09-03-2019

Ο Παναθηναϊκός με τον Γιορντάνοφ λύγισε με 3-2 τον Παμβοχαϊκό

(3 votes)
Με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να ανεβάζει στροφές, καλή υποδοχή και την επίθεση να αγγίζει το 50% σε ομαδικό επίπεδο ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Παμβοχαϊκό 3-2 σετ σε ένα νευρικό ματς με πολλά λάθη.

Ο Παναθηναϊκός έχασε πολλά σερβίς (22 επιθέσεις) και ο Παμβοχαϊκός κρίσιμες επιθέσεις στο 4ο και στο 5ο σετ που κρίθηκε ο αγώνας. Καθοριστικό πάντως ήταν το 4ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε 25-23 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα με τον Παναθηναϊκό να έχει μικρό προβάδισμα ενός πόντου μέχρι τον 10ο πόντο αλλά στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός βγήκε μπροστά με 19-17 χάρις δύο πόντους του πολύ θετικού και σήμερα Παρασκευά Τσέλιου. Ο Ροντρίγκο Αμπράο με δύο επιθέσεις έκανε το 22-19, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά καθώς ο Γκλαντστόουν με επίθεση και μπλοκ έκλεισε το σετ 25-22 για τον Παμβοχαϊκό.

Με τον Γιορντάνοφ να μπαίνει δυνατά στο σερβίς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 5-1 στο 2ο σετ. Με τους Ανδρεόπουλο, Ράπτη και Ζήση να σταθεροποιούν την υποδοχή και τον Γιάκομπσεν να βγάζει γρήγορα τον Γιορντάνοφ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 16-9. Ο Τσέλιος και ο Γουάλαφ μείωσαν 16-12, αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε το +4 μέχρι το τέλος του σετ και ισοφάρισε 25-19.

Ο Παμβοχαϊκός και στο 3ο σετ ήταν καλός στο μπλοκ άμυνα και βγήκε με μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα από το ξεκίνημα. Με μίνι σερί 3-0 ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 17-12, ο Παναθηναϊκός δεν απάντησε και ο Ολιβέιρα έκλεισε το σετ 25-20 για το 1-2 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ. Στο 10-10 του 4ου σετ το σερβίς του Πελεκούδα άνοιξε δρόμους στην υποδοχή του Παμβοχαϊκού. Με επίθεση Πεντίδη και μπλοκ του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 14-10. Με το σερβίς του Αμπράο η ομάδα του Βραχατίου ισοφάρισε 14-14, ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και στο 20-20 ο Ράπτης, ο Γιορντάνοφ και ο Γιάκομπσεν κράτησαν το μικρό προβάδισμα με έναν πόντο και ο Ράπτης έκλεισε το σετ 25-23 για το 2-2 σετ.

Με μεγαλύτερο πάθος και πολύ ενθουσιασμό ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο 5ο σετ και με τον Γιορντάνοφ και τον Ανδρεόπουλο προηγήθηκε 6-3. Οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμα 8-5 και με τον Γαλλιώτο στο σερβίς έκαναν σερί 3-0 και ξέφυγαν 11-5. Ο Ράπτης με επίθεση και τα διαδοχικά λάθη των φιλοξενουμένων τελείωσε το σετ 15-6.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Πρέντζας.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-18, 25-19
3ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25
4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 25-23
5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-5, 15-6

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκος Α.Ο. προήλθαν από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-19, 20-25, 25-23, 15-6) σε 122'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος Δ.): Γιάκομπσεν 6π., (5/7επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 27 (26/46, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χ. 13 (9/21, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 68%υπ., 42%αρ.), Πανταλέων 3 (1/5, 2 μπλοκ), Ράπτης 24 (20/41, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 70%υπ., 20%αρ.), Πελεκούδας 6 (4/10, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 58%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 3 (2/4, 1 μπλοκ), Γαλλιώτος 1 (1 άσσος).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2επ.), Ολιβέιρα 15 (15/31, 57%υπ., 13%αρ.), Γκλαντσόουν 12 (8/14, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσέλιος 8 (7/10, 1 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 12 (10/33, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 27%αρ.), Γουάλαφ 12 (10/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κωτσάκης (λ. - 40%υπ., 13%αρ.), Μακρυγιάννης, Δημητούλης, Συναδινός.

Σε δήλωση του στο www.panathinaikos1908.gr ο τεχνικός του ΠΑΟ Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Ήταν ένα πραγματικά δύσκολο ματς και για εμάς. Ξεκίνησε μια σειρά δύσκολων αγώνων και είναι σημαντικό που νικήσαμε το πρώτο. Ήμασταν άρρυθμοι για μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά βρήκαμε τα χαρακτηριστικά μας. Τόσο από το σέρβις όσο και στο μπλοκ και την άμυνα και φτάσαμε δίκαια στη νίκη».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Η άνοδος των Γιορντάνοφ και τα δικά μας λάθη στο 4ο σετ έκριναν τον αγώνα. Παίξαμε με έναν αντίπαλο που είναι ένα επίπεδο πάνω από μας αλλά τον κοιτάξαμε στα μάτια και παλέψαμε ακόμα και για τη νίκη. Στα σετ που πήραμε είχαμε καλό μπλοκ άμυνα. Κρατάμε τον βαθμό και συνεχίζουμε».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.