10-11-2018

Λάππας και Τζιουμάκας κράτησαν όρθια την ΑΕΚ, 3-2 νίκησε τον Ηρακλή

Η είσοδος του Ηλία Λάππα από το 4ο σετ και η «έκρηξη» του Γιώργου Τζιουμάκα κόντρα στην παλιά του ομάδα έκριναν το μεγάλο ντέρμπι στο Μετς. Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές στα σετ κατάφερε να νικήσει 3-2 σετ τον Ηρακλή και να σημειώσει την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και μάλιστα με το ίδιο σκορ.

Ο Ηρακλής είχε τη μεγάλη ατυχία να αγωνιστεί χωρίς τον Λάμπη Μπαμπαλιούτα που έχει θλάση α΄ βαθμού. Η υποδοχή του δεν είχε ποιότητα, ο Κώστας Προύσαλης έκανε πολλά μέτρα για να βγάζει πάσες και παρότι στις κόντρα επιθέσεις ήταν πιο αποτελεσματικός από την ΑΕΚ δεν κατάφερε να είναι και αποτελεσματικός στα τελειώματα των κρίσιμων σετ.

Ο αγώνας είχε εναλλαγές στο σκορ, το σκορ ήταν κλειστό και η φάση του αγώνα έγινε στο 13-11 του 5ου σετ με την ΑΕΚ να τελειώνει τον πόντο με τον Τζιουμάκα ύστερα από μοναδικές ευκαιρίες που είχαν οι παίκτες του «γηραιού» για να πάρουν τον πόντο.

Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν ακόμα ο Μάκης Κανέλλος που με προσωπικές του ενέργειες πήρε το 2ο σετ, αλλά και ο Σέρβος Φιλίποφ Στοΐλοβιτς στο 4ο σετ όμως για άλλη μία φορά η ΑΕΚ είχε προβληματική ανάπτυξη.

O Hρακλής από την αρχή του 1ου σετ είχε προβάδισμα δύο πόντους καθώς ήταν ανώτερος στην ανάπτυξη και κέρδιζε πιο εύκολα τους πόντους από την ΑΕΚ που είχε χαμηλά ποσοστά στην κόντρα επίθεση και πολλά λάθη στην δευτερη προσπάθεια. Ο Ηρακλής έφτασε στο 20-18 αλλά η επίθεση του Παπαδόπουλου και το μπλοκ του Στοΐλοβιτς έφεραν το ματς στα ίσια (20-20). Ο Λιόκα έχασε το σερβίς και ο Σωτηρίου με ωραία κόντρα έκανε το 22-20. Ο Παπαδόπουλος μείωσε 22-21 αλλά στην επόμενη φάση έχασε καθοριστική κόντρα και ο Φέργκιουσον δεν έχασε ευκαιρία για το 23-21. Ο Κανέλλος μείωσε, ο Αρμενάκης έδωσε λύση στην κόντρα για το 24-22, ο Παπαδόπουλος μείωσε αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς και το σκορ έκλεισε 25-23.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ πίεσε με το σερβίς της κι έτσι από την αρχή ξέφυγε με 6-3, 17-15 και 20-17 με το μπλοκ του Κανέλλου στον Αρμενάκη. Εκεί έγινε η αντεπίθεση του «γηραιού» και με πόντους από το Ντίνα, την κόντρα επίθεση του Σωτηρίου και το φιλέ του Παπαδόπουλου ισοφάρισε 20-20. Στο 22-22 ο Κανέλλος έκανε το ατομικό μπλοκ του αγώνα (23-22) μετά από τρεις χαμένες προσπάθειες των παικτών του Ηρακλή. Ο Στοΐλοβιτς με το σερβίς του έβγαλε σε πέναλτι τον Κανέλλο που έκανε το 24-22 και ο Στοΐλοβιτς με άσσο έκλεισε το σετ 25-22 για το 1-1 σετ.

Ο Ηρακλής πήρε και πάλι προβάδισμα στα σετ με την κατάκτηση του 3ου σετ στο οποίο μέχρι τα μισά ήταν μπροστά η ΑΕΚ με 17-16 με δίδυμο Λιόκα, Τζιουμάκα. Η επιστροφή των Δρογκάρη, Παπαδόπουλου σε εκείνο το σημείο δεν βοήθησε την ΑΕΚ. Το σερβίς του Προύσαλη, το φιλέ του Στοίλοβιτς και ένα μπλοκ του Αρμενάκη στον Σέρβο ακραίο της ΑΕΚ έφεραν τον Ηρακλή μπροστά 20-17. Επέστρεψαν οι Λιόκα, Τζιουμάκας αλλά ο άσσος του Κλίντι έκανε το 22-18 και το σετ έκλεισε 20-25 για τον γηραιό με τη νέα εύστοχη επίθεση του Κλίντι.

