01-03-2019

Αθλος του Φοίνικα με 3-2 σετ έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού μετά από 44 νίκες!

(3 votes)
Στη Σύρο σταμάτησε απόψε το αήττητο του Ολυμπιακού στην Volley League μετά από σερί 44 νικών.

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα και μία ιστορική ανατροπή από 0-2 σετ ο Φοίνικας επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι ήταν αήττητοι για 22 μήνες και συγκεκριμένα από το 3-1 του ΠΑΟΚ στο Ρέντη στον πέμπτο τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος 2016-17 (7 Mαΐου 2017). Ο Ολυμπιακός είχε να χάσει αγώνα ενώ είχε προηγηθεί 2-0 σετ από τις 8 Απριλίου του 2016 στον ημιτελικό της σεζόν 2015-16 με τον ΠΑΟΚ.

Ο Φινλανδός Καϊσλασάλο και ο Βραζιλιάνος Εβάντρο κυριολεκτικά έδωσαν τα ρέστα τους σημειώνοντας 29 και 28 πόντους αντίστοιχα ενώ συνολικά ο Φοίνικας σημείωσε 8 άσσους και 11 μπλοκ. Με αυτή τη νίκη οι συριανοί προσπέρασαν τον Παμβοχαϊκό και είναι πάλι στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Αντίθετα ο Ολυμπιακός αν και δεν είχε κακή υποδοχή υστέρησε επιθετικά και δεν πίεσε με το σερβίς του. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κινδυνεύουν για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο αλλά θα πρέπει να συνέλθουν γρήγορα για τη ρεβάνς με την Τρεντίνο στο Τρέντο την Τρίτη 5 Μαρτίου.

O αγώνας ήταν «κλειστός» στο σκορ με τις δύο ομάδες να είναι πάντα κοντά. Είχε διάρκεια 2,5 ώρες και ήταν ένα συγκλονιστικό ντέρμπι με τα τρία πρώτα σετ να κρίνονται με 26-24. Τα δύο πρώτα για τον Ολυμπιακό και το τρίτο για τον Φοίνικα. Μάλιστα στο 2ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 23-22 αλλα το πήρε ο Ολυμπιακός, ενώ στο 3ο σετ οι «ερυθρόλευκοι» πέρασα μπροστά 23-22 και είχαν ευκαιρία για το 3-0 σετ αλλά ο Φοίνικας κρατήθηκε στον αγώνα με επίθεση του Παπαδόπουλου και μπλοκ του Βουλκίδη.

Τα δύο σετ με υπογραφή Ζουπάνι

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας είχε προβάδισμα δύο πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια που έφτασε και στο +3 (16-13) με τους Εβάντρο και Καϊσλασάλο. Ο Αλεξίεφ και ο Κουμεντάκης κράτησαν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ και με το μπλοκ του Σμαραγδή έγινε το 18-18. Ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη και το λάθος του Βουλκίδη προσπέρασε 23-21, οι συριανοί ισοφάρισαν 23-23 με τον Καϊσλασάλο και το λάθος του Αλεξίεφ αλλά ο Σμαραγδής έκανε το 24-23. Ο Εβάντρο ισοφάρισε 24-24, αλλά έχασε το το σερβίς (24-25) και ο Ζουπάνι έκλεισε το σετ 26-24.

Προβάδισμα Φοίνικα 23-22

Στο 2ο σετ ήταν ο Ολυμπιακός που είχε μικρό προβάδισμα 1-2 πόντους που άνοιξε και στο +3 (17-20) με το μπλοκ του Σμαραγδή. Ο Σμιτ έκανε το 21-18 για τον Ολυμπιακό αλλά ο μαχητικός Φοίνικας πάλεψε και ισοφάρισε 21-21 με σερί 3-0 από δύο «ερυθρόλευκα» λάθη και την επίθεση του Καϊσλασάλο. Ο Φινλανδός έδωσε και προβάδισμα στον Φοίνικα 23-22 αλλά ο Ζουπάνι ισοφάρισε και ο Καϊσλασάλο κάρφωσε άουτ για το 23-24. Ο Εβάντρο ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Παπαδόπουλος έχασε το σερβίς (24-25) και ο Ζουπάνι και πάλι έκανε το 26-24 για το 2-0 σετ.

