30-01-2019

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-1 από τη Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-1 από τη Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς στον πρώτο προημιτελικό αγώνα της προημιτελικής φάσης του CEV Cup ανδρών που έγινε στην Βουλγαρία.

Η ομάδα του Πειραιά παρότι προηγήθηκε 1-0 σετ γνώρισε την πρώτη ήττα της εφετινής σεζόν και την πρώτη στην Ευρώπη από τους τελικούς του Challenge Cup 2017-18 με τη Ραβένα και συγκεκριμένα στις 11 Απριλίου 2018. Ακολούθησε μία ακόμα ήττα από τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό του κυπέλλου στις 20/4/18 με 3-2 σετ.

Πρώτος σκόρερ της Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς ήταν ο Ουτσίκοφ που τη σεζόν 2017-18 κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας με τον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός θα έχει δύσκολο έργο στη ρεβάνς που θα γίνει την Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου στις 17.00 στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη. Εκεί ο Ολυμπιακός θα στοχεύσει σε νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να δικεδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 25-24 και 26-25 αλλά χωρίς να αξιοποιήσει το προβάδισμα. Όπλο της βουλγαρικής ομάδας ήταν το μπλοκ που σημείωσε 17 πόντους.

Διαιτητές: Μπάλαντζιτς (Σερβία), Ορμόντε (Πορτογαλία).

1ο σετ: 7-8, 11-16, 17-21, 18-25
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 29-27
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-22
4ο σετ: 6-8, 12-16, 21-18, 25-21

*Οι πόντοι της Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (18-25, 29-27, 25-22, 25-21) σε 107'.

ΝΕΦΤΟΧΙΜΙΚ ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ (Νίκι Ζελιάσκοφ): Μπρατόεφ 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζόρτζεβιτς 13 (11/20 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 57% άριστες), Ιβάνοφ 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ουτσίκοφ 23 (20/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρόφ 13 (9/23 επ., 4 μπλοκ, 44% υπ. - 16% άριστες), Κάρτεφ 10 (2/5 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Σαλπάροφ (λ, 38% υπ. - 14% άριστες), Σαμούνεφ, Αγκόντσεφ, Ιβάνοφ (50% υπ. - 17% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 6 (6/10 επ.), Μπέμε 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 18 (16/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (13/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 18% άριστες), Ραούβερντινκ 4 (2/9 επ., 2 άσσοι, 50% υπ΄. - 13% άριστες) / Στεφάνου (λ, 38% υπ. - 15% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 40% άριστες).

O προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ είπε στο olympiacossfp.gr: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, αυτό το γνωρίζαμε από πριν. Η Μπουργκάς παίζει πολύ καλά μέσα στην έδρα της. Ξεκινήσαμε δυνατά το παιχνίδι, πήραμε το πρώτο σετ και το δεύτερο κρίθηκε στο τέλος στις λεπτομέρειες. Κάποια λάθη μας στην άμυνα έδωσαν τη νίκη στη βουλγαρική ομάδα. Στην έδρα μας θα είναι σίγουρα ένα διαφορετικό παιχνίδι, θα είμαστε πιο δυνατοί ώστε να πάρουμε μια καθαρή νίκη και να οδηγήσουμε το παιχνίδι στο χρυσό σετ, για να πάρουμε εκεί την πρόκριση στην τετράδα της διοργάνωσης. Είμαστε σίγουροι ότι θα έχουμε και τους φιλάθλους μας στο πλευρό μας. Θα δημιουργήσουν την μοναδική ατμόσφαιρα που μόνο αυτοί ξέρουν και αυτό θα δώσει ώθηση στους παίκτες μας για την πρόκριση».