27-10-2018

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ηρακλή 3-0, αλλά «έχασε» τον Σαφράνοβιτς

Κάνοντας από τις καλύτερες εμφανίσεις και μάλιστα με διάρκεια στην πολύ καλή απόδοση το ΠΑΟΚ νίκησε τον Ηρακλή με 3-0 σετ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, αλλά τα χαμόγελα «πάγωσαν» από τον τραυματισμό (διάστρεμμα στο πόδι) του Ισραηλινού Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς στο 11-9 του 2ου σετ. Τη θέση του πήρε ο Χιμένεθ που πήγε πολύ καλά.

Ο δικέφαλος με υπεροχή σε όλους τους τομείς, με τον Ντίμα Φιλίποβ να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα και τους Οκολιτς, Γκόρτσανιουκ σε καλή μέρα επικράτησε σε 73 λεπτα και σημείωσε την δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.

Εντυπωσιακός στα ποοστά του ήταν ο Όκολιτς με 9/11 τελειωμένες επιθέσεις και 2 μπλοκ, ο Γκόρτσανιουκ σήκωσε επιθετικά την ομάδα και πίεσε με το σερβίς του, ενώ ο Χιμένες μπήκε αλλαγη στα δύο πρώτα σετ και στο τρίτο ξεκίνησε βασικός ανεβάζοντας συνεχώε στροφές για τη δύσκολη συνέχεια. Είναι χαρακτηριστικό πως ο ΠΑΟΚ έφτασε στην άνετη νίκη χωρίς να χρειαστεί να επιβαρυνθεί επιθετικά ο Δημήτρης Τζούριτς ο οποίος είχε 7/23 και 8 πόντους.

Ο Ηρακλής έκανε πολλά λάθη, δεν είχε ποιοτική υποδοχή που θα του επέτρεπε να βγει γρήγορα στο φιλέ και πιέστηκε πολύ από το σερβίς και το μπλοκ του ΠΑΟΚ. Από την άλλη και το σερβίς του αλλά και η επίθεση του δεν είχαν τη δύναμη που θα του επέτρεπε να απειλήσει. Είναι χαρακτηριστικό πως ο «γηραιός» δε μπόρεσε να κάνει κάποιο αξιόλογο σερί ή να πάρει έστω κάποιο προβάδισμα για να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Στο 1ο σετ με σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 11-5 από τα μπλοκ του Όκολιτς. Στα μέσα του σετ ο Ηρακλής μείωσε 21-19 αλλά ο Σαφράνοβιτς και ο Τζούριτς με κόντρα επίθεση συντήρησαν το +4 (21-17) και το σετ έκλεισε 25-20 με το χαμένο σερβίς του Αρμενάκη που λίγο νωρίτερα είχε πάρει πόντο.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Οκολιτς να δίνει προβάδισμα 8-4, ενώ στο 11-9 τραυματίστηκε ο Σαφράνοβιτς. Μπήκε ο Χιμένεθ και μαζί με τον Γκόρτσανιουκ έκαναν σερί 3-0 για το 14-9. Η διαφορά αυξήθηκε 21-13 με δύο ωραίες ενέργειες από Χιμένες και πόντο του Φιλίποφ και το σετ έκλεισε με λάθος του Ηρακλή 25-17.
Στο 3ο σετ με τον άσσο του Φέργκιουσον ο Ηρακλής προηγήθηκε 6-5, αλλά ο ΠΑΟΚ με το φλοτ σερβίς του Γκόρτσανιουκ έκανε σερί 4-0 για το 9-6. Ο Ηρακλής μείωσε με τον Αρμενάκη 17-15 και 19-16 και από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ με Όκολιτς και Χιμένεθ έδωσε τη χαριστική βολή για το 22-16 και ο αγώνας έκλεισε με το λάθος του Σωτηρίου κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Αβραμίδης

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-20

2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-19

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 36 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-17, 25-19) σε 73΄.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Όκολιτς 11π. (9/11 επ., 2 μπλοκ), Μαρκέζ 6 (6/10), Φιλίποβ 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 10 (8/13, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ., 22%αρ.),, Τζούριτς 8 (7/23, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (5/9, 1 μπλοκ, 73% υπ., 55%αρ.), / Κωνσταντινίδης (λ. – 56% υπ., 44%αρ.), Τακουρίδης 1 (1/1), Γάτσης, Χιμένες 8 (7/12, 1 άσσος, 45% υπ., 18%αρ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Ντίνας 5 (4/7επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 8 (5/8, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 13 (12/28, 1 μπλοκ), Ρίου Κλίντι 10 (8/19, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 51% υπ., 43%αρ.), Σωτηρίου 5 (5/12, 35% υπ., 20%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 50%υπ., 25%αρ.), Μούχλιας 1 (1/2), Τζιουμάκας, Μπουράκης (λ).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου είπε: «Είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Ξέραμε ότι παίζουμε με ένα δυνατό αντίπαλο και μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα και είμαι πολύ χαρούμενος με τον τρόπο που λειτούργησε η ομάδα. Το μυαλό μου είναι στον τραυματισμό του Αλεξάντερ. Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και θα μπορεί να μας βοηθήσει στο δύσκολο παιχνίδι στην Τουρκία».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Δεν είμαι ευχαριστημένος και από την εμφάνιση και από το αποτέλεσμα. Κάναμε πολλά λάθη που μας στοίχησαν και είχαμε πολύ άσχημα ξεκινήματα στο σετ. Όταν θες να διεκδικήσεις κάτι παραπάνω δεν επιτρέπεται να κάνεις τόσα λάθη. Προσπαθήσαμε να σημαδέψουμε στην υποδοχή τον Χιμένεθ, όμως δεν τα καταφέραμε. Αφήνουμε πίσω αυτό το ματς και βλέπουμε την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό την επόμενη αγωνιστική».