17-01-2019

Ο Ολυμπιακός με δεύτερη νίκη 3-1 επί της ΒSSK πέρασε στους «8»

Ο Ολυμπιακός χρειάζονταν δύο σετ για να προκριθεί στα προημιτελικά του CEV Cup αλλά κατάφερε να πάρει μία ακόμα ευρωπαϊκή νίκη και να προκριθεί πανηγυρικά στις «8» καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης συνεχίζοντας και εφέτος την επιτυχημένη ευρωπαϊκή πορεία του.

Ο Ολυμπιακός νίκησε την BBSK Κωνσταντινούπολης και για πρώτη φορά αγωνίστηκε με πέντε ξένους αθλητές στην βασική του σύνθεση, ενώ για την εφετινή σεζόν έκανε ντεμπούτο ο Τοντόρ Αλεξίεφ και μάλιστα ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης.

Ο Βούλγαρος βρέθηκε με τον Μάρκους Μπέμε ο οποίος έκανε την επανεμφάνιση του. Υπενθυμίζεται πως ο Γερμανός γίγαντας αγωνίζεται μόνο στους ευρωπαϊκούς αγώνες και όχι στους αγώνες του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η τουρκική ομάδα στόχευε σε νίκη με καθαρό σκορ 3-0 ή 3-1 σετ για να οδηγήσει την πρόκριση στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός στη φάση των «8» θα αντιμετωπίσει τη βουλγαρική Νεφτοχιμίκ 2010 Μπουργκάς με στόχο την πρόκριση στην ημιτελική φάση. Οι δύο αγώνες θα γίνουν στις 30 Ιανουαρίου (+/- μία μέρα) και 13 Φεβρουαρίου (+/- μία μέρα) με ρεβάνς στου Ρέντη. Εάν ο Ολυμπιακός καταφέρει να περάσει στους ημιτελικούς θα αντιμετωπίσει είτε την ελβετική Αμρισβίλ είτε την ιταλική Τρεντίνο.

Κορυφαία εμφάνιση για τον Ολυμπιακό έκανε ο Αλεξίεφ που ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 59% στην επίθεση, ενώ τον ακολούθησαν με 12 ο Γκάβιν Σμιτ και με 11 ο Μάρκους Μπέμε.

Η BBSK τα έπαιξε όλα για όλα στο ξεκίνημα του αγώνα και πήρε προβάδισμα με 12-6 στο 1ο σετ. Ο Ολυμπιακός μάζεψε την διαφορά και ισοφάρισε 17-17 με τον άσσο του Πετρέα. Στο 19-19 η τουρκική ομάδα έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 22-19 κατακτώντας το σετ 25-22.

Από το 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκλείδωσε το παιχνίδι των Τούρκων και με προβάδισμα 6-2 ανέκτησε τον έλεγχο. Ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια προβάδισμα, η ΒΒSK μείωσε σε 1918 αλλά ο Ολυμπιακός με επίθεση του Αλεξίεφ και μπλοκ του Μπέμε ξέφυγε 24-22. Η τουρκική ομάδα ισοφάρισε 24-24 αλλά με μπλοκ άουτ του Σμιτ και επίθεση του Μπέμε έκανε το 26-24 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Καθοριστικό ήταν και το 3ο σετ όπου η Τούρκοι προηγήθηκαν 10-7 αλλά ο Ολυμπιακός με άσσο του Αλεξίεφ ισοφάρισε 15-15 και με δύο κρισιμους πόντους από Ραουβέρντινκ και Μπέμε προηγήθηκε 20-19. Ο Αλεξίεφ με φοβερό μπλοκ έκανε το 22-20 και με νέο μπλοκ του Πετρέα έκανε το 24-21. Με επίθεση του Ράουβερντινκ έκλεισε το σετ 25-22 και ο Ολυμπιακός σφράγισε την πρόκριση.

Παρότι είχε εξασφαλίσει την πρόκριση ο Ολυμπιακός έπαιξε και για τη νίκη της τιμής και τα κατάφερε απέναντι στη μαχητική BBSK που προηγήθηκε με 8-6 αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός με υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ έκανε ανατροπή και πήρε τη νίκη - πρόκριση.

Διαιτητές: Ενκέρλι (Ελβετία), Κολεμάινεν (Φινλανδία).

1ο σετ: 3-8, 14-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-13, 22-19, 26-24

3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-22

4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της BBSK προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 26-24, 25-22, 25-19) σε 98΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας 6 (2/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπέμε 11 (7/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμιτ 12 (11/23 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 24 (22/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ., 12% άριστες), Ράουβερντινκ 5 (5/8 επ., 39% υπ., 28% αρ.) / Στεφάνου (λ, 36% υπ. - 21% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης , Ζουπάνι 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Σμαραγδής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 5 (5/7 επ., 40% υπ. - 20% άριστες).

BBSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Χακάν Οζκαν): Γκουνγκόρ 14 (13/21 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 47% άριστες), Ερούζ 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκογκόζ 13 (10/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ. 40% υπ. - 36% άριστες), Έμετ 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Τόι 20 (18/28 επ., 2 άσσοι), Γενιπαράζ / Σαχίν (λ, 47%υπ. - 20% άριστες), Σονάτ (λ, 25% υπ.), Πεκσέν, Κιν.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο οlympiacossfp.gr τα εξής: «Δεν είχε σημασία η νίκη και η απόδοση στο πρώτο παιχνίδι. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι καθώς η Τουρκική ομάδα παίζει πολύ καλά και εκτός έδρας και το έδειξε και σήμερα. Προετοιμαστήκαμε για ένα τόσο δυνατό παιχνίδι και φτάσαμε στην πρόκριση. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το πως μπήκαμε στο παιχνίδι αλλά μετά το πρώτο σετ βρήκαμε ρυθμό και πήραμε τη νίκη και την πρόκριση. Τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα από τη Βουλγαρία, έχει καλούς ξένους παίκτες και Βούλγαρους με εμπειρία από την εθνική τους ομάδα. Θα γίνουν δυνατά παιχνίδια και θέλουμε με όπλο την έδρα μας με τον κόσμο μας να φτάσουμε στα ημιτελικά».

Ο Βούλγαρος ακραίος του Ολυμπιακού Τοντόρ Αλεξίεφ δήλωσε: «Χρειαζόμασταν δυο σετ για να περάσουμε στην επόμενη φάση, κάτι που ήταν ο βασικός μας στόχος και τα πήραμε. Παίξαμε καλά μετά το δεύτερο σετ, συγκεντρωμένοι στον στόχο μας και τώρα κοιτάμε τον επόμενο αντίπαλο. Όσο περνάει ο καιρός και εγώ θα είμαι ακόμα καλύτερος καθώς είναι μικρό το διάστημα που επέστρεψα. Είμαι χαρούμενος που είμαι και πάλι εδώ.»

Ο Γερμανός ακραίος του Ολυμπιακού Μάρκους Μπέμε είπε: «Περιμέναμε ο αντίπαλος να είναι πολύ σκληρός σε αυτό το παιχνίδι. Αυτό φάνηκε στην αρχή του αγώνα. Μετά το πρώτο σετ, η απόδοση μας ανέβηκε, βρήκαμε το ρυθμό μας και φτάσαμε στην κατάκτηση των δυο σετ που μας έδωσαν την πρόκριση αρχικά και στη νίκη στη συνέχεια. Συνεχίζουμε το ίδιο συγκεντρωμένοι για να πετύχουμε τους στόχους μας».