16-11-2018

Ηρακλής Πετ. 2015 - Παναθηναϊκός Α.Ο. (6η αγωνιστική, 17/11, 19.00, ΕRT Play)

Το παραδοσιακό ντέρμπι μεταξύ του Ηρακλή και του Παναθηναϊκού ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής στη Μίκρα και θα μεταδοθεί ιντερνετικά από την ΕΡΤ (6η αγωνιστική, 17/11, 19.00, ΕRT Play,  Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης)

Και οι δύο ομάδες έχουν από δύο ήττες 3-2 σετ και μία νίκη 3-0 και ισοβαθμούν μαζί και με τον Φοίνικα με 5 βαθμούς.

Ο «γηραιός» προέρχεται από δύο ήττες στις λεπτομέριες με 3-2 σετ από τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ και έχει μοναδικό στόχο τη νίκη και την βαθμολογική ανάκαμψη. Το θετικό για την ομάδα του Γιάννη Ορφανού είναι πως επιστρέφει ο Λάμπης Μπαμπαλιούτας που πέρασε θλάση πρώτου βαθμού στο πόδι και θα αγωνιστεί κανονικά.

Ο λίμπερο του Ηρακλή Λάμπης Μπαμπαλιούτας δήλωσε: «Θέλουμε να γυρίσουμε στις νίκες και κυρίως να κρατήσουμε τη δύναμη της έδρας μας όπως κάναμε και την περσινή σεζόν. Βέβαια για να κάνουμε την διαφορά σε ένα πρωτάθλημα 11 ομάδων πρέπει να μαζέψουμε βαθμούς και εκτός έδρας. Με τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ ήμασταν μπροστά στο σκορ αλλά κάτι μας έλειπε και χάσαμε και τις δύο φορές. Κάναμε κάποια λάθη που δεν τα συνηθίζουμε λόγω εμπειρίας που έχουμε ως ομάδα. Είναι και λίγο θέμα αυτοπεποίθησης. Ο Παναθηναϊκός χωρίς να έχει εξαντλήσει τον αριθμό των ξένων που δικαιούται έχει δημιουργήσει πολύ καλή και νεανική ομάδα. Σίγουρα θα έχουμε τον κόσμο μας όπως με τον Ολυμπιακό».

Ο Παναθηναϊκός ταξιδεύει πάνοπλος και με καλή ψυχολογία που του έδωσε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα κόντρα στην Κομοτηνή την περασμένη Δευτέρα. Οι «πράσινοι» διεκδικούν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη και την δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα.

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Παναγιώτης Πελεκούδας είπε: «Είμαστε σε καλή κατάσταση και αυτό το δείξαμε και στον αγώνα με την Κομοτηνή. Και οι δύο ομάδες θέλουν τους βαθμούς. Ο αγώνας με τον Ηρακλή έχει διαφορετικό βαθμό δυσκολίας. Ο αντίπαλος μας προέρχεται από δύο ήττες με 3-2 σετ και μάλιστα με δυνατούς αντιπάλους. Με τον Ηρακλή έχω πανηγυρίσει ένα πρωτάλημα και ένα κύπελλο και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις αλλά ο Παναθηναϊκός είναι η ομάδα μου και θέλω πολύ να πάρουμε τη νίκη».

Τα τελευταία τρία χρόνια στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων νικάει ο γηπεδούχος με εξαίρεση τη νίκη του Παναθηναϊκού στη Μίκρα στις 17 Δεκεμβρίου 2016.

Η ιστορία των αναμετρήσεων Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - Παναθηναϊκός
2018-19
  Volleyleague 17η Παναθηναϊκός - Ηρακλής Πετ.
17/11/2018: Volleyleague Ηρακλής Πετ. - Παναθηναϊκός
2017-18
20/04/2018: Κύπελλο-Ρόδος Ημιτελικός Ηρακλής Πετ. - Παναθηναϊκός 3-2 (32-34, 17-25, 36-34, 32-30, 15-10)
20/01/2018: Volleyleague 14η Ηρακλής Πετ. - Παναθηναϊκός 3-1 (25-22, 33-31, 20-25, 25-17)
11/11/2017: Volleyleague Παναθηναϊκός - Ηρακλής Πετ. 3-0 (25-18, 25-19, 25-17)
2016-17
12/03/2017: Volleyleague 21η Παναθηναϊκός - Ηρακλής Πετ. 3-0 (25-16, 27-25, 25-15)
17/12/2016: Volleyleague 10η Ηρακλής Πετ. - Παναθηναϊκός 0-3 (12-25, 20-25, 20-25)
2015-16
24/02/2016: Κύπελλο Προημιτ. Παναθηναϊκός - Ηρακλής Πετ. 3-1 (26-24, 21-25, 25-13, 25-22)
29/11/2015: Volleyleague Παναθηναϊκός - Ηρακλής Πετ. 3-0 (25-23, 26-24, 25-15)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2018-19

Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2018

Ερμούπολης Σύρου 17.00 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Φοίνικας - Π.Α.Ο.Κ.

Διαιτητές: Ονόπας, Γεροθόδωρος. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Παπαδημητρίου, Βρούτσης. Γραμματεία: Κούτρα.

Βόχας 18.00: Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Σπίνας, Κουρπανίδης, Γραμματεία: Παπακυριακοπούλου.

Μιχ.Παρασκευόπουλος, Αλεξανδρούπολη 19.00: Μ.Γ.Σ.Εθνικός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Τζεπκινλής, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Τοτονίδης, Σταματόπουλος, Γραμματεία: Χειμώνας.

Μίκρας 19.00 (ΕRT Play): Ηρακλής Πετ. 2015 - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Γιώγιου, Δρανίτσας, Γραμματεία: Παπαδοπούλου.