09-02-2019

Η ΑΕΚ με Λάππα, Σελαφζούν διαγωνίους πήρε νίκη ανάσα με 3-1 την Κομοτηνή

Την πρώτη της νίκη μετά από δύο μήνες και την πρώτη με τον Σωτήρη Δρίκο στον πάγκο πανηγύρισε η ΑΕΚ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι κιτρινόμαυροι με πρωταγωνιστή στον Ηλία Λάππα που αγωνίστηκε διαγώνιος και τους Κρέτση - Σελαφζούν να εναλλάσουν ρόλους νίκησε με 3-1 την Κομοτηνή και ανέβηκε στους 13 βαθμούς μαζί με τον Ηρακλή και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Επίσης κατάφερε να πάρει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων. Η Κομοτηνή προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 αλλά επιθετικά υστέρησε και έκανε πολλά λάθη. Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη έφτασε κοντά στην ισοφάριση που θα της έδιναν έναν βαθμό αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι έχει μόλις μία νίκη επί της ΑΕΚ με 3-1 σετ στον Α΄γύρο και έμεινε στους 5 βαθμούς.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 21-20 του 4ου σετ όταν ο Κρέτσης έβγαλε απίθανη άμυνα από τα δημοσιογραφικά και ο Ιμπραχίμοφ την πέρασε στο αντίπαλο τερέν που κατέληξε σε πόντο για την ΑΕΚ ο οποίος της έδωσε και την ώθηση για να φτάσει και στην πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ.

Η Κομοτηνή ξεκίνησε καλά και στο 7-7 του 1ου σετ ο Σεφτσόφ με ωραίες ενέργειες έδωσε σερί 3-0 για το 7-10. Η Κομοτηνή κράτησε το προβάδισμα και με τον Δαλακούρα ξέφυγε 19-15 και 20-17. Η ΑΕΚ απάντησε με τον Στοΐλοβιτς και με καλές άμυνες κατάφερε να ισοφαρίσει 21-21. Ο Δαλακούρας και ο Σεφτσόφ με δύο δύσκολες επιθέσεις έκαναν το 24-22, ακολούθησε λάθος στο σερβίς και το σετ τελείωσε με επίθεση ο Σεφτσόφ 25-23.

Πολλές αναλλαγές είχε το 2ο σετ με την ΑΕΚ να ξεφεύγει 8-5 με το σερβίς του Σελαφζούν αλλά η Κομοτηνή με σερί 4-0 από τους Χριστόφα και Δαλακούρα πέρασε μπροστά 11-9. Νέα απάντηση από την ΑΕΚ με δικό της σερί 4-0 από Στοΐλοβιτς και Λάππα έβαλαν την ΑΕΚ μπροστά 13-11. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ επικράτησε πλήρως. Με τον Στοΐλοβιτς και τον Ιμπραχίμοφ να ανεβάζουν στροφές η ΑΕΚ έκανε σερί 5-0 για το 21-13. Το σετ τελείωσε με μπλοκ του Χαλαμπίδη για το 25-18.

Πιο εύκολη απ΄ότι αναμενόταν ήταν η επικράτηση της ΑΕΚ στο 3ο σετ καθώς με όπλο το μπλοκ και πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπίδη ξέφυγε 11-5 ενώ με πρωταγωνιστές τους Σελαφζούν, Ιμπραχίμοφ και καλές άμυνες η διαφορά έφτασε και στο +11 (23-12). Το σετ έκλεισε με επίθεση του Λάππα 25-14 για το 2-1 σετ.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου η Κομοτηνή προηγήθηκε 10-7 με τον Δαλακούρα και τον Σεφτσόφ. Η ΑΕΚ σταδιακά ροκάνισε την διαφορά και με τον Ιμπραχίμοφ να είναι αποτελεσματικός προσπέρασε πρώτη φορά 16-15. Ο Σεφτσόφ έκανε το 19-18 για την Κομοτηνή που ήταν και το τελευταίο προβάδισμα της Κομοτηνής. Ο Κανέλλος ισοφάρισε 19-19 και με σερί του Κρέτση στο σερβίς και φοβερές άμυνες η ΑΕΚ έκανε σερί 4-0 για το 23-19 και εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Το ματς τελείωσε με επίθεση του Σελαφζούν 25-21.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Τσεπκινλής

1ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-18

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-12, 25-14

4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 54 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 3 άσσοι, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-14, 25-21) 101΄.

ΑΕΚ (Σωτήρης Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Σελαφζούν 9 (6/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 3 (3/8), Στοΐλοβιτς 18 (16/30, 2 άσσοι, 95%υπ., 95%αρ.), Κανέλλος 10 (4/8, 6 μπλοκ), Ιμπραχίμοφ 14 (10/23, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 74%υπ., 61%αρ.) / Γκαράς (λ. – 76%υπ., 65%αρ.), Κρέτσης, Λάππας 11 (10/16, 1 άσσος).

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρέτσης): Κ.Δαλακούρας 7 (4/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 58%αρ.), Δαλδαβερένης, Φερέλ 11 (8/14, 3 μπλοκ), Σεφτσόφ 20 (19/43, 1 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 14 (12/28, 2 άσσοι, 71%υπ., 55%αρ.), Χριστόφας 10 (6/10, 4 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Μαρούλης, Καβαραζής, Μπουφίδης, Μπανιώτης.

Ο προπονητής της ΑΕΚ Σωτήρης Δρίκος είπε: «Είναι η πρώτη νίκη της ΑΕΚ μετά από καιρό. Κάθε νίκη είναι σημαντική για πολλούς λόγους ειδικά όταν έρχεται απέναντι σε μία μαχητική ομάδα και ενώ εμείς έχουμε πολλά προβλήματα να λύσουμε. Κάναμε αλχημίες για να πάρουμε αυτό το τρίποντο. Γενικά έγινε καλό παιχνίδι με εξαίρεση το 1ο σετ. Βελτιωθήκαμε και χάρις την εμπειρία του Λάππα και των δύο πασαδόρων μας πήραμε τη νίκη. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς και συνεχίζουμε».

Ο προπονητής της Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης είπε: «Κάναμε καλό ξεκίνημα αλλά δεν καρατήσαμε την σταθερότητα μας. Φτάσαμε κοντά για ένα θετικό αποτέλεσμα που θα μας βοηθούσε κυρίως στην ψυχολογία καθώς η παραμονή μας θα κριθεί στα πλέι άουτ».