03-04-2019

Ο Παναθηναϊκός είχε την ουσία και νίκησε 3-0 την Κηφισιά

Πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ στην Κυψέλη στον πρώτο αγώνα της Α΄φάσης των πλέι οφ 1-8 που έγινε στο γυμναστήριο του Πανελληνίου κάνοντας έτσι το 1-0 στις νίκες. Οι πράσινοι χρειάζονται άλλη μία νίκη για να περάσουν στα ημιτελικά περιμένοντας το νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ - Ηρακλής.

Η Κηφισιά δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή της, ούτε και τον ρυθμό άλλων εμφανίσεων. Παρόλα αυτά στο 1ο σετ έφτασε κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 21-13, αλλά η Κηφισιά με σερί 7-0 μείωσε 21-20 χωρίς να υπάρχει συνέχεια.

Μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-16 αλλά η Κηφισιά ισοφάρισε 20-20 και όλα κρίθηκαν στην... παράταση όπου ο Παναθηναϊκός με τον Πανταλέων και τον Γιορντάνοφ έκανε το 30-28 κάνοντας το 3-0 σετ.

Γενικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεπεράσει ανώδυνα μία μέτρια μέρα των ακραίων του και αυτό είναι φυσικό από την κόπωση των προηγούμενων ημερών. Το παιχνίδι το σήκωσαν οι έμπειροι αθλητές όπως ο πασαδόρος Γιάκομπσεν, ο Γιορνάνοφ και οι δύο κεντρικοί Πανταλέων, Πελεκούδας.

Οι πράσινοι ξέφυγαν από νωρίς 10-5 ενώ το σερβίς του Γιάκομπσεν εκτόξευσε την διαφορά στο 21-13. Ο Χαντ μείωσε με επίθεση 21-14 και ο Ρουμελιωτάκης σημαδεύοντας με το σερβίς του την υποδοχή του τρυφυλλιού κατάφερε να ανοίξει διαδρόμους και με τους Χαντ, Λάανε και Λόπαρ από θέση βολής να μειώνει σε 21-20. Η Κηφισιά ισοφάρισε με τον Χαντ σε 22-22 και 23-23 και με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα και το μπλοκ του Ανδρεόπουλου τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-0.

Δυνατό ματς έγινε και στο 2ο σετ με την Κηφισιά να ξεφεύγει 12-10 αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε με τον σερβίς του Ανδρεόπουλου που έφερε συνολικό σερί 4-0 για το 18-14. Η Κηφισιά δεν επανήλθε και ο Ανδρεόπουλος έκλεισε το σετ 25-20.

Το 3ο σετ ήταν και το πιο καθοριστικό. Μετά το 8-8 ανέλαβε δράση ο Γιορντάνοφ που με σερί 3-0 από προσωπικές του επιθέσεις έδωσε προαβάδισμα 12-9. Ο Βούλγαρος διαγώνιος του Παναθηναϊκού έκανε με επίθεση και το 20-16 διατηρώντας το +4 το οποίο όμως εξανεμίστηκε όταν Χαντ και Λάανε και ο Ρουμελιωτάκης στο σερβίς ανακάλυψαν κενό στην πράσινη υποδοχή. Η Κηφισιά προσπέρασε μάλιστα με 22-21 χάρις την επίθεση του Λάανε αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Γιορντάνοφ και έφτασε σε ματς μπολ 24-23 όταν ο Ρουμελιωτάκης έκανε λάθος στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός στις «παρατάσεις» είχε συνέχεια το προβάδισμα και το αξιοποίησε στο 28-28 μετά την επίθεση πρώτου χρόνου του Πανταλέοντα και την επίθεση του Γιορντάνοφ για το 30-28.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μουλά Λ.

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-13, 25-23

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-20

3ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 30-28

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-20, 30-28) σε 88'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 18 (17/35 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (3/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 32% άριστες), Πανταλέων 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 12% άριστες), Πελεκούδας 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 74% υπ. - 42% άριστες), Πεντίδης 1 (1/2 επ.), Γαλιώτος.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 9 (9/23 επ., 73% υπ. - 45% άριστες), Ρεκ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 21 (18/36 επ., 3 μπλοκ), Σπυριούνης 2 (2/9 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Λόπαρ 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 52% υπ. - 33% άριστες), Γκούζντα (λ), Λάανε 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 11% άριστες), Παπαδόπουλος, Ρούσης, Μπέλος.

Σε δήλωση του στο www.panathinaikos1908.gr ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και η εικόνα των σετ αντικατοπτρίζουν και τη δυσκολία του αγώνα. Ασφαλώς και είμαστε χαρούμενοι που κάναμε το 1-0 όμως η προημιτελική σειρά παραμένει δύσκολη. Γνωρίζουμε ότι παίζουμε με μια αξιόλογη ομάδα με δυνατούς παίκτες και θα προσπαθήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις και στο δεύτερο ματς να πάρουμε τη νίκη».

O προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Είναι ένα ακόμα παιχνίδι απέναντι στον Παναθηναϊκό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πιστεύω ότι δεν είμασταν τόσο ψύχραιμοι όσο έπρεπε στις κρίσιμες φάσεις του αγώνα και ειδικά στο τέλος των σετ. Γενικά είμασταν μέτριοι στο κομμάτι του σερβίς και της αντεπίθεσης. Αυτό μας στέρησε στα πρώτα δύο σετ τη δυνατότητα να παίρναμε κάτι παραπάνω. Είχαμε πολλές ανεπιτυχείς κόντρα μπάλες. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις πιο σίγουρες λύσεις στο τέλος και πήρε το παιχνίδι. Η ήττα δεν σημαίνει κάτι για εμάς, καθώς προερχόμαστε από μία δύσκολη εβδομάδα. Η σειρά μεταφέρεται στην έδρα μας. Θέλουμε να ισοφαρίσουμε και να κριθεί η πρόκριση στο τρίτο παιχνίδι».

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος αγώνας : Τετάρτη 3 Απριλίου

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 9 Απριλίου

Ζευγάρια:

(1-8): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 3-0 (25-22, 29-27, 25-23)

(4-5): Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-0 (25-22, 26-24, 30-28)

(2-7): Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-18, 25-13, 25-16)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-23, 25-20, 30-28)

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου

Play Out 9-10 (3 νίκες- αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνή

1ος αγώνας: Τετάρτη 3 Απριλίου: Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνή 3-0 (25-20, 25-18, 25-21)

3ος αγώνας: Τετάρτη 10 Απριλίου

4ος αγώνας (αν χρειαστεί): Σάββατο 13 Απριλίου

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τετάρτη  17 Απριλίου