19-12-2018

Από την Πόλη έρχεται με την μισή πρόκριση ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 την BBSK

O Oλυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στη φάση των «8» του CEV Cup ανδρών μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί της BBSK στην Κωνσταντινούπολη. Οι «ερυθρόλευκοι» με υπεροχή στην επίθεση και στο μπλοκ επικράτησαν δίκαια και χρειάζονται δύο σετ στην έδρα τους για να πάρουν την πρόκριση στη φάση των «8» της διοργάνωσης.

Η ρεβάνς θα γίνει στο «Μελίνα Μερκούρη» στις 17 Ιανουαρίου 2019 στις 18.00 και ο Ολυμπιακός χρειάζεται και δύο σετ για να πάρει την πρόκριση στην φάση των «8» όπου θα αντιμετωπίσει είτε την βουλγαρική Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς, είτε την νορβηγική Βίκινγκ Μπέργκεν.

O Ολυμπιακός από την αρχή του αγώνα είχε τον έλεγχο με τους Κουμεντάκη και Μπέμε να εκφράζουν τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες. Από τον 10ο πόντο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 και είχε τον έλεγχο στην υποδοχή του. Σταδιακά άνοιξαν την διαφορά στο +4 (22-18) και πήραν το σετ 25-22.

Με το σερβίς του Τερβαπόρτι ο Ολυμπιακός ξέφυγε 7-1 στο 2ο σετ και έβαλε τις βάσεις για το 2-0 σετ. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 15-12 αλλά ο Ολυμπιακός με τους Σμιτ, Μπέμε απάντησε με σερί 3-0 έκανε το 18-12 και το +6 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος (25-19).

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +2 (8-6), αλλά οι Τούρκοι με καλό μπλοκ-άμυνα και κόντρα επιθέσεις ισοφάρισαν 8-8 και προηγήθηκαν 14-12. Διατήρησαν το προβάδισμα του +2 μέχρι το 19-17 οπότε ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 19-19. Η BSSK ξέφυγε και 24-21, ο Ολυμπιακός μείωσε 24-23 αλλά το σετ έκλεισε για τους Τούρκους 25-23.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου η BBSK με σερί 4-0 ξέφυγε 13-9 και έδειχνε ικανή να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός στο καλύτερο σερί του στον αγώνα έκανε 6-0 και προηγήθηκε 16-13. Μέχρι το τέλος διατήρησε την διαφορά και κράτησε το πολύτιμο τρίποντο που του ανοίγει και το δρόμο για την πρόκριση στους «8».

Διαιτητές: Σάντρο (Ιταλία), Πόποβιτς (Σερβία).

1ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 2-8, 9-16, 14-21, 19-25

3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 25-23

4ο σετ: 8-6, 13-16, 17-21, 19-25

*Οι πόντοι της BBSK προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 19-25, 25-23, 19-25) σε 104'

BBSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Οζκάν): Γκούνγκορ 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 23% άριστες), Γκοκγκόζ 16 (13/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 18% άριστες), Χαγίρλι 3 (3/4 επ.), Εμέτ 10 (9/11 επ., 1 μπλοκ), Τόι 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ), Γενιπαζάρ 3 (2/3 επ., 1 άσσος) / Σαχίν (λ, 29% υπ. - 21% άριστες), Πέκσεν, Κοσκούν 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 13 (9/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 20 (19/31 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Ραούβερντινκ 16 (13/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 35% υπ. - 13% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ. - 53% άριστες), Δαρίδης (λ), Χρστοφιδέλης, Ζουπάνι 2 (2/6 επ.), Φράγκος 1 (1 μπλοκ), Στιβαχτής.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο οlympiacossfp.gr τα εξής: «Ξέρουμε ότι πήραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα εδώ ενόψει του επαναληπτικού. Είναι σημαντική η νίκη με 3-1 και αποτελεί ένα καλό βήμα για να φτάσουμε στους «8». Στα τελευταία ματς η ομάδα μας έχει εξελιχθεί, προχωράμε βήμα βήμα και αποδίδουμε καλύτερα σε όλους τους τομείς. Σήμερα σε κάποιες στιγμές παίξαμε πολύ καλά, σε κάποιες άλλες στο 3ο σετ  και στην έναρξη του 4ου σετ υποφέραμε λίγο, όπως είναι φυσιολογικό να συμβαίνει σε ευρωπαϊκά παιχνίδια αλλά βρήκαμε τον τρόπο να αντιδράσουμε και να επιστρέψουμε. Είμαι πολύ χαρούμενος για την εμφάνιση όλων των παικτών, όχι μόνο όσων ξεκίνησαν στο αρχικό σχήμα, γιατί βοήθησαν όλοι σε αυτό το αποτέλεσμα. Τώρα είναι η στιγμή να ξεκουραστούμε λίγο».

Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ανέφερε με τη σειρά του: «Όλα πήγαν καλά. Το παιχνίδι περιμέναμε ότι θα είναι δύσκολο, αφού αντιμετωπίσαμε μια καλή ομάδα με έμπειρους παίκτες με παραστάσεις, που δεν τα παρατάει και συνεχίζει να σε πιέζει. Εμείς δείξαμε από την αρχή ότι ήρθαμε εδώ να κερδίσουμε και πήραμε μια σημαντική νίκη. Σίγουρα έχουμε το πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού, αλλά θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, αφού ο αντίπαλός μας θα έρθει στο Ρέντη και θα εξαντλήσει τις πιθανότητες. Ωστόσο εμείς θα παρουσιαστούμε όπως πάντα έτοιμοι για να σφραγίσουμε την πρόκριση και να περάσουμε στους «8».