22-12-2018

Νικηφόρο φινάλε της χρονιάς για ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 την ΑΕΚ

Εντυπωσιακή επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ και μάλιστα στο ντέρμπι των δικεφάλων με την ΑΕΚ.

Με κορυφαίο τον Γιάννη Τακουρίδη σε σερβίς και μπλοκ, τους Σαφράνοβιτς, Γκόρτσανιουκ να διατηρούν υψηλά ποσοστά αποτελεσματικότητας σε υποδοχή και επίθεση και τον Ντίμα Φιλίποφ να ανεβάζει ταχύτητες ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ 70 λεπτά και το τέλος του Α΄γύρου τον βρήκε με 20 βαθμούς στην 2η θέση της βαθμολογίας και 7 νίκες σε 9 αγώνες.

Η ΑΕΚ γνώρισε την 5η ήττα της σε 9 αγώνες και έμεινε στην 6η θέση με 10 βαθμούς απογοητεύοντας με την εμφάνιση της. Η Ενωση πιέστηκε στην υποδοχή και δε μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς του Τακουρίδη έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 9-2. Από τη θέση του οδηγού ο δικέφαλος οδήγησε το σκορ μέχρι το τέλος του σετ παρότι η ΑΕΚ πίεσε για να μειώσει το σκορ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ μείωσε 11-7 με δύο σερί πόντους από Μότα, Στοϊλοβιτς, αλλά ο ΠΑΟΚ κράτησε το +4 στο υπόλοιπο του σετ παίζοντας κοντρόλ βόλεϊ με ελάχιστα λάθη και εκμεταλευόμενος την υπεροχή του Τζούριτς στην επίθεση αλλά και τα πολλά λάθη των γηπεδούχων. Το σετ έκλεισε με σερβίς του Στοΐλοβιτς στο φιλέ.

Στο 2ο σετ ο Νίκος Νεόφυτος έπαιξε το χαρτί του Τζιουμάκα στη θέση του διαγωνίου, η ΑΕΚ κρατήθηκε μόνο στους πρώτους πόντους όταν και με σερί 3-0 μείωσε 5-4 αλλά από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός. Χωρίς λάθη και με πίεση στο σερβίς άνοιξε την διαφορά στο 10-6 κι εκεί έκανε σερί 5-0 με το σερβίς του Φιλίποφ για το 15-6. Το σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η ΑΕΚ δεν επέστρεψε και ο ΠΑΟΚ έκλεισε με 25-13 για το 2-0 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον ΠΑΟΚ να μην χαλαρώνει και την ΑΕΚ να ακολουθεί στο σκορ παρότι με την είσοδο του Λάππα βελτίωσε και την υποδοχή της και το σκοράρισμα της. Στο 5-5 πάλι το σερβίς του Τακουρίδη έκανε τη διαφορά, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 10-5 και κράτησε τη διαφορά ασφαλείας στο προβάδισμα. Με τον Λάππα και τους Χαραλαμπίδη, Κανέλλο να σκοράρουν η ΑΕΚ ροκάνισε την διαφορά ενώ ο Τζουμάκας μείωσε σε 22-20 για την ΑΕΚ. Στην επόμενη φάση κρίθηκε και ο αγώνας καθώς ο Τακουρίδης κατέβασε με μονό μπλοκ κόντρα επίθεση του Τζιουμάκα και στην επόμενη φάση πήρε και άσσο κάνοντας το 24-20. Ο αγώνας έκλεισε με επίθεση του Γκόρτσανιουκ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Μυλωνάκης,

1o σετ: 4-8, 12-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 5-8, 7-16, 10-21, 13-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 18-21, 22-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν: 5 άσσοι, 26 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 6 άσσοι, 38 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 13-25, 22-25) σε 70΄.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης; 1 (1/8 επ.), Σαλαφζούν 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 3 (3/12 επ.), Στοΐλοβιτς 8 (4/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 65% υπ. - 52% άριστες), Κανέλλος 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μότα 2 (2/9 επ., 21% υπ. - 14% άριστες) / Γκαράς (λ, 62% υπ. - 44% άριστες), Σωνάκης (λ), Δρογκάρης 2 (2 μπλοκ), Μαυραγάνης, Τζιουμάκας 11 (8/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 31% άριστες).

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 6 (1/1 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 15 (12/20 επ., 3 μπλοκ, 65% υπ. - 40% άριστες), Τζούριτς 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (4/6 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 22% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ. - 53% άριστες), Μάρκεζ, Γάτσης.

O προπονητής της ΑΕΚ Νίκος Νεόφυτος είπε: «Δυστυχώς δεν ήθελα και δεν περίμενα να τελειώσει έτσι η χρονιά και ο Α΄γύρος για την ομάδα μου. Και δεν αναφέρομαι μόνο για την ήττα από μία καλύτερη ομάδα που διεκδικεί τον τίτλο αλλά και για την εμφάνιση. Είμαι πολύ προβληματισμένος. Εχουμε μπροστά μας λίγες ημέρες ξεκούρασης για τα Χριστούγεννα και θα ήθελα σε αυτό το διάστημα όλοι όσοι υπηρετούν την ομάδα της ΑΕΚ να προβληματιστούν και να σκεφτούν διότι με την επιστροφή μας στο γήπεδο δεν θα επιτρέψω άλλη τέτοια εμφάνιση και καμία δικαιολογία. Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τα προβλήματα, την πίεση και τους υψηλούς στόχους που βάζει η διοίκηση αλλά και μας υποχρεώνει η βαριά φανέλα που φοράμε».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου είπε: «Ηταν ένα σημαντικό εμπόδιο η ΑΕΚ και το περάσαμε χωρίς απώλειες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος για την αντίδραση που βγάλαμε στο γήπεδο μετά τις δύο ήττες από τον Ολυμπιακό. Παίξαμε καλό βόλεϊ σήμερα. Αυτό το σκορ δεν ήρθε τυχαία. Δεν επιτρέψαμε στην ΑΕΚ να αντιδράσει και η ομάδα έπαιξε σωστά. Για την ώρα χαίρομαι την στιγμή. Αύριο θα φύγω για την Ρουμανία. Θα μείνω τρεις μέρες για λίγες διακοπές. Στις 27 Δεκεμβρίου θα κάνουμε την επόμενη προπόνηση μας. Δε μπορώ να πω κάτι περισσότερο για το μέλλον μου στην ομάδα, ούτε έχουμε κάνει κάποια κουβέντα με την διοίκηση. Σας είπα πως για την ώρα χαίρομαι την στιγμή και θα πούμε περισσότερα όταν επιστρέψω».

Ο Ευγκένι Γκόρτσανιουκ που ήταν από τους κορυφαίους του ΠΑΟΚ δήλωσε: «Τέλος καλό για τον Α΄γύρο και τη χρονιά με νίκη και καλή εμφάνιση. Αυτό μετράει για μένα, ειδικά μετά τις δύο ήττες που κάναμε από τον Ολυμπιακό. Δεν άρεσαν σε κανέναν οι ήττες από τον Ολυμπιακό αλλά σήμερα δείξαμε ωριμότητα. Είχαμε καλή επίθεση και καλά ποσοστά στο μπλοκ. Το πρωτάθλημα είναι ακόμα μπροστά, έχει πολύ δρόμο και ο ΠΑΟΚ θα παίξει καλύτερα στη συνέχεια».

Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο Ιρανός πσαδόρος της ΑΕΚ Φαρχάντ Σελαφζούν για την διάκριση του ως MVP Βίκος Cola της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League. Την βράβευση έκανε ο πρόεδρος του ΤΑΑ ΑΕΚ Μάνος Μακρής.