21-11-2018

Ο Εθνικός κράτησε το αήττητο της Αλεξανδρούπολης, 3-2 τον Ηρακλή

(3 votes)
Η ιστορία επαναλήφθηκε στο γυμναστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος της Αλεξανδρούπολης όπου ο Εθνικός μετά τον Παμβοχαϊκό νίκησε με 3-2 σετ και τον Ηρακλή ο οποίος σπάει κάθε αρνητικό ρεκόρ με τέσσερις ήττες σε ισάριθμα συνεχόμενα ματς στο τάι μπρέικ.

Ο αγώνας ήταν νευρικός, είχε πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες αλλά ο Εθνικός έχοντας σε καλή μέρα τους Σέρβους Γκμίτροβιτς, Τουράνιανιν αλλά και τον Αργεντινό Μπενγκολέα πήρε τη νίκη στο τάι μπρεικ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά επέστρεψε πάλι στο 4ο όπου αν και είχε διαφορά ασφαλείας 21-18 επικράτησε με δυσκολία 26-24. Στο 5ο σετ το σερβίς του Τουράνιανιν και του Στρούγκαρ έδωσαν διαφορά 9-5 η οποία ήταν και καθοριστική για το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Εθνικός διατήρησε το αήττητο στην έδρα του με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και μαζί με τον Ηρακλή, τον Παναθηναϊκό και τον Φοίνικα ισοβαθμεί στους 7 βαθμούς αλλά μαζί με τον Φοίνικα έχουν από 4 αγώνες, έναντι 5 του Παναθηναϊκού και 6 του Ηρακλή.

Στο φινάλε του 4ου σετ χρεώθηκαν από μία κόκκινη κάρτα ο Δημήτρης Ριζόπουλος του Εθνικού και ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός.

Στο 1ο σετ ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και όπως έχει συμβεί και σε όλα τα ματς που έχει χάσει με 3-2 σετ ήταν πολύ διαβασμένος. Πήρε προβάδισμα 10-4 το οποίο και διατήρησε σε όλο το 1ο σετ το οποίο και τελείωσε 25-19 με το λάθος του Τουράνιανιν.

Οι όροι αντιστράφηκαν στο 2ο σετ, τα σερβίς του Στίγγα έβαλαν μπροστά τον Εθνικό με 8-2, η διαφορά κρατήθηκε από τους ακρίτες και ο Μπενγκολέα έκλεισε το σετ 25-21 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ πάλι το σερβίς του Στίγγα αλλά και ο Ριζόπουλος με τον Γκμίτροβιτς έδωσαν προβάδισμα 13-8. Ο Ηρακλής είχε πρόβλημα στην υποδοχή και ο Μπενγκολέα με τον Τουρνάνιανιν εν μέσω αποθέωσης έκαναν το 25-16 για το 2-1 σετ.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 16-16. Ο Εθνικός με το λάθος του Κλίντι προηγήθηκε 17-16 αλλά ο Βραζιλιάνος με προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά τον Ηρακλή 19-17, ενώ ο Φέργκιουσον έκανε το 21-18. Ο Γκμίτροβιτς και ο Τουράνινιν πήραν πάνω τους τον Εθνικό και ισοφάρισαν 23-23. Ο Φεργκιουσαν έκανε το 24-23 για τον Ηρακλή, ο Τουράνιανιν ισοφάρισε 24-24 και το σετ έκλεισε 26-24 με επιθέσεις Σωτηρίου, Αρμενάκη.

Στο 5ο σετ ο Εθνικός μπήκε στη θέση του οδηγούν με τα σερβίς του Τουράνινιν και με τους Γκμίτροβιτς, Ριζόπουλο έγινε το 9-4. Ο Ηρακλής επιχείρησε να μειώσει με τον Ντίνα σε 10-7 και διαμαρτύρεται και για ένα μπλοκ άουτ του Αρμενάκη που δόθηκε άουτ και το σκορ άνοιξε στο 13-7. Με δύο λάθη του εκνευρισμένου Αρμενάκη έκλεισε το σετ 15-8.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσεπκινλής.

1ο σετ: 3-8, 10-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 8-2, 16-13, 21-16, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-16
4ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 24-26
5ο σετ: 5-3, 8-4, 12-7, 15-8

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 44 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-21, 25-16, 24-26, 15-08) 133΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπενγκολέα 17 (17/42 επ., 46% υπ. - 29% άριστες), Γκμίτροβιτς 23 (22/36 επ., 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 14 (7/9 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στίγγας 10 (3/10 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 55% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 77% υπ. - 57% άριστες), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Ντίνας 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1 επ.), Φέργκιουσον 5 (5/8 επ.), Αρμενάκης 17 (15/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 23 (19/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 63% υπ. - 25% άριστες), Σωτηρίου 20 (15/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 20% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 42% υπ. - 32% άριστες), Μπουράκης (λ), Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας, Μούχλιας.

O ακραίος του Εθνικού Δημήτρης Ριζόπουλος: «Ηταν δύσκολο και νευρικό παιχνίδι. Το σημαντικό είναι πως για άλλη μία φορά κρατήσαμε το αήττητο στην έδρα μας. Κάποια λάθη και κάποιες τυχερές φάσεις του Ηρακλή πήγαν το ματς στο τάι μπρέικ. Είμαστε ομάδα με διαφορετικό πρόσωπο απ΄ότι στο ξεκίνημα. Το πιο σημαντικό για μένα είναι το γεμάτο γήπεδο. Αξίζουν συγχαρητήρια στον κόσμο της Αλεξανδρούπολης που γέμισαν το γήπεδο και μας υποστήριξαν. Τους αφιερώνουμε τη νίκη. Στο 1ο σετ μπήκαμε αγχωμένα αλλά μετά βελτιώσαμε υποδοχή και πιέσαμε και στο σερβίς. Αν ήμασταν πιο ψύχραιμοι θα νικούσαμε με 3-1 σετ».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Το τάι μπρέικ έχει καταντήσει κατάρα για μας. Ενα κομμάτι αφορά και στην ψυχολογία μας. Ειδικά όταν παίζεις στην έδρα του Εθνικού δεν είναι εύκολο να νικήσεις. Δεν έχουμε μιλήσει μέχρι τώρα για την διαιτησία αλλά ας καταλάβουν επιτέλους ορισμένοι πως χωρίς τον Ηρακλή κανείς Ελληνας διαιτητής δεν θα ήταν διεθνής. Δεν σέβονται τον Ηρακλή και αυτό φαίνεται σε όλους τους αγώνες. Ας μάθουν λοιπόν την ιστορία του ελληνικού βόλεϊ».