19-01-2019

Ξέσπασμα Κηφισιάς με σούπερ Λόπαρ, Λάανε και 3-0 τον Ηρακλή

(3 votes)
Ο ΑΟΠ Κηφισιάς αναδεικνύεται στην αποκάλυψη του 2019 καθώς με δύο καθαρά τρίποντα εκτοξεύτηκε στη βαθμολογία της Volley League. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά έχοντας σταθερή υποδοχή, κορυφαίο τον Λάανε και με αδιαπέραστο μπλοκ (17 πόντους) από τον Σέρβο Λόπαρ νίκησε

με 3-1 σετ τον Ηρακλή και έφτασε τους 11 βαθμούς προσπερνώντας την ΑΕΚ και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Ο Ηρακλής έμεινε καθηλωμένος στους 13 βαθμούς και υστέρησε φανερά στην υποδοχή αλλά και στην επίθεση αφού έβγαινε συνεχώς σε οργανωμένο μπλοκ.

Αποκορύφωμα ήταν η χαμένη ευκαιρία του 2ου σετ οπου ο Ηρακλής αν και βρέθηκε πίσω 14-10 και 16-13 βρέθηκε μπροστά 19-16 με σερί 6-0 αλλά η Κηφισιά απάντησε με δικό της σερί 6-0 και πήρε το σετ κάνοντας το 2-0. Στο 3ο σετ η Κηφισιά με το σερβίς του Λάανε και διαδοχικά μπλοκ Λόπαρ έκανε σερί 7-0 και έκλεισε τον αγώνα χωρίς απώλειες.

Στο πρώτο σετ στο Ζηρίνειο Κηφισιά και Ηρακλής πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 3-3. Άουτ επίθεση από τον Αρμενάκη και μπλοκ του Σπυριούνη διαμόρφωσαν το 5-3 για τους γηπεδούχους. Ο Ηρακλής «απάντησε» και με επίθεση του Αρμενάκη και άσο του Φέργιουσον ισοφάρισε 7-7.  Η ομάδα των βορείων προαστίων με τον Ρεκ στο σερβίς «έτρεξε» το σερβίς και προηγήθηκε με 10-7. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και μετά από μπλοκ του Λάανε στον Μαυροβουνιώτη έφτασε στο +5 (13-8).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε την απόδοσή της και με άσο του Αρμενάκη μείωσε 15-12. Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά επέβαλε το παιχνίδι της και με του Χαντ και Σπυριούνη να τελειώνουν επιθέσεις πήρε «αέρα» 7 πόντων 19-12. Ο «Γηραιός» προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του σετ και με πέναλτι του Κλίντι μείωσε 23-18. Ο Νίκος Ζαλμάς κάλεσε τάιμ άουτ και στην επόμενη φάση ο Σπυριούνης έδωσε εξαπλό σετ μπολ στην Κηφισιά. Ο Μούχλιας «έσβησε» το πρώτο, όμως το σερβίς του Τζιουμάκα πήγε στο φιλέ για το 25-18.

Το καθοριστικό 2ο σετ

Στο δεύτερο σετ το Κηφισιώτικο μπλοκ και άσος του Χάντ έβαλαν σε «θέση οδηγού» τους γηπεδούχους με 5-2. Στην εξέλιξη του σετ επίθεση του Κλίντι από την πάιπ και μπλοκ του Ντίνα πάνω στον Χαντ έφεραν τον Ηρακλή σε απόσταση «αναπνοής» 7-6.

