24-11-2018

Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ, νίκησε 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στην εφετινή σεζόν ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ σε 72΄. Ο δικέφαλος σημείωσε την 5η νίκη του και την δεύτερη συνεχόμενη με 3-0 στην έδρα του δείχνοντας στοιχεία ωριμότητας και αποτελεσματικότητας στην επίθεση.

Κανείς δεν υστέρησε από τον ΠΑΟΚ και για άλλη μία φορά διαγώνιος αγωνίστηκε ο Μαρκέζ, ενώ ο Τζούριτς που ακόμα κάνει αποθεραπεία στο πόδι του δεν αγωνίστηκε. Ο Εθνικός δε μπόρεσε να μπει στον αγώνα με εξαίρεση το 2ο σετ που πάλεψε για να το κατακτήσει αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο ΠΑΟΚ με το «καλημέρα» επιβλήθηκε στον αγώνα και με το φλοτ σερβίς του Γκόρτσανιουκ ξέφυγε 12-3. Ο Εθνικός ισορόπησε το σκορ αλλά στο 13-17 ο Σαφράνοβιτς με δύο πόντους και ένα λάθος του Εθνικού έκανε το 16-7. Ο Γκμίτροβιτς μείωσε 16-8 αλλά ο άσσος του Σαφράνοβιτς και η επίθεση του Μαρκέζ εκτίναξε την διαφορά στο 20-8 και το σετ έκλεισε 25-13 με το λάθος του Γκμίτροβιτς.

Το πιο ενδιαφέρον ήταν το 2ο σετ. Με τον Μαρκέζ και τον Φιλίποφ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-4, ενώ στο 17-14 με δύο μπλοκ από Ριζόπουλο, Στίγγα ο Εθνικός ισοφάρισε 17-17 και μπήκε στον αγώνα. Ο Μαρκέζ απάντησε με δύο πόντους και μαζί με ένα ακόμα μπλοκ ο ΠΑΟ ξέφυγε 20-17 και 24-21 με το λάθος του Τουράνιανιν. Ο Εθνικός με πόντους από τον Ριζόπουλο, τον Μπενγκόλεα και τον Τουράνιανιν ισοφάρισε 24-24. Ο Μπενγκολέα έχασε το σερβίς (25-24) και ο Σαφράνοβιτς σε κόντρα επίθεση αστόχησε για να τελειώσει το σετ (25-25). Με το μπλοκ του Μαρκέζ στον Ριζόπουλο και μία δεύτερη λάθος επίθεση του Ριζόπουλου τελείωσε το σετ 27-25.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός πέταξε λευκή πετσέτα. Με αποτελεσματικό φλοτ σερβίς του Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-1 και εκεί κρίθηκαν όλα. Η διαφορά έφτασε και στο +10 (20-10), ο ΠΑΟΚ δεν χαλάρωσε παρά το μεγάλο προβάδισμα και με νέο μπλοκ του Μαρκέζ στον Ριζόπουλο τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου.

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-13

2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-19, 27-25

3ο σετ: 8-2, 16-10, 21-10, 25-16

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 1 άσσος, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 27-25, 25-16) σε 72΄

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Οκολιτς 7π. (5/7επ., 2 μπλοκ), Μαρκέζ 17 (16/28, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (2/2, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 11 (7/13, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 25% υπ., 12% αρ.), Τακουρίδης 9 (5/8, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 6 (3/16, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 50% υπ., 33% αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 56% υπ., 56%αρ.), Καπετανίδης, Γάτσης, Χιμένες.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 3 (3/4επ.), Μπενγκολέα 12 (11/30, 24% υπ., 14% αρ.), Γκμίτροβιτς 4 (4/22), Τουράνιανιν 4 (3/11, 1 μπλοκ), Στίγγας 4 (2/7, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (8/20, 1 μπλοκ, 70% υπ., 55% αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 57% υπ., 22% αρ.), Νικολακάκης.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου είπε: «Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση και το αποτέλεσμα. Γνωρίζαμε ότι ο Εθνικός είναι μια καλή ομάδα, όπου και το απέδειξε κερδίζοντας τον Ηρακλή στην έδρα του. Στη συνολική εικόνα είμαι ικανοποιημένος σήμερα. Το μυαλό μας είναι πλέον στον αγώνα με την πολωνική Ολστιν. Είδα το προχθεσινό της παιχνίδι. Κέρδιζε εκτός έδρας με 2-0 και τελικά παρότι ισοφαρίστηκε κέρδισε με 3-2 στο τάι-μπρέικ. Είναι μια καλή ομάδα. Έχουν τον πρώην πασαδόρο της Σκρα Μπέλχατοφ και έναν πολύ κάλο διαγώνιο. Είχαν και έναν τραυματία τον Αντρίγκα, ο οποίος επανήλθε. Συγκεντρωνόμαστε τώρα σε αυτό το ματς και ελπίζουμε να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα. Ο Δημήτρης Τζούριτς συνεχίζει την θεραπεία του».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Τακουρίδης είπε: «Περίμενα πιο μαχητικό τον Εθνικό. Δεν του αφήσαμε περιθώρια. Θέλαμε μια εύκολη νίκη και για λόγους ψυχολογίας  ενόψει το ευρωπαϊκού αγώνα που έχουμε την Τετάρτη με την Όλστιν».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Εχω πει σε ανύποτπο χρόνο πως πρέπει να μαζέψουμε βαθμούς και εκτός έδρας. Δε μπορέσαμε να μπούμε στον αγώνα και κάναμε απογοητευτική εμφάνιση. Εάν κατακτούσαμε το 2ο σετ και ισοφαρίζαμε ίσως ο αγώνας να είχε άλλη εξέλιξη. Δυστυχώς δε μας το επέτρεψε ο ΠΑΟΚ που έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του. Του εύχομαι καλή συνέχεια στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Ο λίμπερο του Εθνικού Γρηγόρης Κοντοστάθης δήλωσε: «Δε μας βγήκε τίποτα σήμερα. Πέσαμε πάνω σε έναν πολύ καλό ΠΑΟΚ που μας πίεσε. Κάναμε λάθη και δεν είχαμε λύσεις στο σκοράρισμα. Κοιτάμε μπροστά και τον αγώνα που έρχεται με τον Ολυμπιακό».