23-03-2019

Η ΑΕΚ το προβάδισμα, η Κηφισιά τη νίκη με 3-1 σετ

(6 votes)
Την 9η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγύρισε ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς και μάλιστα στο Μετς επί της ΑΕΚ με 3-1 σετ εξασφαλίζοντας την 6η θέση στη βαθμολογία, ενώ διατηρεί και ελπίδες ακόμα και για την 5η θέση εφόσον ο Παμβοχαϊκός ηττηθεί από τον Ηρακλή και την τελευταία αγωνιστική η Κηφισιά νικήσει τον Παναθηναϊκό με τρίποντο.

Η ΑΕΚ ήθελε νίκη ακόμα και με 3-2 σετ για να εξσφαλίσει την 8η θέση αλλά δεν τα κατάφερε. Παρότι προηγήθηκε με 1-0 σετ δεν ήταν αποτελεσματική στην επίθεση και γνώρισε την ήττα παρότι και στο 4ο σετ έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε 2-2 σετ. Το σοβαρό είναι ο τραυματισμός του διαγώνιου της Ηρακλή Παπαδόπουλου ο οποίος θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασης του.

Η Κηφισιά έκανε ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση με σταθερή υποδοχή και υπεροχή στην επίθεση. Ξεχώρισαν τα 6 μπλοκ του Ρεκ αλλά και η καλή απόδοση Χαντ, Λάανε.

Ανατροπές και προβάδισμα ΑΕΚ

Στο πρώτο σετ του αγώνα ΑΕΚ και Κηφισιά πήγαν χέρι- χέρι μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο ο Ιμπραϊμοφ από τη θέση του σερβίς «πλήγωσε» την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με διαδοχικούς άσους έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους 10-6. Η απάντηση της Κηφισιάς ήρθε με τα μπλοκ του Ρεκ πάνω στον Στοΐλοβιτς για το 14-14. Στη συνέχεια η Κηφισιά «πάτησε γκάζι» και με επιθέσεις από τους Χαντ και Ρουμελιωτάκη και άσο από τον Λάανε προηγήθηκε 19-15. Η «Ένωση» με επίθεση του Στοίλοβιτς πλησίασε στο -2 (20-18). Ο Ρουμελιωτάκης με μονό μπλοκ πάνω στο Παπαδόπουλου έστειλε ξανά την διαφορά στο +4 (22-18). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν «πείσμα» στο γήπεδο και έχοντας τον Τζιουμάκα στο σερβίς έτρεξαν ένα σερί 4-0 φέρνοντας το σετ στα ίσα 22-22. Μάλιστα η ΑΕΚ ήταν αυτή που έφτασε σε σετ μπολ 24-23 μετά από μπλοκ του Λάππα στον Χαντ. Στην επόμενη φάση ο Τζιουμάκας με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-23 για την ΑΕΚ.

Η ισοφάριση

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-2 όμως η Κηφισιά με άσσο του Ρεκ προσπέρασε για πρώτη φορά 6-5. Η ομάδα των βορείων προαστίων με μπλοκ του Λόπαρ πάνω στον Τζιουμάκα και άσσο του Ρουμελιωτάκη πήρε διαφορά «ασφαλείας» 12-7. Το μπλοκ της Κηφισιάς έδωσε πόντους στην ομάδα των βορείων προαστίων και η διαφορά έφτασε στο +7 (17-10). Με το χαμένο σερβίς του Σαλαφζούν έκλεισε το σετ 25-19 για το 1-1 σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Χαντ και στη συνέχει μπλοκ του Λάανε έφτασαν στο +4 (12-8). Η ΑΕΚ έκανε εύκολα το λάθος στην «αλλαγή», ενώ η Κηφισιά με άσσο του Λάανε έκανε το 16-10. Ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-17.

