09-02-2019

Ο Εθνικός επέστρεψε στις νίκες στον Εβρο, 3-2 τον Φοίνικα

(3 votes)
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει τον Φοίνικα Σύρο μετά από ντέρμπι δύο ωρών που έγινε στο γυμναστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος. Συγκλονιστικό ήταν το 5ο σετ με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Κορυφαίοι του Εθνικού ήταν οι Μπενγκολέα, Γκρμίτροβιτς αλλά και οι Ριζόπουλος, Κοντοστάθης που κράτησαν την υποδοχή έκαναν ηρωική προσπάθεια - όπως είπε και ο προπονητής τους - διότι αγωνίστηκαν με υψηλό πυρετό. Πολύ καλός και ο Βλαχόπουλος ως βασικός πασαδόρος αλλά στα μέσα του 3ου σετ έμεινε από δυνάμεις και στο 4ο σετ βασικός ξεκίνησε ο Στρούγκαρ.

Ο αγώνας ήταν νευρικός και είχε πολλά λάθη εκατέρωθεν. Ο Εθνικός έχασε 21 σερβίς και ο Φοίνικας 20. Η ομάδα του Εβρου σημείωσε την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα και την πρώτη στην έδρα της από τις 17 Νοεμβρίου. Ανέβηκε στους 13 βαθμούς και ισβαθμεί με τον Ηρακλή. Ο Φοίνικας γνώρισε την πρώτη ήττα από τις 8 Δεκεμβρίου όταν είχε χάσει 3-2 από τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη, ανέβηκε στους 20 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Προβάδισμα 2-0

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη μπήκε δυνατά στον αγώνα και με όπλο το σερβίς από Μπενγκολέα, Γκιμίτροβις πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Ξέφυγε 15-11 μετά από σερί 3-0 και συντήρησε την διαφορά μετά και από καθοριστικούς πόντους του Στίγγα από τον πρώτο χρόνο. Το σετ τελείωσε 25-21 με πόντο του Τουράνιανιν.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Μπενγκολέα να πιάνει ρυθμό στο σερβίς και να ανοίγει την διαφορά στο 7-3. Το +4 διατηρήθηκε σε όλο το σετ, ο Εθνικός είχε τον έλεγχο του αγώνα και ο Φοίνικας δε μπορούσε να βρει ρυθμό στο σερβίς. Το σετ έκλεισε 25-20 με το χαμένο σερβίς του Εβάντρο.

Η ισοφάριση

Ο Φοίνικας βρήκε κενά στην υποδοχή του Εθνικού στο 3ο σετ και με τους Καϊσλασάλο στην επίθεση και τον Παπαδόπουλο στο σερβίς ο Φοίνικας έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε 20-13. Το σετ έκλεισε άνετα για τον Φοίνικα 20-15 με το λάθος του Γκμίτροβιτς.

Ο Φοίνικας μπήκε για τα καλά στον αγώνα και στο 11-11 του 4ου σετ και πάλι ο Παπαδόπουλος με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Εθνικού και με σερί 4-0 έδωσε προβάδισμα στο πειρατικό 15-11. Ο Εθνικός δεν επέστρεψε και ο Φοίνικας οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Το συγκλονιστικό 5ο σετ των ανατροπών

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ όπου υπήρχαν και πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Φοίνικας είχε μικρό προβάδισμα μέχρι το 7-6 μετά και την επίθεση του Παπαδόπουλου, αλλά ο εξαιρετικός Κάσσανδρος Στίγγας με μία επίθεση και έναν άσσο έβαλε τον Εθνικό στη θέση του οδηγού με 10-8. Και πάλι το ματς είχε συγκινήσεις. Ο Φοίνικας με το σερβίς του Λέσκοφ και το επιθετικό κρεσέντο του Καϊσλασάλο έκανε σερί 4-0 και πήρε προβάδισμα 12-10. Ο Τουράνιανιν με δύο επιθέσεις και ο άσσος του Γκρμιτροβιτς έφεραν τον Εθνικό στο 14-13. Ο Μήλης έχασε το σερβίς για το 15-14 και ο Μπενγκολέα έκανε το 16-15. Ο Βουλκίδης ισοφάρισε για τελευταία φορά (16-16) και ο αγώνας τελείωσε με τις εύστοχες και δύσκολες επιθέσεις από Ριζόπουλο και Μπενγκολέα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ιωαννίδης

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-16, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-20

3ο σετ: 8-7, 13-16, 15-21, 20-25

4ο σετ: 8-7, 12-16, 15-21, 19-25

5ο σετ: 4-5, 10-8, 10-12, 18-16

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 13 άσσοι, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν: 5 άσσοι, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 25-20, 20-25, 19-25, 18-16) σε 117΄.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Μπενγκολέα 18π. (12/27 επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 60%υπ., 33%αρ.), Γκμίτροβιτς 25 (20/40, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Τουράνιανιν 16 (11/15, 5 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Στίγγας 13 (9/13, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ριζόπουλος 5 (3/9, 2 άσσοι, 60%υπ., 44%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 72%υπ., 37%αρ.), Νικολακάκης, Στρούγκαρ 1 (1 μπλοκ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 7 (3/10επ., 3 μπλοκ), Εβάντρο 16 (12/24, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 19%αρ.), Λέσκοφ 1 (1/2), Βουλκίδης 10 (8/14, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 30 (26/41, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 10 (7/16, 55%υπ., 34%αρ.) / Βελούδης (57%υπ., 33%αρ.), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης: «Μπράβο στην ομάδα, μπράβο σε όλα τα παιδιά, στους ξένους της ομάδας αλλά κυρίως στον Ριζόπουλο και στον Κοντοστάθη που έκαναν άλλη μία ηρωική εμφάνιση. Ο Ριζόπουλος αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό. Χθες βράδυ ήταν να πάει νοσοκομείο και σήμερα αγωνίστηκε. Με ικανοποιεί που η ομάδα δείχνει συνέπεια και συνέχεια. Θα πάμε ακόμα καλύτερα στη συνέχεια. Δεν θέλω να υποτιμήσω τον Φοίνικα αλλά θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει και 3-0 σετ. Κακώς επαναπαυτήκαμε μετά το 2-0 σετ. Επρεπε να ήμασταν πιο προσεκτικοί. Είναι και αυτό ένα μάθημα. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας στηρίζει».

Ο ακραίος του Φοίνικα Σύρου Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Ο Εθνικός έκανε καλή εμφάνιση, μας πίεσε στα δύο πρώτα σετ από το σερβίς. Γενικά ήμασταν νευρικοί στην υποδοχή και δεν κάναμε από τις καλές μας εμφανίσεις . Κυνηγούσαμε το σκορ από 2-0, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε και είχαμε ευκαιρία για συνολική ανατροπή. Δεν τα καταφέραμε. Χάσαμε πολλά σερβίς. Κρατάμε τα λάθη μας και θα δουλέψουμε για τη δύσκολη συνέχεια. Ερχεται το ματς με την Κηφισιά. Είναι ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι και πρέπει να προετοιμαστούμε για να γυρίσουμε στις νίκες».