21-11-2018

Ο Ολυμπιακός με σούπερ Φράγκο νίκησε 3-0 την ΑΕΚ

Με πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Φράγκο που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και με 17 πόντους και 64% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ το ντέρμπι με την ΑΕΚ και διατήρησε την παράδοση που τον θέλει να είναι αήττητος στις αναμετρήσεις του πρωταθλήματος με την «Ενωση».

Πρόκειται για την 5η νίκη του Ολυμπιακού σε ισάριθμους αγώνες στο εφετινό πρωτάθλημα που έφερε στους 13 βαθμούς της βαθμολογίας και παράλληλα τον διατηρεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Επίσης είναι και η 35η σερί στο πρωτάθλημα της Volley League. Αντίθετα η ΑΕΚ στην δεύτερη έξοδο της μακριά από την έδρα της ηττήθηκε χωρίς να πάρει βαθμό και έμεινε στους 4 βαθμούς σε ισάριθμους αγώνες.

Η ΑΕΚ στο 1ο σετ προηγήθηκε με 21-19, στο 2ο σετ 19-17 και στο 3ο σετ 15-13 αλλά ο Ολυμπιακός και τις τρεις φορές βρήκε τις λύσεις και με διαδοχικές ανατροπές αλλά και αποτελεσματικότητα στα τελειώματα των σετ πήρε τη νίκη.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με την ΑΕΚ να είναι ανταγωνιστική, να έχει βασικό πασαδόρο τον Λιόκα και διαγώνιο τον Τζιουμάκα. Η «Ενωση» με επίθεση του Μόντα και άσσο του Κανέλλου ξέφυγε 19-17. Όμως στη συνέχεια ο Κανέλλος έχασε το σερβίς και ο Ράουβερντινκ με επίθεση ισοφάρισε 19-19. Με επίθεση και άσσο του Τζιουμάκα η ΑΕΚ βγήκε πάλι μπροστά με +2 (21-19) αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός απάντησε με Κουμεντάκη και Σμιτ. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και στο 23-23 που έγινε με επίθεση του Χαραλαμπίδη ο Κουλοχέρης έχασε το σερβίς (24-23) και στην επόμενη φάση ο Μπέμε με εντυπωσιακό μπλοκ στον Τζοουμάκα τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-0.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν πόντο πόντο στο 15-15. Το περίεργο σερβίς του Λιόκα έβγαλε εκτός ρυθμού την υποδοχή του Ολυμπιακού. Η ΑΕΚ με κόντρες από Τζιουμάκα, Στοΐλοβιτς έκανε σερί 4-0 για το 19-15 αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός είχε απάντηση. Το σερβίς του Τζιουμάκα έφερε την ισοφάριση 19-19 και ο Τζιουμάκας με επίθεση έβαλε για τελευταία φορά στο σετ την ΑΕΚ μπροστά με 20-19. Ο Πετρέας ισοφάρισε και ακολούθησε το εντυπωσιακό σερβίς του Μπέμε και οι κόντρες του Φράγκου που εκτόξευσαν το σερί στο 4-0 και στο 23-20 για τον Ολυμπιακό. Με το μπλοκ του Κουμεντάκη έγινε το 25-21 και το 2-0 σετ.

Και το τρίτο σετ ήταν όμοιο με τα δύο προηγούμενα. Η ΑΕΚ με την επίθεση του Τζιουμάκα προηγήθηκε 15-13 αλλά ο Ολυμπιακός με νέο σερί 4-0 προσπέρασε 17-15. Ακολούθησαν νέες μάχες στο φιλέ, ο Στοΐλοβιτς δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, ο Ολυμπιακός κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα και με μπλοκ του Σμιτ πάνω στον Σέρβο ακραίο της ΑΕΚ έγινε το 25-22 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βουδούρης.

1ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 25-23
2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-21
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-22) σε 82'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Μπέμε 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1/2 επ.), Φράγκος 17 (14/22 επ., 3 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Σμιτ 12 (9/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Ραούβερντινκ 5 (5/15 επ., 60% υπ. - 30% άριστες) / Στεφάνου (λ, 13% υπ. - 7% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Πετρέας 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ).

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 12 (6/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Λιόκα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 5 (5/14 επ., 64% υπ. - 44% άριστες), Κανέλλος 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 15 (14/32 επ., 1 άσσος), Μότα 7 (7/15 επ., 47% υπ. - 35% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ. - 50% άριστες), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος, Λάππας.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr: «Ίσως ήταν το καλύτερο φετινό ματς μέχρι στιγμής με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου ξεκινήσαμε λίγο νωθρά. Τακτικά ελέγξαμε το ματς και βήμα βήμα ανεβάσαμε την απόδοση μας. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Το αποτέλεσμα είναι θετικό, παίξαμε καλά στην έδρα μας και παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα βελτιώνεται. Σίγουρα θέλουμε να ανεβάσουμε το επίπεδο μας και να βρούμε τον καλύτερο δυνατό ρυθμό στους επόμενους αγώνες».

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Έμι Τερβαπόρτι είπε: «Νομίζω ότι μέρα με τη μέρα και παιχνίδι με παιχνίδι παίζουμε καλύτερα. Θέλουμε λίγο χρόνο ακόμα για να αποδώσουν τα συστήματά μας όπως τα δουλεύουμε στις προπονήσεις. Μια νίκη με 3-0 είναι κάτι πολύ καλό για εμάς στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι. Τώρα έχουμε μπροστά μας ένα πρόγραμμα με συνεχείς αγώνες μέχρι τη διακοπή των Χριστουγέννων και στόχος μας είναι να φτάσουμε εκεί με νίκες και καλές εμφανίσεις».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Νίκος Νεόφυτος είπε: «Αδικήσαμε τους εαυτούς μας και στα τρία σετ και συνολικά από το αποτέλεσμα. Στα κατάλληλα σημεία που έπρεπε να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας δεν ήμαστε αποτελεσματικοί. Χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε την πρώτη μας νίκη επί του Ολυμπιακού. Είχαμε δουλέψει πολύ σε αυτόν τον τομέα αλλά δυστυχώς όταν οικοδομούσαμε τις διαφορές μέσα στο σετ δεν τις αξιοποιούσαμε. Σίγουρα μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Πρέπει να πιστέψουμε πως μπορούμε να νικήσουμε όλες τις ομάδες. Η εικόνα της ομάδας μου ήταν καλή. Δεν καθίσαμε. Προβληματίσαμε τον Ολυμπιακό, παλέψαμε αλλά μας έλειπε η ψυχαριμία, η αποφασιστικότητα και ίσως και η αυτοπεποίθηση που χρειάζεται μετά τον 20ο πόντο κάθε σετ».