Συναρπαστικό 4ο σετ

Η έναρξη του τέταρτου σετ ήταν συναρπαστική με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» μέχρι το 9-9. Στην εξέλιξη του σετ επίθεση από τον Παπαδόπουλο και «πέναλτι» από τον Σαλαφζούν έφεραν την ΑΕΚ στο +2 (11-9). Σε εκείνο το σημείο ο Ρουμελιωτάκης δέχθηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία και το σκορ έγινε 12-9. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Ρουμελιωτάκη και μπλοκ του Λόπαρ ισοφάρισαν 15-15. Η ΑΕΚ «απάντησε» με δύο συνεχόμενους πόντους και μπήκε ξανά σε «θέση οδηγού» 17-15 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Με την επιστροφή ο Παπαδόπουλος με άσο διαμόρφωσε το 18-15. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με δικό της σερί έφερε ξανά το σετ στα ίσα 18-18 με τους γηπεδούχους να καλούν τάιμ άουτ. Κανέλλος και Παπαδόπουλος έβαλαν ξανά την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 20-18. Στην εξέλιξη του σετ ο Χαντ με άσο ισοφάρισε 21-21, ενώ στην επόμενη φάση ο Ιμπραχίμοφ κάρφωσε άουτ για το 22-21 υπέρ της Κηφισιάς.

Τραυματίστηκε ο Παπαδόπουλος

Με το σκορ στο 23-22 υπέρ της Κηφισιάς αποχώρησε τραυματίας στο αριστερό γόνατο ο Παπαδόπουλος. Η Κηφισιά με μπλοκ του Ρεκ πάνω στον Στοίλοβιτς έφτασε σε ματς μπολ 24-23 με τον προπονητή της ΑΕΚ να καλεί τάι άουτ. Στην επόμενη φάση με άσο ο Ρούσης διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 25-23
2ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 10-16, 14-21, 17-25
4ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 23-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς: 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 19-25, 17-25, 23-25) σε 107΄.

ΑΕΚ (Ακης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 1π. (1/4επ.), Σαλαφζούν 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (9/21, 2 άσσοι), Στοΐλοβιτς 20 (19/30, 1 μπλοκ, 72%υπ., 28%αρ.), Κανέλλος 5 (5/7), Ιμπρχίμοφ 6 (3/9επ., 3 άσσοι, 65%υπ., 30%αρ.) / Γκαράς (λ. - 53%υπ., 29%αρ.), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 1 (1/1), Τζιουμάκας 4 (2/8, 2 άσσοι), Λάππας 6 (5/9, 1 μπλοκ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 13 (10/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 23%αρ.), Ρεκ 10 (3/4επ., 6 μπλοκ), Χαντ 20 (19/33, 1 άσσοι), Λάανε 14 (11/16, 3 άσσοι, 62%υπ., 19%αρ.), Λόπαρ 9 (6/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελλας (λ. - 32%υπ., 23%αρ.), Γκούζντα (λ), Ρούσσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης.

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου.

Ο προπονητής της ΑΕΚ Άκης Φλαούνας είπε: «Δυστυχώς δεν είχαμε την διάρκεια που περίμενα μετά την εμφάνιση που είχαμε κάνει στην Αλεξανδρούπολη επί του Εθνικού. Υστερήσαμε στην επίθεση και κυρίως στο σάιντ άουτ. Η Κηφισιά είναι πολύ ποιοτική ομάδα και δε νίκησε τυχαία τον Ολυμπιακό. Επί πλέον αγωνίζονταν χωρίς βαθμολογική πίεση σε σχέση με μας που θέλαμε τη νίκη. Αυτό που θέλω είναι να μην έχει κάτι σοβαρό ο Παπαδόπουλος. Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μας για την 8αδα και θα παλέψουμε ακόμα και το ματς με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για να πετύχουμε το στόχο μας».

Ο λίμπερο του ΑΟΠ Κηφισιάς Άκης Κάπελλας δήλωσε: «Θεωρώ ότι ήταν μία δίκαιη νίκη για την ομάδα μου. Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού ήμασταν απελευθερωμένοι όσον αφορά τον ψυχολογικό τομέα. Από την άλλη μεριά η ΑΕΚ είχε το άγχος της νίκης για να σιγουρέψει την είσοδό της στα πλέι οφ. Ήταν νευρικό παιχνίδι με αρκετά λάθη. Εμείς στις κρίσιμες φάσεις δείξαμε μεγαλύτερη ψυχραιμία και φτάσαμε στη νίκη. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας ενόψει των της συνέχειας».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.