Η ομάδα των βορείων προαστίων πήγε ξανά στο +3 (10-7) με επίθεση του Καναδού διαγώνιου. Οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα προηγήθηκαν 14-10 μετά από κόντρα επίθεση του Λάανε. Στο καλύτερο του διάστημα ο Ηρακλής έκανε αντεπίθεση, ισοφάρισε 16-16 και με συνολικό σερί 5-0 που προήλθε από το σερβίς του Ο Γιάννης Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο απέδωσε καθώς η ομάδα του με την επιστροφή έτρεξε ένα σερί 6-2 και ισοφάρισε 16-16 αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει με τη σειρά του τάιμ άουτ. Με τον Μαυροβουνιώτη στο σερβίς η υποδοχή της Κηφισιάς χάλασε και οι γηπεδούχοι κάρφωναν συνεχώς άουτ. Με συνολικό σερί 6-0 ο Ηρακλής προσπέρασε 19-16 αλλά η Κηφισιά έβγαλε «πείσμα» και με συνολικό σερί 6-0 προσπέρασε 22-19 αντακτώντας και πάλι τα ηνία του αγώνα. Ο Λάανε ήταν στο σερβίς και οι Χάντ, Σπυριούνης έδωσαν ρεσιτάλ σε σερβίς και κόντρα επιθέσεις. Με σερβίς στο φιλέ από τον Αρμενάκη η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21,το οποίο τελείωσε με κόντρα επίθεση ο Σπυριούνης 25-21.

Η Κηφισιά προηγήθηκε 7-4 στο 3ο σετ. Ο Ηρακλής «απάντησε» άμεσα και με άσο του Φέργκιουσον μείωσε 7-6. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά έτρεξε ένα σερί 3-0 και έφτασε στο +4 (10-6) και ο Γιάννης Ορφανός κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ηρακλής μείωσε 10-8 αλλά η Κηφισιά με τον Λαάνε στο σερβίς και το μπλοκ από τον Λόπαρ πήρε συνολικό σερί 7-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 17-8. Ο Ηρακλής πέταξε λευκή πετσέτα και με δύο λάθη από Κλίντι και Τζιουμάκα τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης.

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-19

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-6, 16-8, 21-11, 25-16

*Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 2 άσσοι, 37 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 23 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-21, 25-16) σε 72΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Ρεκ 3 (2/3, 1 μπλοκ), Χαντ 16 (13/25, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λάανε 12 (8/20, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 75%υπ., 38%αρ.), Σπυριούνης 11 (9/17, 2 μπλοκ, 50%υπ., 25%αρ.), Λόπαρ 11 (4/7, 7 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 78%υπ., 28%αρ.), Γκούζντα (λ), Μπέλος, Μήτσης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Ντίνας 3 (3/6επ.), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 5 (4/13επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.), Φέργκιουσον 5 (2/3, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 8 (5/20, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρίου ντα Ρόσα 9 (8/21, 1 μπλοκ, 27%υπ., 13%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 69%υπ., 46%αρ.), Βασ.Μούχλιας, Τερζόγλου, Δημ. Μούχλιας 1 (1/1), Τζιουμάκας.

Ο Σέρβος κεντρικός της Κηφισιάς Ντούσαν Λόπαρ είπε: «Η Κηφισιά σήμερα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έφτασε δίκαια στη νίκη. Θεωρώ ότι το κλειδί ήταν το καλό σερβίς και το ισχυρό μπλοκ. Είναι μία νίκη που μας δίνει την δυνατότητα να κοιτάμε την οκτάδα με αισιοδοξία. Ήταν η πρώτη μου εμφάνιση στο Ζηρίνειο και ειλικρινά χάρηκα για την ατμόσφαιρα που υπάρχει στην κερκίδα, βλέποντας οικογένειες και παιδιά».

Ο ακραίος της Κηφισιάς Κυριάκος Σπυριούνης είπε: «Από αγώνα σε αγώνα βελτιωνόμαστε σε ποιοτικά στοιχεία. Ο Ηρακλής δεν είναι τυχαία ομάδα. Δεν περίμενα να νικήσουμε τόσο εύκολα. Δεν το βάλαμε κάτω στο 2ο σετ όταν ο Ηρακλής γύρισε το σετ και δεν του επιστρέψαμε να πιστέψει σε κάτι θετικό. Θα συνεχίσουμε έτσι και όσο πλησιάζουμε στην 8αδα θα παίξουμε ακόμα πιο ελεύθερα».

Ο ακραίος του Ηρακλή Αργύρης Μαυροβουνιώτης είπε: «Η Κηφισιά κέρδισε δίκαια. Εμείς είχαμε πρόβλημα στην επίθεση και δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάτι καλό. Το πρωτάθλημα έχει δρόμο. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε σκληρά, θα δουλέψουμε ακόμα περισσότερο για να παρουσιαστούμε καλύτεροι στη συνέχεια».