Δυνατές συγκινήσεις έκρυβε το 4ο σετ όπου η ΑΕΚ πέρασε μπροστά 8-7 με τον άσσο του Μότα ενώ με την επίθεση του Στοΐλοβιτς και τα λάθη Κλίντι, Σωτηρίου η Ενωση ξέφυγε 15-11. Ο Ηρακλής απάντησε με δικό του μίνι σερί χάρις το σερβίς του Προύσαλη και τους πόντους του Κλίντι και ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες αλλά και πολλά λάθη στις κόντρα επιθέσεις και τελικά η ΑΕΚ με επίθεση του Στοΐλοβιτς έκανε το 23-22 και με άσσο του Σέρβου 24-22. Ο Στοΐλοβιτς έχασε το σερβίς (24-23) και ο Τζιουμάκας μετά από διαδοχικά λάθη των δύο ομάδων έκανε το 25-23 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ η παρουσία του Ηλία Λάππα ήταν καταλυτική για να δέσει η υποδοχή της ΑΕΚ. Με το λάθος του Προύσαλη και το μπλοκ του Μότα στον Σωτηρίου η ΑΕΚ ξέφυγε 6-3, ενώ το σερβίς του Χαραλαμπίδης έβγαλε δύο φορες στο πέναλτι τον Στοΐλοβιτς που έκανε το 11-6. Ο άσσος του Κλίντι και η επιθεση του μείωσαν για τον Ηρακλή 13-10, ενώ ο Αρμενάκης μετά από τρεις χαμένες επιθέσεις της ΑΕΚ μέσα στη φάση έκανε το 13-11. Εκεί έγινε η φάση του αγώνα. Οι παίκτες της ΑΕΚ έβγαλαν έξι απίστευτες άμυνες σε επιθέσεις των παικτών του Ηρακλή και τελικά ο Τζιουμάκας με επίθεση έκανε το 14-11. Με μπλοκ του Τζιουμάκα στον Σωτηρίου έκλεισε ο αγώνας 15-11.

5ο σετ: 6-3, 11-6, 15-11

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-22, 20-25, 25-23, 15-11)

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Κανέλλος, Χαραλαμπίδης, Μότα, Στοΐλοβιτς / Γκαράς (λ), Λιόκα, Τζιουμάκας, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης, Αρμενάκης, Κλίντι, Φέργκιουσον, Σωτηρίου, Ντίνας / Μπουράκης (λ), Κουκουμάκα, Μούχλιας.

* Λόγω προβλήματος στην βάση δεδομένων της data volley δεν κρατήθηκε ηλεκτρονική φύλλο αγώνα και θα υπάρξει καθυστέρηση στην καταγραφή στατιστικών του αγώνα.

* Πριν τον αγώνα βαβρεύτηκε ο κεντρικός της ΑΕΚ Μάκης Κανέλλος για την ανάδειξη του ως MVP Βίκος Cola την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. Την βράβευση έκανε ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ Βαγγέλης Ασλανίδης.

* Επίσης πριν τον αγώνα φωτογραφήθηκαν μαζί ο Γιώργος Τζιουμάκας της ΑΕΚ και ο Στέλιος Τζιουμάκας του Ηρακλή στον πρώτο οικογενειακό «εμφύλιο» της καριέρας τους ενώ στην κερκίδα τους παρακολουθούσε συγκινημένη η μητέρα τους Λίτσα

* Τον αγώνα παρακολούθησαν μεταξύ άλλων ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Γιώργος Καραμπέτσος με τον τέως πρόεδρο της ΕΟΠΕ Θανάση Μπελιγράτη και τον Τάκη Καβαλιεράκη αλλά και πολλούς προπονητές μεταξύ αυτών ο Γιάννης Λάιος, ο Γιώργος Μπακοδήμος, ο Παναγιώτης Λακασάς και ο Ακης Φλαούνας που με την ΑΕΚ κατέκτησε το Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς το 2013.