27-10-2018

Ο Ολυμπιακός με σούπερ Ράουβερντινκ 3-1 τη μαχητική Κομοτηνή

O Oλυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνή σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League και σημείωσε την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες. Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την 32η σερί νίκη τους στην κατηγορία και ισοφάρισαν το ιστορικό ρεκόρ που κατείχε ο Ηρακλής. Ο Ολυμπιακός έχει 30 νίκες από το πρωτάθλημα της σεζόν 2017-18 και εφέτος έχει σημειώσει δύο νίκες.

Παρά την ήττα πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η Κομοτηνή η οποία πάλεψε το 2ο σετ και πήρε το 3ο σετ πιέζοντας μετά τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού και του αγώνα ήταν ο Ολλανδός ακραίος Γερούν Ράουβερντινκ ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, είχε 13/17 τελειωμένες επιθέσεις και 52% υποδοχή με 38% άριστες. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μάρκους Μπέμε που κυριάρχησε στο μπλοκ, ενώ πρώτος σκόρερ με 22 πόντους ήταν ο Καναδός ακραίος Γκάβιν Σμιτ.

Από την Κομοτηνή ο Νουράνγκουα και ο Ανέστης Δαλακούρας σήκωσαν όλο το βάρος της ομάδας επιθετικά αλλά δε μπόρεσαν να αντέξουν στην υπεροπλία του αντιπάλου.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 9-5 με τον ορεξάτο Ράουβερντινκ, Οι ερυθρόλευκοι με πρώτο χρόνο και μπλοκ του Ανδρεάδη ξέφυγαν 16-10 ενώ με σερί 5-0 έκαναν το 17-12 σε 22-12 κρίνοντας το σετ το οποίο τελείωσε 25-15 με επίθεση του Σμιτ.

Από το 2ο σετ η Κομοτηνή ισορόπησε την υποδοχή της και κρατήθηκε μαζί με τον Ολυμπιακό στο 9-9. Ο Ράουβερντινκ και ο Σμιτ έκαναν σερί 3-0 για το 12-9. Από εκεί και πέρα μέχρι το τέλος η Κομοτηνή πίεζε τον Ολυμπιακό ο οποίος όμως κρατούσε πάντα το προβάδισμα, κέρδισε πιο εύκολα τους πόντους και με τον Μπέμε έκανε το 25-22.

Ο Ολυμπιακος μπήκε καλά και στο 3ο σετ με προβάδισμα 7-3 και 12-5 χάρις τον πολύ καλό Ράουβερντινκ. Η Κομοτηνή με σερί 3-0 από Δαλακούρα, Νουράνγκουα μείωσε 15-13 και ισοφάρισε 19-19 με δύο πόντους από τον Νουράνγκουα. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και ο Χριστόφας έβαλε για πρώτη φορά την Κομοτηνή μπροστά 23-22. Ο Δαλακούρας με κόντρα επίθεση έκανε το 24-22, ο Κουμεντάκης μείωσε σε 24-23 αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε 25-23 για την ομάδα της Θράκης. Πλήγμα για την Κομοτηνή ο τραυματισμός στην πλάτη του κεντρικού της Νίκου Χριστόφα.

Μπροστά στο ενδεχόμενο να μπει σε μεγάλες περιπέτειες ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο 4ο σετ και με βασικό τον Κουμεντάκη στη θέση του Φράγκου. Αλλά και η Κομοτηνή ξεκίνησε με κεντρικό τον Μπουφίδη στη θέση του Χριστόφα που του τράβηξε τον ώμο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-1 αλλά  η Κομοτηνή το πάλεψε και μείωσε 10-9 με τον Νουράνγκουα όμως εκεί μπήκε τέλος στην αντίσταση της. Ο Ράουβερντινκ έκανε το 11-9 και με συνολικό σερί 4-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 14-9. Στο 15-11 η ομάδα της Ροδόπης πέταξε λευκή πετσέτα από την πίεση του Ολυμπιακού που έκανε σερί 7-0 και με νταμπλ σκορ 22-11 καθάρισε το τρίποντο. Με άσσο του Σμιτ και επίθεση του Κουμεντάκη τελείωσε το σετ 25-13.

Διαιτητές: Ονόπας, Φραγκάκης.

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-15

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-13, 20-21, 23-25

4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-11, 25-13

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Κομοτηνής προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-22, 23-25, 25-13) σε 91'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μουνιόθ): Μπέμε 11 (5/12 επ., 6 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 4 (4/11 επ., 38% υπ. - 31% άριστες), Σμιτ 21 (19/38 επ., 2 άσσοι), Τερβαπόρτι 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 14 (13/17 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 38% άριστες) / Στεφάνου (λ, 55% υπ. - 41% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Κουμεντάκης 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. - 60% άριστες).

Μ.Γ.Σ.Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. - 41% άριστες), Μπερτασόνι, Ρενάν 7 (7/10 επ.), Δαλακούρας Αν. 12 (11/22 επ., 35% υπ. - 16% άριστες), Νουράνγκουα 19 (16/44 επ., 3 άσσοι), Χριστόφας 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 31% υπ. - 23% άριστες), Μπανιώτης (λ), Καβαρατζής 1 (1/3 επ., 50% υπ. - 33% άριστες), Δαλδαβερένης, Παπαδάκος.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr: «Είναι σημαντικό που φτάσαμε τις 32 συνεχόμενες νίκες. Είναι πολύ μεγάλος αριθμός αγώνων και είναι πολύ σημαντικό για το σύλλογο. Αυτό όμως είναι στατιστικό στοιχείο και εμείς συγκεντρωνόμαστε στη απόδοση μας, ώστε να βρίσκουμε όλο και περισσότερο το ρυθμό μας και να βελτιωνόμαστε συνεχώς. Σήμερα για τρισίμιση σετ ήμασταν πολύ καλοί και ελέγχαμε το ρυθμό. Όταν στο τρίτο σετ χάσαμε τη συγκέντρωση μας δώσαμε την ευκαιρία στην Κομοτηνή να μειώσει αλλά στη συνέχεια επανήλθαμε και φτάσαμε στη νίκη. Τεχνικά, τακτικά αλλά και από άποψη ρυθμού ελέγξαμε το παιχνίδι και φτάσαμε σε μια ακόμα νίκη».

O προπονητής του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης δήλωσε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Παρόλο που είχαμε πολύ πρωινό ξύπνημα για το ταξίδι βγάλαμε ενέργεια. Πήραμε ότι μπορούσαμε και ότι μας άξιζε. Ισως εάν δεν τραυματίζονταν ο Χριστόφας να διατηρούσαμε το ρυθμό μας και να κάναμε κάτι καλύτερο στο 4ο σετ. Ο Ολυμπιακός έχει άλλα στάνταρ και είναι άλλου επιπέδου ομάδα. Μάλιστα όταν έπιανε ρυθμό έκανε τη διαφορά στο γήπεδο. Κι εμείς δεν πήγαμε άσχημα. Πιάσαμε τα όρια μας και αυτό με ευχαριστεί. Ερχεται ο αγώνας με την ΑΕΚ και θα προσπαθήσουμε για την πρώτη μας νίκη».