15-12-2018

Η Κηφισιά έδειξε τα δόντια της, νίκησε 3-2 την ΑΕΚ

Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ρουμελιωτάκη, Χαντ και τον Ολλανδό Λάανε να κάνει την καλύτερη εμφάνιση του νίκησε την ΑΕΚ με 3-2 σετ ύστερα από ντέρμπι τριών ωρών στο Ζηρίνειο και σημείωσε την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα Volleu League ανεβαίνοντας στους 5 βαθμούς.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Τζιουμάκα ενώ ο Ιρανός Σελαφζούν αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό και έκανε ένεση πριν τον αγώνα. Τελικά έδωσε τη θέση του στον Δρογκάρη, ενώ βασικός διαγώνιος σε όλο τον αγώνα ήταν ο Ηρακλής Παπαδόπουλος.

Η «Ενωση» βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ αλλά με την είσοδο του Ηλία Λάππα στη θέση του Μότα κατάφερε να ισοφαρίσει και να προηγηθεί 6-2 στο 5ο σετ χωρίς να καταφέρει να ολοκληρώσει την ανατροπή. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου μετά τον ημιτελικό του Λιγκ Καπ στη Σύρο ηττήθηκε για δεύτερη φορά στο τάι μπρέικ και η έλλειψη ενέργειας ήταν κάτι που φάνηκε στο 5ο σετ. Με τον βαθμό που πήρε η ΑΕΚ ανέβηκε στους 11 βαθμούς.

Η Κηφισιά ξεκίνησε δυναμικά με προβάδισμα 4-1 στο 1ο σετ αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 11-11. Ο Ρουμελιωτάκης και ο Χαντ με κόντρα επιθέσεις έδωσαν σερί 5-0 και προβάδισμα 17-12. Η ΑΕΚ μείωσε σε 24-22 αλλά ο Λάανε έκλεισε το σετ 25-22.

Με καλό σερβίς και υπεροχή στο σκοράρισμα η Κηφισιά κράτησε τα ηνία και του 2ου σετ που ήταν παρόμοιο με το πρώτο. Η Κηφισιά προηγήθηκε 5-2, η ΑΕΚ ισοφάρισε πάλι 7-7 αλλά το ρεσιτάλ του Χαντ και του Ρουμελιωτάκη σε σερβίς και επίθεση έδωσαν προβάδισμα 16-11. Η ΑΕΚ μείωσε πάλι στο -2 (21-19) αλλά ο Λάανε με επίθεση και ο Χαντ με κόντρα επίθεση έκανε το 23-19. Το σετ έκλεισε με άσσο του Λάανε 25-20 για το 2-0 σετ.

Ο Νίκος Νεόφυτος έπαιξε το χαρτί του Λάππα στη θέση του Μότα και η ΑΕΚ με το μπλοκ του Χαραλαμπίδη και την άνοδο του Παπαδόπουλου πήρε πρώτη φορά 10-7. Το 14-12 για την ΑΕΚ έγινε 15-14 για την Κηφισιά με τον άσσο του Λάανε και τις επιθέσεις Ρουμελιωτάκη, Χαντ αλλά η ΑΕΚ απάντησε με νέο σερί 5-0 από το σερβίς του Παπαδόπουλου πήρε προβάδισμα 19-15. Το σετ έκλεισε 25-22 για την ΑΕΚ με το λάθος σερβίς του Χαντ.

Στο 4ο σετ έγινε μάχη και αναμέτρηση πόντο πόντο μέχρι το 7-7 οπότε το σερβίς του Χαραλαμπίδη έδωσε τους εύκολους πόντους για την ΑΕΚ που ξέφυγε 11-7. Η διαφορά συντηρήθηκε σε όλο το σετ και με δύο επιθέσεις του Στοΐλοβιτς η ΑΕΚ έκανε το 25-23 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και ξέφυγε 6-2. Εδειχνε να έχει τον έλεγχο αλλά η Κηφισιά δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα. Με το σερβίς του Λάανε ήρθαν τα πάνω κάτω στον αγώνα καθώς η Κηφισιά με σερί 4-0 ισοφάρισε 6-6, ενώ στο 8-8 ήταν η σειρά του Νικολάκη να «τρυπήσει» την υποδοχή της ΑΕΚ και με τέσσερις έμεσους «άσσους» να εκτοξεύσει την διαφορά στο 12-8 με σερί 4-0. Η διαφορά ήταν ικανή να δώσει στην Κηφισιά την σημαντική νίκη που την έβαλε και πάλι για τα καλά στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Μυλωνάκης.

1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-16, 25-22

2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-18, 25-20

3ο σετ: 6-8, 15-16, 17-21, 22-25

4ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 23-25

5ο σετ: 2-5, 10-8, 12-8, 15-11

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 9 άσσοι, 73 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 47 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-20, 22-25, 23-25, 15-11) σε 140΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 20 (19/35, 1 άσσος, 64%υπ., 29%αρ.), Ρεκ 8 (6/11, 2 μπλοκ), Χαντ 26 (24/51, 2 άσσοι), Λάανε 26 (19/33, 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 58%υπ., 23%αρ.) / Κάπελας (λ. – 69%υπ., 31%αρ.), Παπαδόπουλος, Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος 2 (2/2), Σπυριούνης.

Α.Ε.Κ. (Νίκος Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 10 (5/9, 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 4 (2/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 14 (12/33, 2 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (12/32, 2 μπλοκ, 30%υπ., 10%αρ.), Κανέλλος 7 (5/7, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μότα 12 (9/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 20%υπ., 7%αρ.) / Γκαράς (λ. – 48%υπ., 13%αρ.), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας 12 (9/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 17%αρ.).

Ο προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι το οποίο άλλαζε αρκετές φορές χέρια. Νομίζω ότι χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε το παιχνίδι με 3-0. Δεν υπήρχε κανένας λόγος στο 15-14 του τρίτου σετ να χάσουμε το μυαλό μας και την ψυχραιμία μας. Δεν θα πρέπει να περιμένουμε πόσους πόντους θα πάρουμε από τα λάθη των αντιπάλων αλλά πόσους πόντους κατακτούμε εμείς. Στο 3ο και 4ο σετ κάναμε πολλά λάθη στο σερβίς. Στο τάι μπρέικ καταφέραμε να γυρίσουμε από το 6-2 γιατί ακολουθήσαμε την τακτική μας. Για εμάς δεν αλλάζει κάτι και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας στο πρωτάθλημα. Πιστεύω ότι η νίκη θα μας τονώσει την ψυχολογία».

Ο ακραίος της ΑΕΚ Ηλίας Λάππας δήλωσε: «Στο φετινό πρωτάθλημα όλα τα παιχνίδια είναι ντέρμπι. Αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ πιστέψαμε στην ανατροπή και οδηγήσαμε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Φτάσαμε στην πηγή αλλά δεν ήπιαμε νερό, καθώς μπλοκάραμε από το 6-2 και μετά. Σίγουρα δεν είχαμε την φρεσκάδα που θα θέλαμε λόγω του ταξιδιού στη Σύρο μέσα στην εβδομάδα. Αυτό βέβαια δεν ήταν ο λόγος που χάσαμε. Πιστεύω ότι η Κηφισιά κέρδισε δίκαια απόψε. Μας δημιούργησε μειονέκτημα το χαμηλό ταβάνι του γηπέδου σε αρκετές περιπτώσεις. Συγχαρητήρια στην Κηφισιά για τη νίκη της. Εμείς πιστεύω ότι θα βρούμε το δρόμο μας σύντομα».