελείωσε με δύο πόντους από τον Ανέστη Δαλακούρα που έκανε το 26-24 για το 1-1.

Ο Στάνκου επιστράτευσε τον Τζούριτς από το 3ο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε από την αρχή μικρό προβάδισμα 5-2 το οποίο διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ. Η ομάδα του Κρεούζη μείωσε τρεις φορές στον πόντο (13-14, 18-19 και 21-22). Ο Σαφράνοβιτς έδωσε πολύτιμο πόντο στον ΠΑΟΚ για το 23-21 και ο Τζούριτς με μπλοκ στον Α.Δαλακούρα έκανε το 24-21. Το σετ για τον ΠΑΟΚ έκλεισε ο Σαφράνοβιτς με 25-21.

Παρά το δεύτερο προβάδισμα του ΠΑΟΚ η Κομοτηνή δεν το έβαλε κάτω και με τον Ανέστη Δαλακούρα σε μεγάλα κέφια έκανε σερί 4-0 που του έδωσε και προβάδισμα 16-12. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο με την Κομοτηνή να δίνει τα ρέστα της για να πάρει τουλάχιστον έναν πολύτιμο πόντο και τελικά τα κατάφερε. Οι Μαρκέζ, Σαφράνοβιτς με δύο πόντους ισοφάρισαν 21-21 αλλά ο Μπερτασόνι και ο Δαλακούρας έκαναν το 23-21. Ο Χιμένες μείωσε σε 23-22, αλλά ο Δαλακούρας και ο Νουράνγκουα κράτησαν το προβάδισμα για το 25-23 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ με το σερβίς του Τζούριτς και τις επιθέσεις του Γκόρτσανιουκ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 6-2 και κράτησε τη νίκη κλείοντας τον αγώνα με δύο πόντους του Όκολιτς.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Ιωαννίδης.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 23-25

2ο σετ: 4-8, 10-16, 18-21, 26-24

3ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 21-25

4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-23

5ο σετ: 2-5, 3-8, 7-12, 9-15

*Οι πόντοι της Κομοτηνής προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 45 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 26-24, 21-25, 25-23, 09-15)

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ. - 31% άριστες), Μπερτασόνι 5 (3/4 επ., 2 άσσοι), Ρενάν 11 (4/9 επ., 7 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 20 (17/37 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. - 26% άριστες), Νουράνγκουα 19 (17/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστόφας 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Μπανιώτης (λ), Χριστάκος, Καβαρατζής.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Μάρκεζ 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 13 (8/26 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 76% υπ. - 43% άριστες), Τακουρίδης 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 13 (13/29 επ., 74% υπ. - 26% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 72% υπ. - 33% άριστες), Τερζής 1 (1/1 επ.), Γάτσης 1 (άσσος), Χιμένες 3 (3/3 επ.), Τζούριτς 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ).

Ο προπονητής της Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης (φωτό) δήλωσε: «Έχουμε κάποια στάνταρ σαν ομάδα και δεν θα δείτε να είμαστε ποτέ πολύ κάτω ούτε πολύ πάνω από αυτά. Σήμερα πήραμε έναν πολύτιμο βαθμό απέναντι σε μια ομάδα με τεράστιο βάθος πάγκου. Οι ομάδες του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού είναι στολίδι για το ελληνικό πρωτάθλημα και εύχομαι καλές ευρωπαϊκές πορείες. Ευχαριστούμε τον κόσμο της Κομοτηνής για την απίστευτη ατμόσφαιρα που δημιούργησε».

Ο διεθνής ακραίος της Κομοτηνής Ανέστης Δαλακούρας δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την νίκη. Δείξαμε χαρακτήρα και πως δουλεύουμε καλά. Ξέραμε ότι έχουμε δύσκολο πρόγραμμα αλλά πήραμε έναν βαθμό που ίσως δεν περίμεναν πολλοί. Εμείς που ζούμε την ομάδα από μέσα το πιστεύαμε».

O ακραίος του ΠΑΟΚ Ζένια Γκόρτσανιουκ που έπαιξε κόντρα στην Κομοτηνή όπου στο παρελθόν αγωνίστηκαν ο μπαμπάς του και ο θείος του δήλωσε: «Αντιμετωπίσαμε μια πολύ καλή ομάδα . Γνωρίζαμε πως θα ήταν πιο δύσκολο από ότι στο λιγκ καπ . Κρατάμε την νίκη και συνεχίζουμε. Ένιωσα όμορφα που επέστρεψα στην πόλη όπου πέρασα καποια ωραία παιδικά χρόνια και ο πατέρας μου έμεινε εδώ για 5 χρόνια. Συγχαρητήρια στην Κομοτηνή για την ατμόσφαιρα».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιο Στάνκου (φωτό) είπε: «Η Κομοτηνή έχει καλό προπονητή , καλό σύνολο και ξέραμε ότι θα είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια διαφορετική ομάδα από το ματς στο λιγκ καπ. Κρατάμε την νίκη και κοιτάμε το ματς για το Τσάμπιονς λιγκ».