23-02-2019

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τον Παμβοχαϊκό κάνοντας πρόβα για Τρεντίνο

Τρία εικοσιτετράωρα πριν τον πρώτο ημιτελικό του CEV Cup με την ιταλική Τρεντίνο ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη ισχύος με τον Παμβοχαϊκό και μέσα σε 69 λεπτά επικράτησε με 3-0 σετ ανεβάζοντας στο 44-0 το νικηφόρο σερί του στην Volley League. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στους 39 βαθμούς σε 14 αγώνες και στο +7 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ. Ο Παμβοχαϊκός έμεινε στάσιμος αλλά διατηρήθηκε στην 4η θέση καθώς απώλειες είχε και ο Φοίνικας Σύρου.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού ήταν ο Γκάβιν Σμιτ και ο Γιώργος Πετρέας με 68% και 88% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Μάλιστα ο Καναδός διαγώνιος ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 13/19 τελειωμένες επιθέσεις.

Ο Παμβοχαϊκός σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να βρει ευκαιρίες για να μπει στον αγώνα. Πιέστηκε πολύ στην υποδοχή και από την άλλη η υποδοχή του δε μπόρεσε να αντέξει την πίεση. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα προηγήθηκε στο μέσον του 1ου σετ και έμεινε κοντά σε όλο το 3ο σετ χωρίς να μπορέσει να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-6 με το μπλοκ του Ράουβερντινκ αλλά ο Παμβοχαϊκός απάντησε με τους Βραζιλιάνους Ολιβέιρα, Γκλαντστόουν και πήρε προβάδισμα 12-10. Η ομάδα της Βόχας διατήρησε το +2 μέχρι και το 17-15 με την επίθεση του Ολιβέιρα. Με τον Σμιτ να ξεσπάει στην επίθεση και τον Ραουβέρντινκ στο σερβίς ο Ολυμπιακός προσπέρασε 18-17. Ο Γουάλαφ ισοφάρισε 18-18 αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός με τον Σμιτ και τον Αλεξίεφ να βγαίνουν γρήγορα πάνω στο φιλέ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 22-18, ενώ η επίθεση και το μπλοκ του Πετρέα έκαναν το 25-19 για το 1-0 σετ.

Ο Παμβοχαϊκός και στο 2ο σετ πήρε προβάδισμα 7-5 αλλά το σερβίς του Πετρέα και οι κόντρα επιθέσεις του Σμιτ έδωσαν προβάδισμα 12-9.  Το +3 διατηρήθηκε μέχρι και το 17-14 αλλά με σερί 3-0 από Ραουβέρντινκ και Σμιτ η διαφορά ανέβηκε στο 20-14 και το σετ έκλεισε με τον άσσο του Σμιτ 25-20.

Η ομάδα του Βραχατίου το πάλεψε και στο 3ο σετ όπου μάλιστα αγωνίστηκε και ο Πεντίδης απέναντι στην πρώην ομάδα του, τον Ολυμπιακό όπου βρίσκονταν μέχρι τον Ιανουάριο. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 11-9 με τα δύο λάθη των φιλοξενουμένων αλλά ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 11-11. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε πάλι 17-14 με το μπλοκ του Πετρέα αλλά και πάλι η ομάδα του Δεληκώστα ισοφάρισε 17-17 με δύο άσσους του Γουάλαφ. Ο Ραουβέρντινκ και ο Ζουπάνι με δύο κόντρα επιθέσεις έδωσαν προβάδισμα +2 για τον Ολυμπιακό. Ο Σμιτ έκανε το 24-22 και ο αγώνας τελείωσε με δύο χαμένα σερβίς από τον Σμιτ και τον Γκλαντσόουν.

Διαιτητές: Mυλωνάκης, Μουλά Λεμονιά.

1ο σετ: 8-6, 14-16, 21-18, 25-19
2ο σετ: 6-8, 16-12, 21-15, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-23

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-20, 25-23) σε 69΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Σμαραγδής 8π. (6/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 11 (7/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 16 (13/19, 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (1/3,1 μπλοκ), Αλεξίεφ 9 (6/9, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 35%αρ.), Ράουβερντινκ 7 (5/10, 2 μπλοκ, 46% υ., 46%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 33% υπ., 33%αρ.), Ζουπάνι 5 (3/3, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 11 (11/18, 33%υπ., 11%αρ.), Γκλαντστόουν 4 (1/5, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουρνάκης 4 (3/6, 1 άσσος), Αμπράο 13 (13/22, 52%υπ., 41%αρ.), Γουάλαφ 11 (8/16, 3 άσσοι) / Παπαδημητρίου (λ. - 47%υπ., 33%αρ.,), Τσέλιος 3 (3/3), Κωταάκης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ είπε: «Ήταν σημαντικό να παίξουμε καλά, να κερδίσουμε και να φτάσουμε υγιείς στον αγώνα της Τρίτης κόντρα στην Τρεντίνο. Παίξαμε σοβαρά και συγκεντρωμένα, χωρίς να δώσουμε στον αντίπαλο την ευκαιρία να αντιδράσει και να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Στόχος μας ήταν να παίξουμε καλά και συγκεντρωμένα ώστε να προετοιμαστούμε κατάλληλα πριν από τον ημιτελικό του CEV Cup και το πετύχαμε. Έχουμε δυο ακόμα μέρες να δουλέψουμε και να είμαστε έτοιμοι για αυτόν τον πολύ σπουδαίο αγώνα».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού, Νίκος Σμαραγδής είπε: «Ξέραμε ότι θέλαμε τη νίκη πριν τον αγώνα με την Τρεντίνο. Με εξαίρεση το τρίτο σετ που χαλαρώσαμε, στα δυο πρώτα ακολουθήσαμε πιστά την τακτική μας και δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να αντιδράσει. Έχουμε την ποιότητα σαν ομάδα, πήραμε το 3-0 και τώρα έχουμε δυο μέρες να προετοιμαστούμε για τον ημιτελικό της Τρίτης».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Το τελικό σκορ μας αφήνει ένα αίσθημα αδικίας. Δεν αποτυπώθηκε η προσπάθεια μας στο γήπεδο και αυτό μας στεναχωρεί αλλά κρατάμε τις καλές στιγμές και συνεχίζουμε. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό για τους αγώνες με την Τρεντίνο. Είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα μου, είμαστε μέσα στους στόχους μας».