Εχασε ευκαιρία για το 0-3

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ με τον Ολυμπιακό να αγγίζει το 3-0 σετ καθώς προηγήθηκε 23-22 αλλά τον Φοίνικα να κρατιέται στον αγώνα και να γυρίζει το ματς. Με τον Σμαραγδή να είναι από τους πιο σταθερούς παίκτες του Ολυμπιακού και να κερδίζει πολλές μονοναχίες στο μπλοκ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 18-16 και 20-18 με τον Ζουπάνι. Ο Κουμεντάκης έδωσε για τελευταία φορά προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 23-22 καθώς από εκεί και πέρα άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση του Φοίνικα. Ο Καϊσλασάλο με επίθεση και ο Εβάντρο με άσσο στον Ραουβέρντινκ έκανε το 24-23 για Τον Φοίνικα. Ο Εβάντρο έχασε το σερβίς και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 24-24 και το το σετ κρίθηκε με την επίθεση του Παπαδόπουλου και το μπλοκ του Βουλκίδη στον Κουμεντάκη εν μέσω αποθέωσης.

Η ισοφάριση

Με ανεβασμένη την ψυχολογία ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και στο 4ο σετ και με τους Εβάντρο και Καϊσλασάλο να μην κόβονται έδωσαν προβάδισμα 12-9. Ο Ολυμπιακός έδειξε κουρασμένος, δε μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στο σκορ και ο Φοίνικας κράτησε σταθερά το προβάδισμα των 2-3 πόντων μέχρι το 25-22 που έγινε με τον Καϊσλασάλο.

Η ανατροπή

Στο τάι μπρέικ ήταν η ώρα του Καϊσλασάλο με το σερβίς του να ραγίσει την υποδοχή του Ολυμπιακού και με σερί 3-0 έδωσε προβάδισμα στον Φοίνικα 8-4. Οι διαδοχικές αλλαγές στον Ολυμπιακό δεν έφεραν αποτέλεσμα και ο Φίλιο με άσσο έκανε το 13-9 διατηρώντας το +4. Με το χαμένο σερβίς του Φίλιο και δύο πόντους του Πετρέα ο Ολυμπιακός μείωσε 13-12 αλλά η λάθος επίθεση του Σμιτ και το μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Πετρέα έκλεισαν τον αγώνα 3-2 σετ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους γηπεδούχους που επί πλέον πήραν και δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια τους για να μπουν στην 4αδα.

Διαιτητές: Θεμελής, Γεροθόδωρος.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 24-26

2ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 24-26

3ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 26-24

4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-22

5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-9, 15-12

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 8 άσσους, 65 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (24-26, 24-26, 26-24, 25-22, 15-12) σε 124'

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 4 (1/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εβάντρο 28 (21/33 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 38% υπ. - 19% άριστες), Λέσκοφ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (6/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 29 (26/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/20 επ., 39% υπ. - 29% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 27% υπ. - 18% άριστες), Βελούδης (λ, 48% υπ. - 29% άριστες), Κιόσης, Μήλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 15 (12/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (8/9 επ., 5 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 17% άριστες), Κουμεντάκης 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 17% άριστες) / Στεφάνου (λ, 71% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Στιβαχτής, Σμιτ 4 (4/5 επ.), Ραούβερντινκ (40% υπ. - 20% άριστες).

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος της αναμέτρησης μίλησε για τον αγώνα και την σπουδαία νίκη του Φοίνικα: «Ήταν ένα πολύ ωραίο κατά γενική ομολογία παιχνίδι και καταφέραμε να νικήσουμε τον Ολυμπιακό των 44 συνεχόμενων νικών. Γνωρίζαμε από την αρχή πως θα ήταν ένα δυνατό παιχνίδι και πως τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Παρά το γεγονός ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-0 δεν το φοβηθήκαμε, πιέσαμε στη συνέχεια τον Ολυμπιακό κι αρχικά καταφέραμε να μειώσουμε και να μπούμε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Πιστεύω πως ο κόσμος είδε ένα σπουδαίο ματς με την ομάδα μας να δείχνει για ακόμη μία φορά πόσο δυνατή είναι πως γιατί συγκαταλέγεται μέσα στις κορυφαίες ομάδες του Ελληνικού πρωταθλήματος».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Ολυμπιακού Μπενίτεθ Μουνιόθ είπε: «Ήταν ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Είναι αλήθεια πως προερχόμαστε από μία δύσκολη αναμέτρηση κι ακολουθεί το εκτός έδρας με την Τρεντίντο. Ο Φοίνικας από την πλευρά του έπαιξε πάρα πολύ καλά και νίκησε δίκαια το παιχνίδι. Από την πλευρά μας θα ταξιδέψουμε στην Ιταλία για να αγωνιστούμε κόντρα σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα και θα προσπαθήσουμε να αντιστρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση».